ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گوناگون کشف سوسمارهای پرنده!

گوناگون/ کشف سوسمارهای پرنده!

باشگاه خبرنگاران/ دانشمندان می گویند که این کشف در زابایکال به طور کامل تصور جهان علمی را در خصوص دایناسورها تغییر می دهد.
دانشمندان در این منطقه فسیل های خزندگان قدیمی دوره ژوراسیک را یافته و فهمیدند که تمامی انواع دایناسورها پر داشتند. بقایای سوسمارها ثابت کرده است که این موجودات 240 میلیون سال وجود داشتند.
کولیندادرومئوس زابایکالی در واقع دایناسورهای جدیدی هستند که اکنون به نام سوسمار دوپای علف خوار با طول نیم متر وجود دارند.
دانشمندان موفق شدند شش بخش از جمجمه باقی مانده و صدها بخش از اسکلت این دایناسور را کشف کنند. کولیندادرومئوس سر کوچک و اندام های عقبی بزرگ و دم دراز داشت.
مهم تر از همه این است که از بخش های مختلف بدن دایناسور شش نوع پوست مشاهده شده است ( سه نوع فلس و سه بخش مختلف با پر) موهای روی پوست شانه بیشتر از همه شبیه به پرهای پرندگان است.
تا به امروز در بین دیرینه شناسان نقطه نظر مشترکی در خصوص مسئله ظهور پرندگان وجود نداشت. آنها بحث و بررسی می کردند که کی و در چه موجودی پر به وجود آمد و توانست بپرد.
اجداد احتمالی پرندگان، تروپودها به حساب می آمدند که یکی از انواع سوسمارهای قدیمی بودند.
الگا وانشینا، کارمند علمی موزه داروین در خصوص این اطلاعات کارشناسان می گوید: بر روی پوست دایناسورها چیزهایی بوده که به آنها برای تنظیم درجه حرارت کمک می کرده است.
تا به امروز اطلاعاتی در خصوص سوسمارهایی با پر تنها از چین بدست آمده بود. گمان می شود که این از ویژگی های دایناسورهای درنده از نسل تروپودها بوده است.اکنون مشخص می شود که علف خوار های آنها پر داشته اند.

دانشمندان تاکید می کنند که تمامی سوسمارها پردار بوده اند و دانشمندان به این ترتیب همه را شوکه می کنند. در هر صورت همه آنها در سن بالا باقی نمانده اند. بعضی از آنها تنها در دوره اول زندگی پر داشتند و سپس فلس ها و یا پوست های محافظ جای آنرا گرفته اند.
یک گزینه دیگر هم وجود دارد اینکه ساختار پر دایناسورها با پرندگان فرق داشته است. هیچ پرنده با چنین آناتومی درحال حاضر وجود ندارد یعنی به آن شکلی که محققین خارجی توصیف می کنند.بدین ترتیب اجداد پرندگان فعلا به طور کامل کشف نشده است.
کارمند موزه داروین خاطر نشان می کند : دایناسورها ، نه پرنده اند و نه شبه پرنده و در واقع ترکیب جالبی هستند موجودی با دندان و با پر که می توانست از آنها برای جهش و پرش استفاده کند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده