ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آرمان برجام و عدم‌تعهد

سرمقاله آرمان/ برجام و عدم‌تعهد

آرمان/ « برجام و عدم‌تعهد » عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان به قلم فریدون مجلسی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

برخی نمایندگان محترم مجلس طی نامه‌ای از رئیس‌جمهور خواسته‌اند که از تعداد سانتریفیوژ‌ها نکاهد. اینگونه درخواست‌ها مشابه درخواست کسانی است که خارج از مجلس، مخالف مذاکرات ایران با کشورهای غربی بودند. عموما این افراد حامیان دولت قبلی هستند و می‌خواهند آخرین تلاش‌های خود را انجام دهند که شاید بتوانند به مجلس آینده راه یابند. اینها با تمام قوا سعی کردند جلوی تصویب تفاهم را در مرحله اول بگیرند و در مرحله بعدی تلاش کردند تا جلوی تایید برجام در مجلس را بگیرند و درحال حاضر نیز به دنبال سیاست‌های خودشان هستند لذا به طرق مختلف قصد دارند در راه اجرای برجام سنگ‌اندازی کنند. دولت نباید واکنشی به اینگونه درخواست‌ها نشان دهد و تعهداتی که ایران دارد باید اجرایی شود. اخیرا کمیته خاصی نیز قرار است بر اجرای برجام نظارت داشته باشد که این اقدام نیز یک اقدام نامتعارف است چراکه باید هر شخصی به مسئولیتی که می‌پذیرد تسلط کامل داشته باشد. افراد این کمیته نظارتی بعید است تسلط لازم بر کار محوله به خود را داشته باشند؛ لذا اقدام این کمیته بی‌اثر است. باید دقت کرد هر توافقی در صورت نقض آن، قابل لغو شدن است. در برجام نه ما تمام شرایط غربی‌ها را پذیرفتیم و نه غربی‌ها تمام شرایط ما را پذیرفته‌اند. امتیازاتی دربرجام داده و امتیازاتی هم گرفته شده است، اگر بر سر این تعهدات باقی بمانیم نقش‌ تاثیرگذارتری در جامعه بین‌المللی بازی خواهیم کرد. اما اگر بنا به هر دلیلی ایران بر سر تعهدات خود باقی نماند، توافق وین لغو خواهد شد. همچنین اگر بر اساس توافق وین غربی‌ها تعهدات خود را در قبال ایران انجام ندهند، آنگاه ما می‌توانیم نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از ایران اخراج کرده و غنی‌سازی را از نو آغاز کنیم. اگر نقض تعهدی از سوی هر یک از طرفین صورت بگیرد بر خلاف فلسفه آغازین مذاکرات است و نهایتا ممکن است این مساله به برخورد سخت‌تر کشورهای طرف تعهد با یکدیگر بینجامد. برخی فکر می‌کنند جنگ امر نامحتملی است؛ در صورتی که ایران جنگ را آزموده است و جنگ دیده است. ما به خوبی می‌دانیم یک شخص جاهل به نام صدام حسین، ایران را هشت سال از توسعه باز داشت، همچنین نمونه‌ای مانند کشور سوریه را درک کرده‌ایم لذا به چه دلیل باید تشویق‌کننده این باشیم که زمینه‌سازی برای توسعه را کنار بگذاریم و با شعار دادن و کار خیابانی و تحریک، زمینه اقدامات هزینه‌زا را فراهم کنیم. ایران باید در منطقه به فکر میانجیگری باشد. همان سیاستی که درباره سوریه شروع شده است باید ادامه پیدا کند نه اینکه عده‌ای به دنبال این باشند که تندروی‌هایشان برای کشور و ملت هزینه ایجاد کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده