ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

۱۹ مکانی که حاجیان در آنجا تکبیر می گویند

 ۱۹ مکانی که حاجیان در آنجا تکبیر می گویند

مشرق/ هم‌اینک نیمی از زائران ایرانی حج تمتع همگام با سایر مسلمانان عازم سرزمین وحی شده اند. رنگ مکه و مدینه از رنگین کمان ملیت ها در حال تغییر رنگ واحد و سپیدی و اتحاد ملت اسلامی است. در این حال نیز همه با وقار و یکدلی از میقات‌ها ندای تکبیر سرمی دهند و با ذکر الهی اندک اندک وارد مکه شده و شیفتگان و شوریدگان الهی دور هم جمع می شوند.
در منابع حدیثی و فقهی، ذکر «الله اکبر» در بسیاری از مناسک حج و عمره و پاره‌ای اعمال دیگر مستحب به شمار رفته است؛ از جمله:

۱.آغاز سفر حج:شماری از منابع، تکبیرگویی را هنگام سوار شدن بر مرکب برای آغاز سفر حج مستحب دانسته‌اند.

۲.ایام العشر (دهه اول ذی‌حجه):
بر پایه احادیث، مقصود از «ایام معلومات» که در آیه ۲۸ حج/۲۲ ذکر خداوند در آن‌ها سفارش شده، ۱۰ روز اول ماه ذی‌حجه است. پیامبر (ص) این روزها را محبوب‌ترین ایام نزد خداوند خوانده و به تکبیر و تهلیل و یادکرد خدا در آن‌ها سفارش فرموده است. شماری از فقیهان امامی، استحباب تکبیر پیش از روز عید قربان را نفی کرده و حتی در این زمینه ادعای اجماع نموده‌اند.

۳.پس از قطع تلبیه:
فقیهان امامی و اهل سنت به پشتوانه احادیثی از پیامبر (ص) و امامان شیعه: به استحباب تکبیر پس از پایان یافتن زمان لبیک گفتن باور دارند.

۴. هنگام دیدن کعبه:
شماری از فقیهان اهل سنت به پشتوانه روایاتی، تکبیرگویی هنگام دیدن کعبه را مستحب دانسته‌اند.

۵.هنگام روبه‌رو شدن با حجرالاسود و استلام آن:
پیامبر (ص) در فتح مکه، هنگام استلام حجرالاسود تکبیر گفت و مسلمانان با ایشان همراهی کردند. امام صادق (ع) سفارش فرموده که حج‌‌گزار هنگام ورود به مسجدالحرام، روبه‌روی حجرالاسود قرار گیرد و این ذکر را به زبان آورد: «اللهُ أَکْبَرُ مِنْ خَلْقِهِ وَ أَکْبَرُ مِمَّنْ أَخْشَی وَ أَحْذَر»؛ «خداوند از آفریدگانش بزرگ‌تر است و نیز بزرگ‌تر است از هر که از او می‌ترسم و بیم دارم.»
در حدیثی دیگر، ایشان به تکبیرگویی و درود فرستادن بر پیامبر (ص) و اهل بیت ایشان هنگام روبه‌رو شدن با حجرالاسود سفارش کرده است. نیز امام صادق: هرگاه نزد حجرالاسود می‌آمد، می‌فرمود: «اللهُ أَکْبَرُ السَّلَامُ عَلَى رسولِ الله.»
بر پایه حدیثی، امام باقر (ع) هنگام استلام حجر دعایی دیگر حاوی تکبیر را سفارش فرموده که فقیهان امامی بر پایه آن، این ذکر را مستحب شمرده‌اند. در منابع اهل سنت نیز ذکر «بِسْمِ اللهِ وَ اللهُ أَکْبَرُ» هنگام استلام حجر از ابن‌عمر به نقل از پیامبر (ص) سفارش شده است و شماری از فقیهان بر پایه آن فتوا داده‌اند.

۶.هنگام طواف:
بر پایه روایتی از اهل سنت، پیامبر (ص) هنگام طواف، ابوبکر را در حال خواندن شعر یافت و تکبیر گفت و او را نیز به تکبیرگویی تشویق کرد.

۷.هنگام بیرون آمدن از خانه خدا:
فقیهان امامی سه بار تکبیرگویی را هنگام بیرون آمدن از کعبه، به پشتوانه حدیثی حاکی از سه بار تکبیرگویی امام صادق (ع) مستحب دانسته‌اند.

۸.پس از طواف و پیش از سعی:
بر پایه حدیثی از امام صادق (ع) مستحب است که انسان پس از پایان یافتن طواف، بر بالای کوه صفا رود و به حجرالاسود روی کند و پس از حمد و ثنای خداوند و یاد کردن از نعمت‌های او، با ترتیب و آداب مشخص بیش از ۱۰۰ بار تکبیر گوید و این کار را تا حد ممکن تکرار کند و مدتی در مکان صفا درنگ نماید و تکبیر گوید.

۹.هنگام سعی:
از جمله ذکرهای مستحب در آغاز و نیز هنگام سعی میان صفا و مروه، تکبیر است. در باور برخی از اهل سنت، مستحب است سعی کننده هنگام استقرار بر صفا و مروه در میان سعی، تکبیر بگوید.

۱۰.هنگام حرکت به سوی عرفات:
در منابع اهل سنت، تکبیرگویی در مسیر حرکت به سوی عرفات، از پیامبر (ص) نقل شده و مستحب به شمار رفته است.

۱۱.هنگام وقوف در عرفات:
بر پایه روایتی، امام صادق (ع) ۱۰۰ بار تکبیر را همراه با ذکرهای دیگر هنگام وقوف در عرفات سفارش فرموده است. فقیهان امامی و اهل سنت نیز تکبیرگویی را هنگام وقوف مستحب شمرده‌اند.

۱۲.هنگام وقوف در مزدلفه:
فقیهان امامی و اهل سنت به پشتوانه آیه ۱۹۸ بقره/۲ که به ذکر خدا در مشعر الحرام فرمان داده: (فَاذْکُرُوا اللهَ عِنْدَ الْمَشْعَرِ الْحَرَامِ) و نیز روایتی از پیامبر (ص) ذکر خدا از جمله تکبیر را هنگام وقوف در مشعر الحرام در شب عید قربان مستحب دانسته‌اند.

۱۳.هنگام عبور از منطقه مأزمین(منطقه‌ای میان دو کوه که از یک سو به مشعر الحرام و از دیگر سو به عرفات می‌رسد):
مستحب است حاجیان هنگام عبور از مأزمین، اگر دچار ازدحام جمعیت شوند، تکبیر گویند؛ زیرا بر پایه احادیث، این کار، شیاطینی را که بر حاجیان راه تنگ می‌کنند، دور می‌سازد و فرشتگان را به یاری آنان می‌فرستد.

۱۴.ایام تشریق:
در باور مشهور فقیهان امامی، تکبیرگویی در ایام تشریق در منا برای حج‌گزاران، پس از نماز ظهر روز عید قربان تا نماز صبح روز سیزدهم ذی‌حجه (۱۵ نماز) و در دیگر مکان‌ها، جز منا، پس از نماز ظهر روز عید قربان تا نماز صبح روز دوازدهم (۱۰ نماز) مستحب است. پشتوانه آنان، آیات قرآن (بقره/۲، ۲۰۳) است که به ذکر خدا در «ایام معدودات» فرمان داده و نیز آیه ۳۷ حج/۲۲ که تکبیر را حکمت مناسک حج شمرده است. پشتوانه دیگر آنان، احادیث است. از فقیهان شیعه، تنها سید مرتضی و ابن حمزه طوسی به پشتوانه احادیثی این تکبیرها را برای حاجیان واجب دانسته‌اند.
ذکر این تکبیر بر پایه برخی روایات شیعه چنین است: «اللهُ أَکْبَرُ اللهُ أَکْبَرُ «لا اله الا الله» وَ اللهُ أَکْبَرُ اللهُ أَکْبَرُ وَ لِلهِ الْحَمْدُ اللهُ أَکْبَرُ عَلَى مَا هَدَانَا اللهُ أَکْبَرُ عَلَى مَا رَزَقَنَا مِنْ بَهِیمَةِ الْأَنْعَام. » در برخی روایات، عبارت «وَ الْحَمْدُ لِلهِ عَلَى مَا أَبْلَانَا» یا «و الحمدُ لله على ما أولانا» به ذکر پیشین افزوده شده است. بر پایه حدیثی از امام صادق (ع) گفتن این تکبیرها، پیروی از فرمان خداوند در آیات ۱۹۸ و ۲۰۰ بقره/۲ است که پس از گزاردن مناسک در عرفات و منا به ذکر خدا به جای فخرفروشی به نیاکان که در میان مشرکان رایج بوده، فرمان داده است.

۱۵.هنگام رمی جمرات:
فقیهان امامی گفتن تکبیر را هنگام پرتاب هر سنگ در رمی جمرات، به پشتوانه احادیث مستحب دانسته‌اند.

۱۶.هنگام قربانی کردن:
بر پایه احادیثی از امام صادق (ع)، دعایی مشتمل بر تکبیر هنگام ذبح یا قربانی کردن، سفارش شده است.

۱۷.پس از حلق:
شماری از فقیهان شافعی پس از حلق در روز عید قربان، تکبیرگویی را مستحب دانسته‌اند.

۱۸.نماز عید قربان:
در باور فقیهان امامی و اهل سنت، تکبیرهای متعدد در نماز عید قربان مستحب است. روایات شیعه این تکبیرها را پیش از قنوت‌ها در رکعت اول، پنج تکبیر و در رکعت دوم، چهار تکبیر دانسته‌اند که با احتساب تکبیرة الاحرام و تکبیرهای پیش از رکوع، ۱۲ تکبیر می‌شود.

۱۹.هنگام زیارت پیامبر (ص) و امامان بقیع:
بر پایه شماری از منابع شیعی، هنگام ورود به مسجدالنبی برای زیارت پیامبر (ص) مستحب است کنار ذکرهای دیگر ۱۰۰ بار تکبیر گفته شود. نیز گفتن تکبیر هنگام زیارت حضرت فاطمه۳ و دیگر معصومان: ، از جمله امامان بقیع: مستحب به شمار رفته است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده