ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جدایی عدن و حضرالموت، توطئه ای جدید علیه یمن

جدایی عدن و حضرالموت، توطئه ای جدید علیه یمن

ایرنا/ متن پیش رو در ایرنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

چند روزی است که ائتلاف عربی - آمریکایی ضدیمنی، توطئه ای جدید علیه مردم و کشور یمن طراحی کرده اند؛ توطئه ای که وحدت ملی و سرزمینی این کشور اسلامی را نشانه گرفته است و آن جدایی عدن و حضرالموت از این کشور است.

عربستان سعودی که با همراه کردن 9 کشور عربی دیگر منطقه به جز عمان، با حمایت آمریکا از طریق هوا و دریا حمله گسترده ای را به خاک یمن از ششم فروردین گذشته آغاز کرد.
هدف عربستان از این حمله بازگرداندن حکومت به منصورهادی رییس جمهور مستعفی و فراری یمن بود که با گذشت پنج ماه تاکنون بدان دست نیافته است.
سعودی ها و ائتلاف عربی - آمریکایی هر روز که از تجاوز به یمن می گذرد از دستیابی به اهداف خود دور می شوند و در عین حال به دنبال طرح های جدید برای به زانو درآوردن مردم مقاوم یمن هستند.
تاکنون بر اثر حملات تجاوزکارانه عربستان و ائتلاف عربی - آمریکایی به یمن هزاران یمنی که بیشتر آنان را زنان و کودکان تشکیل می دادند، کشته یا مجروح شده و دهها هزار نفر نیز آواره شده و 80 درصد تاسیسات زیربنایی و خدماتی و درمانی این کشور نیز ویران شده است.
در طرحی که بیشتر به رویا شبیه است، از سوی عربستان و امارات ضمیمه کردن شهرهای عدن و حضرالموت به شورای همکاری خلیج فارس، به این شورا پیشنهاد شده است.
هفته گذشته نشریه فرانسوی اطلاعاتی آنتلجنس آنلاین در مطلبی از تفاهم مخفیانه مقامات عربستانی با اماراتی برای تقسیم کشور یمن خبر داد.
این پایگاه خبری اعلام کرد که فرماندهان نظامی امارات و عربستان در نشستی در شهر طنجه در مراکش برای تقسیم یمن به مناطق مستقل تحت نفوذ خود به توافق رسیده اند.
براساس این طرح، بخش شمالی یمن نزدیک به مرزهای سعودی تحت سیطره این کشور و مناطق شرقی یمن تحت سیطره امارات خواهد بود و مراکز میانی یمن به خصوص استان نفت خیز مآرب به صورت مشترک بین دو کشور اداره خواهد شد.
بر اساس اخبار رسیده، عربستان و امارات قصد دارند با اشغال سه شهر تعز، مآرب و عدن زمینه اشغال صنعا پایتخت یمن را فراهم نمایند و برای این کار بیش از 30 هزار نیرو را برای حمله به صنعا در خاک عربستان آموزش داده و آماده کرده اند.
قرار است دولت امارات عملیات نظامی در مناطق مهره و حضرموت در شرق یمن را فرماندهی کند.
در عین حال پایگاه خبری اخبارالساعه امارات یکشنبه گذشته با افشای این توطئه به نقل از ضاحی خلفان معاون رییس پلیس دبی نوشت که به زودی پرچم استان های عدن و حضرالموت برافراشته خواهد شد و کشورهای عرب خلیج فارس تا حل مشکل در بخش های شمالی یمن، این دو شهر را تحت پوشش حمایتی خود قرار خواهند داد.
این سخنان ضاح خلفان به طرح کشورهای ائتلاف حمله یمن به سرکردگی عربستان به خصوص کشور امارات اشاره دارد که قصد دارند یمن را به دو بخش شمال و جنوب تقسیم نمایند.
ضاحی خلفان پیشنهاد داده تا دو استان عدن و حضرالموت به صورت موقت به شورای همکاری خلیج فارس ضمیمه شود تا پس از آن وضعیت دولت ها در شمال و جنوب یمن روشن شود.
عربستان و امارات بیش از یک ماه است که با هدف سیطره بر بخش های جنوبی یمن و منطقه شرق صنعا، با لشکرکشی دست به عملیات های گسترده در شهرهای عدن، مارب و تعز زده اند اما با مقاومت ارتش و جنبش انصارالله یمن روبه رو شده و از رسیدن به اهداف خود ناکام مانده اند.

** نقش و نیت امارات در جنگ یمن
کشور کوچک امارات که نتوانست در بحران سوریه نقش مهمی بیابد، جنگ عربستان و ائتلاف عربی - آمریکایی علیه یمن را موقعیت مناسبی برای کسب موقعیت جدید برای خود قلمداد کرده و همانند عربستان و قطر به دنبال ایفای نقش مهم تری در دنیای عرب می گردد.
امارات در میان اعضای ائتلافی که عربستان برای تجاوز به یمن تشکیل داد، نقش فعال تری نسبت به دیگر کشورها ایفا می کند و علت آن هم برنامه این کشور کوچک عربی بر تسلط بندر عدن است که از موقعیت اقتصادی و سیاسی حساسی برای این کشور برخوردار است.
امارات عدن آینده را رقیبی برای اقتصاد خود می داند.
امارات در حمایت تسلیحاتی و مالی از گروه های مخالف یمنی و تروریستی مثل القاعده که بر شهرهای جنوبی یمن سیطره دارند، نقش فعالی دارد و این گروه ها را برای اشغال شهر عدن بکار گرفته است.
این کشور کوچک عربی در جریان عملیات نظامی علیه یمن پس از ناکامی سعودی ها در رسیدن به نتیجه که همان بازگرداندن منصورهادی به شهر عدن بود، تلاش کرد نقش فعال تری را ایفا نماید و به طور مستقیم برای جدایی بخش جنوب یمن وارد عمل شده است.
این کشور عربی از راه دریا (بندر عدن)، نیرو و تجهیزات نظامی بسیاری به عدن وارد کرد؛ نیروهای نظامی امارات با کمک مزدورانی از چند کشور دیگر وارد بندر عدن شده و توانستند چند روز پیش این بندر را به اشغال خود دربیاورند.

** عربستان و طرح تجزیه یمن
عربستان که به کمک ائتلاف عربی - آمریکایی نتوانست در 5 ماه گذشته به اهداف خود در یمن دست یابد هم اکنون و با کمک امارات در طرح جدیدی به دنبال تجزیه یمن می باشد.
دست نیافتن به اولین هدف سعودی ها در یمن که بازگرداندن منصور هادی به ریاست جمهوری یمن می باشد، موجب سرخوردگی سعودی ها شده و آل سعود هر طرحی را که فکر کنند، منجر به شکست ارتش و نیروهای مردمی یمن می شود، دنبال می کنند.
سعودی ها طی چهار دهه اخیر به دلیل تسلط بر یمن به ویژه منابع نفتی این کشور همواره به دنبال روی کار آوردن و حمایت از رییس جمهور دست نشانده در یمن بودند که طی این مدت (تا سال پیش) موفق هم نشان دادند، اما صبر مردم یمن به یکباره لبریز شد و مقابل رییس جمهور دست نشانده عربستان در یمن ایستادند و وی مجبور به فرار به عربستان شد.

** نتیجه
با نگاهی به بحران های موجود در منطقه به ویژه سوریه، عراق و یمن که از سوی کشورهای غربی - آمریکایی و صهیونیست ها برنامه ریزی شده به راحتی می توان به دسیسه آنها برای تجزیه کشورهای اسلامی پی برد.
آنها در عراق به دنبال تقسیم کردن این کشور به سه کشور شیعی، سنی و کرد هستند و در سوریه نیز همین برنامه را (شاید هم تقسیم بر 5 منطقه) یعنی منطقه ای سنی نشین، علوی نشین و کردنشین دنبال می کنند.
در یمن نیز با گذشت 5 ماه از تجاوز سعودی و ائتلاف عربی - آمریکایی و بمباران های مناطق مسکونی و اکثر زیر ساخت های آن، دشمنان مردم یمن به نتیجه نرسیدند و طرح جدید مقامات سعودی - اماراتی می رود که به عنوان گزینه جدیدی در منطقه به منصه ظهور برسد؛ طرحی که کاملا به ضرر مردم یمن بوده و به وحدت قومی - سرزمینی آنها لطمه شدیدی وارد خواهدکرد.
از این رو مردم و نیروهای نظامی یمن باید با وحدت روز افزون و اطلاع از توطئه جدید عربستان و امارات، نقشه شوم آنها را برآب کرده و هر چه سریعتر بتوانند کشور خود را از لوث متجاوزان پاک کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده