ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انتظامی: تقسیم بندی های سیاسی را در نمایشگاه مطبوعات نمی‌پسندیم

انتظامی: تقسیم بندی های سیاسی را در نمایشگاه مطبوعات نمی‌پسندیم

خراسان/ معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد با اشاره به آغاز بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات از 16 آبان با شعار «نقد منصفانه، پاسخ مسئولانه» تاکید کرد: نمایشگاه مطبوعات، بیشتر جنبه حرفه ای دارد و ما خیلی تقسیم بندی های سیاسی را دراین نمایشگاه ، نمی پسندیم.

دکتر حسین انتظامی روز گذشته از همکاری 5 تشکل صنفی در نمایشگاه مطبوعات خبر داد و گفت:شرکت تعاونی مطبوعات کشور، انجمن صنفی روزنامه های غیردولتی، انجمن نشریات کشاورزی، انجمن مدیران مسئول مطبوعات و انجمن صنفی مدیران رسانه ای استان تهران در نمایشگاه حضور دارند که شورای سیاستگذاری با حضور آنها و قائم مقام نمایشگاه که نماینده معاون مطبوعاتی است، تشکیل شده است.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد ضمن تشریح نحوه ثبت نام و حضور رسانه ها در نمایشگاه ،گفت:امسال هم ما نمایشگاه را بر اساس تقسیم بندی موضوعی برگزار خواهیم کرد، چرا که این مسئله از نظر همکاران رسانه ای ما بهتر اعلام شده است؛ بر این اساس به جز خبرگزاری ها، روزنامه ها، موسسات مطبوعاتی و نشریات استانی، بقیه شرکت کنندگان در نمایشگاه مطبوعات، در گروه هایی قرار گرفته اند که بر اساس آخرین آمار 27رسانه با زمینه دین و اندیشه، 57 رسانه با زمینه فرهنگی و هنری، 79رسانه با زمینه سیاسی و اقتصادی، 71رسانه با زمینه آموزشی و تخصصی، 44 رسانه با زمینه عمومی و خانواده و7رسانه با زمینه کودک و نوجوان در نمایشگاه امسال حضور دارند.

دکتر انتظامی با تاکید و تشویق رسانه ها به تشکیل موسسات مطبوعاتی گفت:با توجه به اینکه یکی از تعاریف و اهداف نمایشگاه مطبوعات، ارتباط نزدیک رسانه ها با صنوف مرتبط است، تعدادی از شرکت های فعال در حوزه صنایع کاغذ، توزیع مطبوعات و انفورماتیک در نمایشگاه امسال حضور دارند. روابط عمومی دستگاه ها هم به همین دلیل در نمایشگاه امسال حضور خواهند داشت.انتظامی گفت: در مرحله پیش ثبت نام ، 730 متقاضی اعلام حضور کردند که برخی از آن ها تایید نشدند و برخی هم ثبت نامشان را قطعی نکردند و در نهایت امسال 600رسانه در قالب 567غرفه در نمایشگاه حضور دارند.

وی باتاکید بر توجه و حمایت از بخش خصوصی گفت:یکی از سیاست های ما توجه به رسانه های بخش خصوصی است و مدتی است که به دستگاه های عمومی و دستگاه های بخش دولتی مجوز راه اندازی روزنامه و خبرگزاری داده نمی شود، چون اعتقادداریم که به اندازه کافی در این حوزه رسانه وجود دارد.به گفته معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، در نمایشگاه مطبوعات امسال غرفه هایی هم به چند بخش ویژه اختصاص یافته است.

وی در این زمینه گفت: غرفه رسانه و مقاومت توسط انجمن روزنامه نگاران و نویسندگان دفاع مقدس، غرفه نمایشگاه عکس توانایی های هسته ای به همت انجمن عکاسان مطبوعات، کارگاه کاریکاتور به همت یکی از مجلات حوزه کاریکاتور و غرفه دفاع مقدس به همت خبرگزاری دفاع مقدس از برنامه های جنبی نمایشگاه است که شاهد برگزاری آن خواهیم بود.

وی با تاکید بر واسپاری امور مطبوعاتی به اهالی رسانه گفت:اعتقاد داریم که این شیوه واسپاری امور به صنوف باید ادامه پیدا کند و کارها به صنوف واگذار شود چون معتقدیم که عقل کل نیستیم و برای اینکه اشتباهاتی که ممکن است بروز کند، تکرار نشود، شیوه واسپاری را ادامه می دهیم.

رئیس نمایشگاه مطبوعات با اشاره به برپایی غرفه چهره ها و تجربه ها با حضور پیشکسوتان رسانه در نمایشگاه امسال همچنین گفت: در این نمایشگاه دو غرفه با موضوعیت موزه مطبوعات یکی به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی و دیگری به همت موزه بنیاد مستضعفان برپا خواهد شد که در آن موارد متنوعی در عرصه مطبوعات از جمله بسیاری از اولین های این عرصه به معرض دید عموم گذاشته خواهد شد.

وی با اشاره به شعار نمایشگاه که «نقد منصفانه، پاسخ مسئولانه» است، گفت: سال گذشته از شعار نمایشگاه بیستم که "آزادی مسئولانه" بود واکنش های مثبتی گرفتیم و امسال هم شعار "نقد منصفانه، پاسخ مسئولانه" را سرلوحه کار خود قرار دادیم؛ فصل حقوق مطبوعات در قانون مطبوعات بر فصل حدود مطبوعات مقدم است و این نشان دهنده اهمیت حقوق مطبوعات در این قانون است که البته متاسفانه برخی نگاه های افراطی این حقوق را چندان محترم نمی شمارند.

ضمن این که تخریب را نقد نمی دانیم و نقد هم اگر یک طرفه باشد و فقط کسانی که منتقد باشند حرف بزنند و پاسخی نگیرند، نتیجه ای نخواهد داشت.وی همچنین ضمن پیشنهاد واگذاری امور مربوط به برگزاری نمایشگاه به اهالی رسانه گفت: اشکالی ندارد که در سال آینده معماری نمایشگاه را به مجلات تخصصی حوزه معماری واگذار کنیم و یا بحث فناوری اطلاعات و اینترنت را به رسانه هایی که در این حوزه به صورت تخصصی فعالیت می کنند، بسپاریم.

انتظامی با اشاره به اعلام آمادگی حدود 80 روزنامه برای شرکت در طرح رتبه بندی روزنامه ها با تکمیل فرم های مربوطه در وب سایت مربوط به این فرآیند، گفت: طرح رتبه بندی 80 روزنامه تا پایان هفته جاری و قبل از شروع نمایشگاه در سایت معاونت مطبوعاتی منتشر خواهد شد. این روش را برای خبرگزاری ها هم انجام خواهیم داد.دکتر انتظامی افزود: نمایشگاه بیشتر جنبه حرفه ای دارد و ما خیلی تقسیم بندی های سیاسی را در آن نمی پسندیم. البته بسیاری از رسانه ها مشخص است که به کدام گرایش نزدیک هستند و در نمایشگاه هم این بروز و ظهور را شاهد هستیم، اما می توانم بگویم که نمایندگان نحله های مختلف فکری در نمایشگاه حضور دارند.

انتظامی در خصوص مشارکت نکردن برخی رسانه ها در نمایشگاه امسال هم گفت: من به عنوان رئیس نمایشگاه حتی نمی توانم بگویم چرا عده ای به نمایشگاه آمده اند، چه برسد به اینکه بگویم چرا عده ای به نمایشگاه نیامده اند. البته برخی رسانه ها مشکلات مالی داشتند و این راهم به من گفتند و
برخی رسانه های استانی و محلی هم معذوریت های دیگری داشتند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده