ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زنگ خطر فروپاشی حزب حاکم در تونس به صدا در آمد

زنگ خطر فروپاشی حزب حاکم در تونس به صدا در آمد

تسنیم/ اختلافات و درگیری های شدید در حزب سکولار "نداء" تونس که حزب حاکم در این کشور است، زنگ خطر فروپاشی این حزب و فراکسیون پارلمانی آن را به صدا درآورده است.

به نقل از العهد، صبح روز گذشته درگیری و زد خورد بین هواداران رهبران حزب سکولار نداء که حزب حاکم در تونس به شمار می رود، مردم این کشور را شگفت زده کرد.

درگیری همراه با زد و خورد بین هوادران حزب نداء

این درگیری ها که همراه با زد و خورد شدید همراه بود، بین هواداران حافظ قائد السبسی پسر الباجی قائد السبسی رئیس جمهور این کشور و هواداران محسن مرزوق دبیرکل این حزب در شهر توریستی الحمامات که میزبان برگزاری نشست دفتر اجرایی این حزب بود، درگرفت.

احتمال تجزیه قریب الوقوع حزب نداء

در نتیجه این اختلافات و زد و خوردها، عمده کارشناسان و تحلیلگران مسائل سیاسی، تجزیه قریب الوقوع حزب نداء را با توجه به غیر ممکن بودن همزیستی مسالمت آمیز بین دوجناح تشکیل دهنده آن یعنی جناح راست میانه و جناح چپها را پیش بینی کردند.

جناح راست میانه که خود را جریان ملی نام نهاده است از زمان استقلال تونس تا سرنگونی زین العابدین بن علی دیکتاتور فراری تونس بر این کشور حکومت می کرد.

تیر خلاص به پیکر نحیف حزب نداء

برخی از کارشناسان نیز حوادث حوادث الحمامات را تیر خلاص به پیکر حزب نداء دانستند که در نتیجه تقسیم بندی هایی که از داخل و خارج تقسیم می شود ضعیف و نحیف شده است.

بدترین سناریو برای حزب نداء

عده دیگری از تحلیلگران بدترین سناریو یعنی ایجاد دو دستگی بین فراکسیون پارلمانی حزب نداء را برای این حزب پیش بینی کردند که در این صورت جنبش اخوانی النهضه با 96 کرسی حزب اغلبیت خواهد بود و در نتیجه دولت «الحبیب الصید» نخست‌وزیر تونس که از حمایت اعضای حزب نداء برخوردار است، سقوط می کند و الباجی قائد السبسی رئیس جمهور تونس، رئیس جنبش النهضه را به معرفی شخصی برای تشکیل دولت جدید مکلف می کند.

سناریوی برگزاری انتخابات زودهنگام در تونس

سناریوی دیگر، برگزاری انتخابات زود هنگام در تونس است که در این صورت قواعد بازی مجددا بر هم می خورد. این در حالی است که مردم تونس برای انتخابات شورای شهر که قرار است طی سال آینده میلادی برگزارشود آماده می‌شوند، زیرا انتخابات محلی و شورای شهر در روند انتقال دموکراتیک مهم است.

امیدواری برخی از اعضای نداء به دخالت رئیس جمهور

بسیاری از اعضای حزب نداء امیدوارند که رئیس‌جمهور که از ریاست این حزب کناره گیری کرده مجددا ریاست آن را برعهده گرفته و از این طریق شکاف ایجاد شده بین حافظ قائد السبسی فرزند و محسن مرزوق فرزندخوانده اش را پر کند.

تاثیر اتفاقات رخ داده در حزب نداء بر حزب النهضه

نظرات درباره تاثیر اتفاقات رخ داده در حزب نداء تونس بر حزب النهضه مختلف است. برخی معتقدند که بحران ندای تونس به نفع حزب النهضه است و این حزب مجددا حزب اغلبیت خواهد شد و دولت را تشکیل می دهد و در این صورت بار دیگر به کانون توجهات باز میگردد. این در حالی است که برخی دیگر معتقدند آنچه در حزب نداء رخ می‌دهد خدمتی به حزب النهضه نمی‌کند، زیرا این حزب تمایل دارد که در حال حاضر به عنوان شریک در کنار حزب نداء در حکومت باقی بماند. اما حقیقت امر این است که شرایط منطقه‌ای و بین المللی دیگر اجازه بازگشت مجدد حزب اخوانی النهضه را نمی‌دهد.

به عبارت دیگر حزب النهضه تمایل دارد که نزدیک به حکومت باقی بماند، ولی زیر ذره بین نباشد و در انتظار متغیرهای منطقه‌ای و بین المللی جدید باشد تا مجددا به شکلی گسترده تر به کانون توجهات بازگردد. راشد الغنوشی سیاستمدار زیرکی است و قواعد بازی را خوب می داند و به همین دلیل گرچه این حزب در انتخابات اخیر در مقابل حزب نداء شکست خورد اما خیلی حضور و تاثیرگذاری خود در تونس را از دست نداد.

چندماه قبل حافظ قائد السبسی پسر رئیس جمهور تونس بدلیل اختلافاتش با برخی از رهبران این حزب تهدید کرده بود که از آن جدا خواهد شد.

مخالفان حافظ قائد السبسی اتهاماتی همچون تلاش برای موروثی کردن رهبری حزب نداء تونس بعد از السبسی پدر را به وی وارد کرده‌اند.

الباجی قائد السبسی بعد از به عهده گرفتن ریاست جمهوری از رهبری حزب نداء تونس کناره گیری کرد.

حزب نداء تونس که در ژوئن 2012 توسط السبسی تاسیس شد، متشکل از جریانهای سیاسی مختلف و برخی مقامات نظام زین العابدین بن علی دیکتاتور فراری تونس است که هم اکنون با داشتن 86 کرسی در پارلمان حزب اغلبیت و حاکم در این کشور به شمار می رود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده