ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله جهان صنعت رشد اقتصادی چگونه مثبت شد!

سرمقاله جهان صنعت/ رشد اقتصادی چگونه مثبت شد!

جهان صنعت/ « رشد اقتصادی چگونه مثبت شد! » عنوان یادداشت روز روزنامه جهان صنعت به قلم الهه بیگی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

با وجود اینکه سال گذشته بانک مرکزی آمار سه ماهه رشد اقتصادی را پس از هر فصل منتشر می‌کرد و مرکز آمار هم هیچ آماری از رشد اقتصادی سال گذشته اعلام نکرد اما امسال با گذشت هفت ماه از سال بانک مرکزی تنها به گزارشی نیم‌بند و بدون آمار و ارقام بسنده کرد و در آن گزارش فقط به تشریح وضعیت اقتصادی پرداخت تا اینکه مرکز آمار روز گذشته در گزارشی مختصر اقدام به انتشار رشد اقتصادی در نیمه نخست امسال کرد.
البته یک روز قبل از انتشار گزارش مرکز آمار، سخنگوی دولت براساس گزارش این مرکز دولتی نرخ رشد اقتصادی را یک درصد اعلام کرد که می‌توان نتیجه گرفت دولت هم مرکز آمار را به‌عنوان مرکز رسمی انتشار آمار قبول دارد.
حال سوال اینجاست که چرا یک موسسه دولتی که سال گذشته نرخ رشد اقتصادی را اعلام نکرده، به یکباره مورد تایید دولت قرار می‌گیرد بدون اینکه بتوان آمار منتشرشده را با آمار سال گذشته این مرکز مقایسه کرد.به هر سو برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی درست نیست که هربار یک مرکز دولتی اقدام به انتشار آمار کند و دولت هم هر کدام را که باب میلش است، ملاک قرار دهد.
اما نکته قابل تامل این است که مرکز آمار بر چه اساسی نرخ رشد اقتصادی نیمه نخست امسال را یک درصد اعلام کرده است در حالی که براساس آمار بانک مرکزی زمستان سال گذشته نرخ رشد اقتصادی 6/0 درصد بوده است. چگونه ممکن است که با بدتر شدن شرایط اقتصادی نرخ رشد در فصل‌های بهار و تابستان امسال بهتر از زمستان سال گذشته شده باشد چراکه تمام شواهد در بخش‌های مختلف اقتصادی حاکی از آن است که رشد اقتصادی از زمستان سال گذشته کمتر شده است به طوری که سه محور اصلی تقاضا که شامل صادرات، مصرف دولت و مصرف خانوار است، امسال نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است.
بنابراین تا زمانی که تقاضا در اقتصاد کاهش و رکود اقتصادی تعمیق یافته است، نمی‌توان انتظار رشد اقتصادی مثبت را داشت به‌عنوان مثال براساس هزینه‌های مصرف نهایی بخش‌خصوصی بانک مرکزی، هزینه مصرف خانوار در فصل دوم سال قبل مقداری بهبود یافته، منتها در فصل‌های سوم و چهارم کاهش چشمگیری داشته است به طوری که در فصل چهارم سال 93 مصرف خانوار نسبت به سال 92، 1/1- درصد کاهش داشته است که این موضوع نشان‌دهنده این است که زمانی که مصرف خانوار در شب عید کاهش می‌یابد قطعا در فصل‌های اول و دوم امسال هم کماکان کاهشی بوده است. حال چگونه با کاهش هزینه مصرفی خانوار که یکی از ارکان اصلی طرف تقاضا در اقتصاد است، می‌توانیم شاهد رشد اقتصادی بیشتر از زمستان سال گذشته باشیم.
بنابراین با توجه به خروجی اقتصاد و کشش تقاضای منفی در شش ماهه نخست امسال که در امتداد سال گذشته بوده است، رشد اقتصادی یک درصدی دور از ذهن است و شائبه دستکاری دولت در آمار اقتصادی نیز تقویت می‌شود.
موضوع تعجب‌برانگیز در گزارش مرکز آمار رشد اقتصادی 7/5 درصدی بخش کشاورزی در شرایطی است که این بخش اقتصادی رشد بهره‌وری را تجربه نکرده و با مشکل کم‌آبی هم مواجه بوده است.
از سویی رشد صنعت در شش ماهه اول امسال 1/1- درصد اعلام شده است اما شواهد نشان از اوضاع وخیم‌تری دارد به طوری که مشکلات چشمگیر پتروشیمی‌ها، چهار وزیر کابینه را مجبور به انتشار نامه به روحانی کرد و از طرفی انباشت عرضه در انبار خودروسازی‌ها، دولت را بر آن داشت تا سیاست‌های اقتصادی خود را تغییر دهد. حال چگونه مرکز آمار با وجود منفی بودن تمام عوامل اصلی رشد اقتصادی، این نرخ را یک درصد اعلام می‌کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده