ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نظر فقها؛ حکم ازدواج با دو خواهر چیست؟

 نظر فقها؛ حکم ازدواج با دو خواهر چیست؟

مهرخانه/ آیت‌الله سیستانی می‌فرمایند: «جمع بین دو خواهر در ازدواج جایز نیست، ولى پس از فوت زن اول یا طلاق‌دادن و انقضاء عده رجعیه، مى‌تواند با خواهر او ازدواج کند.» و در تشریح علت این حکم توضیح می‌دهند: «خداوند در قرآن مجید سوره نساء آیه 23، نسبت به حرمت جمع بین دو خواهر مى‌فرماید: «حرمت علیکم امهاتکم... و ان تجمعوا بین الاختین الا ما قد سلف». و در توضیح صورت ممکن مسئله می‌فرمایند: «بعد از طلاق همسر خود و گذشت عده او در طلاق رجعى، مى‌تواند با خواهر او ازدواج دایم یا موقت بکند و قبل از آن جایز نیست و عقد باطل است.»

با ازدواج، روابط جدیدی به‌وجود می‌آید که تبعاتی را نیز به دنبال دارد. این روابط جدید را نسب می‌گویند. نسب می‌تواند یکی از عوامل محرمیت به‌شمار بیاید. در مطلب حاضر نگاهی خواهیم داشت از منظر فقها، به نوع و چگونگی رابطه نسب در ازدواج فعلی و ازدواج‌های بعدی فرد.

الف- نسب و محرمیت
پایان رابطه محرمیت
سؤال: آیا محارم سببى پس از قطع سبب باز هم محرم‌اند؟؛ مثلاً مادرزن پس از این‌که زن را طلاق بدهند، آیا باز محرم مى‌ماند یا خیر؟ و آیا مى‌تواند پس از طلاق زن، با مادرزن ازدواج نماید یا خیر؟
پاسخ: بنابر نظر همه فقها، محرمیت مادرزن، محرمیتی ابدی است و پس از فوت یا طلاق، هم‌چنان باقی است.

محرمیت داماد، عروس، فرزندان
سؤال: عروس دختر و عروس پسرم و عروس خواهر و عروس برادرم به من محرم هستند یا خیر؟
پاسخ: در این‌باره نیز قول فقها مشترک است و می‌فرمایند عروس دختر و پسر محرم هستند، ولى عروس برادر و خواهر به فرد نامحرم هستند.

سؤال: همسر اینجانب فوت شده و ازدواج مجدد کرده‌ام. دختر همسر اولم در شرف ازدواج است. آیا دامادم به همسر دوم‌ام محرم مى‌شود؟
پاسخ: آیت‌الله خامنه‌ای در این‌باره می‌فرمایند: «داماد شما به همسر دوم شما مَحْرم نمى‌شود.»

سؤال: آیا زن پدر محرم انسان است؛ درصورتى‌که زن جوان هم باشد؟ مادرزن پدر چطور؟
پاسخ: آیت‌الله فاضل‌لنکرانی می‌فرمایند: «زن پدر محرم است، ولى مادر او محرم نیست.»

سؤال: آیا داماد من به مادر دوم من که با او محرم هستم، محرم هست یا خیر؟
پاسخ: آیت‌الله سیستانی می‌فرمایند: «محرم نیستند.»

سؤال: اگر مردى از زن اول خود فرزند داشته باشد و از زن بعدى نیز فرزنددار شود، و زن دوم هم قبلاً ازدواج کرده و فرزند داشته باشد، و در حال حاضر نیز این زن و مرد فرزند داشته باشند، رابطه محرمیت فرزندان اول زن، فرزندان اول مرد با هم و با فرزندان حال حاضر این زن و مرد چگونه است؟
پاسخ: آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ می‌گویند: «فرزندانى که مرد از زن اول دارد با فرزندانى که از زن دوم دارد، مَحْرم هستند و فرزندانى که زن دوم از ازدواج قبلى دارد با ‏فرزندانى که زن دوم از این مرد دارد، محرم‌اند، ولى نسبت به فرزندانى که مرد از زن اول دارد، مَحرم نیستند.»

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی نیز در جواب می‌فرمایند: ‌«اگر مقصود این است که فرزندان شوهر دوم زن که از همسر دیگر داشته به فرزندان این زن که از شوهر اول داشته محرم هستند یا نه، جواب اینست که آن‌ها که نه از جانب پدر و نه مادر با هم خواهر و برادر نیستند، به هم محرم نیستند، و اگر مقصود این است که فرزندان این زن که از شوهر اول و دوم دارد به هم محرم هستند یا نه جواب واضح است؛ برادر و خواهر مادرى هستند و به هم محرم‌اند؛ اگر مقصود اینست که فرزندان این فرزندها در صورت دوم که همه از یک مادرند با هم محرم‌اند یا خیر جواب اینست که آن‌ها دخترعمو و پسرعموى مادرى یا دخترخاله و پسرخاله مادرى یا دختردایى و پسرعمه مادرى یا دخترعمه و پسردایى مادرى هستند و هیچ‌کدام از جهت نسب به هم محرم نیستند.»

سؤال: آیا پسرم (از زن اول) مى‌تواند با دختر زن دوم من (دختر خوانده) ازدواج کند؟
پاسخ: آیت‌الله صافی‌گلپایگانی در پاسخ می‌فرمایند: «در فرض سؤال، ازدواج پسر شما از زن اول با دختر زن دوم که از شوهر اول دارد، مانعى ندارد.»

عمو، دایی، خاله، عمه و فرزندانشان
سؤال: آیا دایى و عموى مرد به زنش محرم هستند؟
پاسخ: اتفاق فقها بر آنست که محرم نیستند.

سؤال: دایى مادرزن من، با همسرم محرم است یا نه؟
پاسخ: آیت‌الله صافی‌گلپایگانی در پاسخ این سؤال به طور مبسوط شرح می‌دهند: «به‌طورکلى دختر هر شخصى خواه آن شخص مرد باشد یا زن، بر دایى آن شخص محرم است؛ هر چند در سلسله نسب بلاواسطه یا مع‌الواسطه فرزند خواهر شخص باشند، محرم او می‌شوند؛ بنابراین دایى مادرزن شما بر خود آن زن محرم است، بلى اگر همسر دیگر داشته باشید، دایى مادر این همسر به او محرم نیست.»

ب- نسب و ازدواج
خواهرزن
سؤال: آیا ازداواج با خواهرزن به اجازه زن احتیاج دارد؟ اصولاً مى‌توان با خواهرزن ازدواج کرد یا خیر؟
پاسخ: آیت‌الله بهجت به صراحت می‌فرمایند: «خیر، نمی‌تواند.» آیت‌‌الله مکارم‌شیرازی نیز بیان می‌کنند: «در هیچ صورت نمی‌توان با حفظ همسر، با خواهر او ازدواج کرد.» و حکم این مسئله را حرام عنوان می‌کنند.

همچنین آیت‌الله سیستانی در پاسخ می‌فرمایند: «جمع بین دو خواهر در ازدواج جایز نیست، ولى پس از فوت زن اول یا طلاق‌دادن و انقضاء عده رجعیه، مى‌تواند با خواهر او ازدواج کند.» و در تشریح علت این حکم توضیح می‌دهند: «خداوند در قرآن مجید سوره نساء آیه 23، نسبت به حرمت جمع بین دو خواهر مى‌فرماید: «حرمت علیکم امهاتکم... و ان تجمعوا بین الاختین الا ما قد سلف». و در توضیح صورت ممکن مسئله می‌فرمایند: «بعد از طلاق همسر خود و گذشت عده او در طلاق رجعى، مى‌تواند با خواهر او ازدواج دایم یا موقت بکند و قبل از آن جایز نیست و عقد باطل است.»

سؤال: مى‌دانیم که نکاح خواهرزن درصورتى‌که خود زن در عده طلاق باشد، باطل است و بعد از پایان عده، عقد با خواهرزن جایز است. حال مى‌خواهم بپرسم درصورتی‌که دو خواهر از دو مادر باشد؛ یعنى مادر هرکدام غیر از مادر دیگرى باشد، در این صورت چه حکمى دارد؟
پاسخ: آیت‌الله سیستانی پاسخ می‌دهند: «فرقى نمى‌کند و حکم به بطلان ازدواج با خواهرزن در عده طلاق رجعى و نیز در عده متعه، از باب احتیاط، واجب است.»

سؤال: شخصى با جهل به مسئله، با دو خواهر ازدواج کرده است و فعلاً با آگاهى از مسئله، زن دوم را رها نمى‌کند. آیا زناشویى با خواهر دوم زنا محسوب مى‌شود؟ و اگر زن راضى باشد، زانیه است؟
پاسخ: آیت‌الله فاضل‌لنکرانی می‌فرمایند: «بلى، زنا محسوب مى‌شود و زن هم زانیه است، ولى براى مرد زناى محصنه است و براى زن، زناى محصنه نیست؛ چون شوهرندارد.»

سؤال: خواهشمند است بفرمایید حکم قرآنی: (و لا تجمعوا بین الاختین ) ناظر بر خواهران تنی است و یا عام بوده و شامل خواهران ناتنی و رضاعی نیز می‌شود؟
پاسخ: آیت‌الله مکارم‌شیرازی در پاسخ می‌فرمایند: «تفاوتی نمی‌کند.»

عمو، دایی، خاله، عمه، همسران و فرزندانشان
سؤال: آیا جایز است خواهرزاده زن مطلقه‌اى را که در عده طلاق رجعى است، بدون اجازه خاله مطلقه‌اش صیغه کرد؟
پاسخ: آیت‌الله مکارم‌شیرازی می‌فرمایند: «بدون اذن او جایز نیست، مگر بعد از گذشتن عده.» آیت‌الله بهجت نیز معتقدند: «اجازه او شرط است، ولى اگر بدون اجازه او عقد نمایند و بعداً وى بگوید به آن عقد راضى هستم، بنابر اقرب اشکال ندارد.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده