ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دوازدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت در قم پایان یافت

به گزارش ایرنا، روسای کمیسیون ها در این همایش، گزارش هایی از مقاله های ارائه شده بیان کردند؛ سید رضی موسوی گیلانی رییس کمیسیون شماره یک، خلاصه ای از وضعیت این کمیسیون ارائه کرد و گفت: 20 مقاله در چهار محور با موضوع های مخالفت با تطبیق های قطعی در مساله های پیشگویی ها، تاکید بر آسیب ها و مسائل قطعی، رمزی و واقعی بودن نمادهای ظهور و طرح مساله ظهور و نشانه های آن از ادیان دیگر مطرح شد.
وی افزود: در باره موعود گرایی مقاله هایی از مذهب های کاتولیک، زرتشت و مسیحیت در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به ترویج پیشگویی آخرالزمان در کشورهای غربی گفت: در سال های اخیر در کشوری مثل آمریکا 100 کتاب درباره پیش گویی آخر الزمان نوشته شده که هیچ کدام از آنها به زبان فارسی ترجمه نشده است.
وی افزود: در غرب تلاشی برای اسلام هراسی، مهدی هراسی و ایران هراسی انجام شده است، از این رو تطبیق های آخرالزمان ناآگاهانه است که باعث حس اسلام هراسی در کشورها می شود، باید این تطبیق ها را شناسایی و حقایق ها را بیان کنیم.
موسوی گیلانی خاطرنشان کرد: در سال های اخیر حادثه هایی در خاورمیانه صورت گرفته است و لکه ننگ داعش را به وجود آورده که این امر ضدیت با مسلمانان را به نمایش گذاشته است.

** اصل موضوع منجی نقطه مشترک ادیان ابراهیمی
حجت الاسلام محمد صابر جعفری رییس کمیسیون شماره 2، با ارائه گزارشی از مقاله های ارائه شده، بیان کرد: 17 عنوان مقاله با سرفصل هایی از جمله تفاوت ها و شباهت ها در پیشگویی ها، نشانه ها، پیشگویی ها در شکل گیری مدعیان و آسیب های پیشگویی ها در آخرالزمان ارائه شد.
وی افزود: همه ادیان در اصل موضوع منجی و آمدن آن و در دستاوردهای منجی که صلح، عدالت و امنیت است، نقطه مشترک دارد.
وی ادامه داد: همچنین در کلیات حادثه های قبل از ظهور، ضد منجی و مقابله با منجی توسط دجال و سوفیانی وجود دارد و جریان هایی رخ داده است، ضمن اینکه تاکید کرده اند که زمان ظهور قابل تعیین نیست.
این پژوهشگر تخصصی مهدویت با اشاره به اختلاف هایی در خصوص منجی موعود در ادیان مختلف بیان کرد: بیشتر در جزییات و حادثه های بعد از ظهور اختلاف هایی وجود دارد که با آمدن منجی اتفاق هایی در جهان اتفاق می افتد، برخی معتقد هستند که جهان به اتمام می رسد ولی در نگاه اسلامی آغاز زندگی و ضمانت اجرایی در عدالت و صلح صورت می گیرد.
وی بیان کرد: تقویت اصلاح فرد و جامعه، هشدار به منتظران و امید به زندگی و آمادگی به مومنان برای فراهم سازی ظهور از جمله فلسفه بیان پیشگویی هاست که مورد بررسی قرار گرفت.

** بررسی چالش های تطبیق پدیده ها در آخر الزمان
حسین عصاریان نژاد رییس دانشگاه عالی دفاع ملی و رییس کمیسیون شماره سه گزارشی از تعداد مقاله های ارائه شده بیان کرد و گفت: امسال موضوعی با همکاری جمعی از استادان مدیریت راهبردی تعیین و مقاله هایی در این حوزه تهیه شد.
وی افزود: 9 مقاله علمی و پژوهشی در این کمیسیون ارائه شد و الگوهای راهبردی و چالش ها در عصر ظهور و نشانه شناسی و تطبیق پدیده ها در پیشگویی آخرالزمان در ادیان مختلف مورد بررسی قرار گرفت.
رییس دانشگاه عالی دفاع ملی با اشاره به تاثیر قدرت ها در پیشگویی های آخرالزمان گفت: قدرت ها روز به روز افزایش پیدا می کنند از این رو به حوزویان تاکید می شود تا در مساله مهدویت ورود پیدا و دست های استعمارگران را در این مساله کوتاه کنند.
وی افزود: امروز تطبیق ها در مساله پیشگویی های حوادث ظهور در دست دشمنان قرار گرفته است و باید با روحیه انقلابی و خودسازی در جامعه حرکت مهدوی را دنبال کنیم.

** برگزاری نمایشگاه مهدویت در آینده نزدیک
مهدی فیض مشاور رییس جهاد دانشگاهی گزارشی از کمیسیون جهاد دانشگاهی ارائه کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب به الگوی تمدن نوین اسلامی تاکید کرده اند، از این رو این موضوع در محیط دانشگاه به یک گفتمان تبدیل شده است.
وی با اشاره به فعالیت هایی در حوزه مهدویت گفت: از سال 1380 در جهاد دانشگاهی 9 دوره همایش های مهدویت برگزار شده است که در این سال ها فیلم و مقاله هایی جمع آوری شده است.
وی ادامه داد: با تعامل موسسه آینده روشن بخش دانشگاهی دوازدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت به این دانشگاه سپرده شد و امسال برای اولین بار دبیرخانه در دانشگاه شکل گرفت و محورهای همایش بازنویسی و هفت محور استخراج شد.
فیض بیان کرد: 94 مقاله دریافت شد که از این تعداد 10 مقاله انتخاب شد و در این کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی از برگزاری نمایشگاه مهدویت خبر داد و گفت: 203 اثر از دانشگاهان سراسر کشور با موضوع مهدویت دریافت شد که نمایشگاه آثار ادبی و هنر در آینده نزدیک در فرهنگسرای سینمای تهران برگزار خواهد شد تا بتوانیم در تعمیق باورهای مهدویت قدم های بلندی برداریم.
در پایان این همایش، بیانیه پایانی توسط حجت الاسلام پورسید آقایی دبیر علمی دوازدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت قرائت شد.
دوازدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت با موضوع «پیشگویی های آخرالزمان از دیدگاه ادیان ابراهیمی» با حضور آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، علما، فضلا و مهمانان خارجی دیروز در مدرسه امام کاظم(ع) قم آغاز شد، این همایش امروز با سخنرانی آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید به کار خود پایان داد.
2077/8138/1175

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده