ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تقویم تاریخ اعزام یک سگ به فضا به عنوان اولین جاندار فضانورد توسط سفینه شوروی

تقویم تاریخ/ اعزام یک سگ به فضا به عنوان اولین جاندار فضانورد توسط سفینه شوروی

راسخون/ بین سال‌های 1957 تا 1966 سیزده سگ توسط دانشمندان شوروی سابق برای این منظور به فضا فرستاده شدند که نام سه تا از سگ‌هایی که مجبور شدند در این سفرها شرکت کنند و در نهایت هم قهرمان راه علم فضانوردی شدند، «لایکا»، «لیسیچکا» و «بارس» بود. لایکا یک سگ ماده دورگه حدود سه ساله و ولگرد بود که در یکی از خیابان‌های مسکو پیدا شد و در کنار دو سگ دیگر تحت آموزش‌های لازم برای سفر به مدار زمین قرار گرفت؛ اما بین این سه سگ سرنوشت لایکا این‌گونه رقم خورد که برای این سفر انتخاب شود. در نتیجه در سوم نوامبر 1957 سه روز پس از قرار گرفتن در سفینه «اسپوتنیک2» به فضا پرتاب شد. لایکا در محفظه مخصوصی درون اسپوتنیک توسط نوارهایی که تنها به وی اجازه حرکت برای دسترسی به غذا را می داد، مهار شده بود و الکترودهایی که لحظه به لحظه علایم حیاتی او را به زمین مخابره می‌کرد، به بدنش متصل بود. با توجه به اینکه اسپوتنیک 2، سفینه‌ای 500 کیلویی بدون امکان بازگشت به زمین بود بالطبع این سفر برای لایکا نیز سفری بدون بازگشت به خانه بود. دانشمندان روسی حدس می‌زدند که لایکا حداقل برای چهار روز در آن شرایط خاص زنده بماند! ولی بار دیگر سرنوشت برای لایکا طوری دیگر رقم خورد. حدود پنج تا هفت ساعت پس از پرتاب سفینه از مرکز «بایکونور» قزاقستان و قرار گرفتن در مدار زمین، حرارت در محلی که لایکا در آن قرار داشت به علت نقص فنی به شدت بالا رفت و ناگهان علایم حیاتی مخابره شده به زمین قطع شد و این دلیلی بر پایان دردناک زندگی اولین سگ فضانورد تاریخ بود. اسپوتنیک 2 نیز پس از 2570 بار چرخیدن به دور زمین در تاریخ چهاردهم آوریل 1957 همراه با جسد لایکای کوچک پس از ورود به جو آتش گرفت و سوخت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده