ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله ابتکار باران سیل آسای قرن در ایلام

سرمقاله ابتکار/ باران سیل آسای قرن در ایلام

ابتکار/ « باران سیل آسای قرن در ایلام » عنوان یادداشت روز روزنامه ابتکار نوشته صادق پیرزادنیا است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

معمولا در پایان اخبار رادیو و تلویزیون، گزارشی از پیش بینی سازمان هواشناسی کشور، درباره وضعیت هوای یکی دو روز آینده و هفته آینده کشور و اخیرا در چند سال اخیر به کمک فناوری‌های پیشرفته و ماهواره‌های قوی قرار گرفته در مدار، سازمان هواشناسی جهانی ارائه می‌شود اگر چه بعضی وقت‌ها این پیش بینی‌ها دقیقا اتفاق نمی‌افتد اما بیشتر اوقات در حد چشمگیری با آنچه که واقعا رخ می‌دهد انطباق دارند مثل پیش‌بینی سیل اخیر ایلام روز سه شنبه هفته گذشته که از طریق هشدار سازمان هواشناسی در اخبار و جراید اعلام شده بود.
سیل روز پنجشنبه 7 آبان ایلام یکی از بی‌سابقه‌ترین سیل‌های کشور در صد سال اخیر بوده است. یاد رمان معروف گابو (گابریل گارسیا مارکز فقید) صد سال تنهایی می‌افتم و شخصیت‌ها و پرسوناژهای مختلف و زیادش با اسامی عجیب و غریب و ارتباط آن با سیل یکصد سال اخیر کشور یعنی ایلام که در یک قرن گذشته حوادث زمین شناسی زیادی بر این سرزمین گذشته است با رخدادهای بی شمار و حوادث فراوان اما به این شدت و حدت و اندازه به لحاظ ریاضی و آمار نبوده است و عمق آن بیشتر از یک زلزله 10 ریشتری در مقیاس مرکالی و بزرگی خسارت آن به اندازه یک زمین لرزه 8 ریشتری در مقیاس ریشتر است که در چند روز آینده قطعا عمق خسارات وارده به لحاظ میدانی برآورد خواهد شد و برآورد‌هایی که از طرف مسئولان استان اعلام شده تنها برآورد اولیه خسارات بوده است.
رشته کوه‌های زاگرس با دیوارهای بلند و موازی، از شمال غرب به طرف جنوب قد کشیده‌اند و دشت‌های کوچک و تپه ماهورها را مشتاقانه در آغوش گرفته‌اند، کوهستان‌های باصلابت گرداگرد قلمرو خود قامت برافراشته‌اند و نسیم روح نواز جنگل با عبور از کوه و دشت، آب و هوای متنوعی را برای این استان رقم زده است، زمستان که حوزه شمالی استان سراسر سفیدپوش می‌شود و حریری از برف بر تن می‌کند، دشتهای گرمسیری جنوب استان میزبان چکاوک و قمریان و بلبلان و قناریانی است که بی‌تابانه رویش نشاط آور سبزه‌ها و گل‌ها را بر دامن سبز عروس زاگرس جشن می‌گیرند؛ در کش و قوس رفتن زمستان؛ سمفونی نواهای شگفت‌انگیز دامنه‌های پرچین زاگرس همراه با زایش زمین و شگفتن گل‌ها در زیر سایه بلوط احساس سرما را به دست فراموشی می‌سپارد. و پرواز مستانه پروانه‌ها بر فراز ارغوان‌ها و آواز قناری‌ها در زیر پرتو افشانی مهربانانه آفتاب، هلهله‌کنان آغاز بهار را نوید می‌دهد طبیعت ایلام با تمام سخاوتش در طول سال میزبان مردمی است که عاشقانه نوروز و دیگر اعیاد خود را جشن می‌گیرند؛ خروش پُرغرور و باصلابت رودخانه سیمره جوشش چشمه سارهای بی بدیل کبیرکوه، قامت رسای بلوط‌های کُهنسال مانشت؛ آمیخته با صفای دل مردمان این دیار، سروده‌ای است که همراه با ترنم باران و سرازیر شدن برفآب‌ها در عمق خاک دامن گیر زاگرس؛ همیشه بر زبانها جاری است.
در اواسط قرن هفدهم ،دانشمندان توانستند مقدار آب دریافتی زمین را به دقت اندازه گیری کنند ومقایسه‌ای میان مقدار آن ،با مقدار آبی که در رودها جریان دارد به عمل آورند.این اندازه گیری‌ها نشان داد که زمین شاید 5 برابر بیشتر از آنچه که در رودها جریان دارد،آب دریافت می‌کند. در این صورت مسئله پیچیده‌تر شد«بقیه آب‌ها به کجا می‌رود؟»
آب در حرکتی مداوم است و از هوا به زمین واز زمین به هوا می‌رود. به این حرکت دوره‌ای، چرخه آب گفته می‌شود. همه ساله حدود 500 هزار کیلومتر مکعب آب تبخیر می‌شود وبه هوا می‌رودکه در حدود 86 درصد آن، از سطح اقیانوس‌هاست.بقیه از سطح خاک، دریاچه‌ها ورودها به هوا بر می‌خیزد.
متجاوز از 97 درصد ذخیره آب زمین در اقیانوس‌هاست و3 درصد باقی مانده ،مقدار زیادی در قطبین به صورت یخ ذخیره است.مقدار آب زیر زمینی در مقایسه با آب‌های سطحی ،بسیار زیاد تر است در این صورت آبی که در اتمسفر وجود دارد در مقایسه با بقیه بسیار اندک است، زیرا کم بودن ظرفیت هوا برای نگهداری بخار آب سبب کاهش آب در اتمسفر می‌شود.
آب، وضع هوای زمین را تنظیم می‌کند.اگر آب وجود نداشت، دمای هوا در طول روز به بیش از 100 ودر شب به کمتر از C 100- می‌رسید. در آنصورت اختلاف دمای فصل‌های مختلف و نیز تفاوت دمای نقاط قطبی واستوایی بسیار بیشتر می‌شد. آبها بخشی از انرژی خورشید را جذب می‌کنند و وقتی هوا سرد باشد، این انرژی ذخیره شده به آهستگی آزاد می‌شود. این عمل همراه با اثر جریان‌های عمومی هوا کره در جابجایی به اختلاط هوا، موجب تعدیل آب وهوای کلی زمین می‌شود.
آب‌ها از طریق «فرسایش»، «حمل» و «رسوبگذاری» بیشترین تغییرات را در سطح زمین به وجود می‌آورند.آبها به کمک دیگر عوامل طبیعی مثل باد، دائماً‌ سنگ‌های سطح زمین را می‌فرسایندوآنها را در گودیهای زمین ته نشین می‌کنند.این رسوبات سرانجام سنگ‌های رسوبی را به وجود می‌آورند.
آب از نظر تامین آب آشامیدنی وکشاورزی ،تولید انرژی وحمل نقل ،فراهم آوردن غذا ومواد معدنی ،نقش مهمی در زندگی انسان دارد.
حیاتی ترین ماده‌ای که همواره با آن سروکار داریم، هوا است. هر کس معمولاً در طول روز سه وعده غذا می‌خورد و چند بار هم آب می‌نوشد ولی به طور دائم به هوا نیاز دارد. تحمل یک روز تشنگی و گرسنگی برای اغلب ما آسان است و حتی می‌توان چندین روز بدون غذا زنده ماند. ولی هیچکس نمی‌تواند بیش از چند دقیقه بدون هوا زنده بماند.
در اطراف استوا، مقدار بارندگی بیشتر از میزان تبخیر است. این وضعیت در عرض‌های جغرافیایی 40 تا 50 درجه نیز دیده می‌شود. علت آن برخورد بادهای مخالفی است که از جانب قطب و منطقه معتدله می‌وزند و در این مناطق جبهه‌های پربارانی را تشکیل می‌دهند.
عوامل موثر بر آب و هوای مناطق مختلف زمین عبارتند از: عرض جغرافیایی محل، که هر چه بیشتر باشد، دمای هوا کمتر و تغییرات سالیانه آن بیشتر است. ارتفاع محل، که هر چه زیادتر باشد، دمای میانگین هوا کمتر است. فاصله از دریا: که هر قدر این فاصله زیادتر باشد، تغییرات دمای سالیانه نیز بیشتر است. پستی و بلندی محل، کوه‌های بلند باعث صعود هوا در دامنه رو به باد می‌شوند و بارندگی ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال رشته کوههای البرز در مقابل جریان‌هایی که از سمت دریای خزر می‌وزند، چنین پدیده‌ای را سبب می‌شوند و طرف دیگر یعنی دامنه جنوبی، از بارندگی محروم‌اند .

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده