ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رحمانی فضلی: سازمان ملل زمینه بازگشت پناهجویان را فراهم کند

رحمانی فضلی: سازمان ملل زمینه بازگشت پناهجویان را فراهم کند

فارس/ وزیر کشور گفت: سازمان ملل با اجرای طرح‌های پایدار زمینه بازگشت پناهجویان را فراهم کند.

عبدالرضا رحمانی فضلی عصر امروز با موگنس لیکتوفت رئیس هفتادمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار و گفتگو کرد.
رحمانی فضلی در ابتدای این دیدار از ابتکار و مدیریت رئیس مجمع عمومی برای تصویب سند تعهد مشترک برای بررسی و مبارزه مؤثر با معضل جهانی موادمخدر تقدیر و سپس به تشریح مهمترین اقدامات جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف مبارزه با مواد مخدر پرداخت.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به شهادت حدودا ٣٨٠٠ نفر و مجروحین و جانبازی بیش از ١٢ هزار نفر از نیروهای مقابله کننده کشورمان، کشف سالانه صدها تن انواع مواد مخدر ان هم از طریق انجام چند صد مورد عملیات و درگیری با قاچاقچیان مسلح، اختصاص میلیاردها دلار برای ایجاد موانع و تقویت کنترل های مرزی و مقابله با فعالیت قاچاقچیان، تصریح کرد: اینها تنها بخشی از اقدامات و هزینه هایی است که ایران برای تأمین صلح و ارامش و حفاظت از جان مردم در سطح جهان از طریق مقابله و ممانعت از ورود و ترانزیت مواد به دیگر کشورهای جهان و بالاخص ٣٠ کشور واقع در مسیر بالکان می پردازد.
رحمانی فضلی در ادامه این دیدار ضمن اشاره به چند موضوع مهم و راهبردی خواهان مداخله و همکاری جدی و مؤثرتَر سازمان ملل به منظور تحقق محورهای إعلامی شد.

اولین موضوعی که رحمانی فضلی رییس شورای امنیت کشور، بر ان تاکید کرد ضرورت ارتقای سطح همکاری کشورهای واقع در مسیر بالکان و مشارکت و همکاری عملی انان با جمهوری اسلامی ایران، به منظور مقابله هرچه بهتر با روند قاچاق مواد به ان کشورها، از طریق ردیابی منابع مالی و مبارزه با پولشوئی ، کشف مسیرها قاچاق و دستگیری قاچاقچیان بین المللی بود. که در این راستا مجددا بر امادگی کشورمان برای برگزاری اولین نشست روسای مبارزه با مواد مخدر کشورهای مورد اشاره در تهران با همکاری UNODC تاکید شد.

دومین اولویت پیشنهادی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران، اجرای طرح معیشت جایگزین در افغانستان، با هدف توسعه اقتصادی و استقرار امنیت در ان کشور بود که در همین راستا، بر امادگی کشورمان به منظور اجرای ازمایشی این طرح در یکی ولایات افغانستان، با همکاری UNODC و جامعه جهانی تاکید شد.

لزوم توجه سازمان ملل متحد به امر ساماندهی مهاجرین و پناهندگان، از دیگر موضوعاتی بود که توسط رییس شورای ساماندهی اتباع خارجی کشورمان در دیدار با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح شد.
رحمانی فضلی در این خصوص اظهار داشت: قریب به 4 دهه است که جمهوری اسلامی ایران میزبان بیش از سه میلیون پناهنده و آواره مجاز و غیر مجاز است. پذیرایی و میزبانی این تعداد زمانی معنا پیدا می‌کند که مشاهده می‌کنیم، تنها ورود چند صد هزار نَفَر از پناهندگان ناشی از بروز جنگ و توسعه ناامنی های سالهای اخیر به کشورهای اروپایی، قاره اروپا را با معضل جدی مواجه و برخی از کشورها را به اتخاذ مواضع سختگیرانه و تدافعی واداشته است.

وی افزود: اگرچه نظام، دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول انسانی ، اخلاقی ، اسلامی و بشر دوستانه ،نسبت به تحمل شرایط سخت میزبانی از میلیون‌ها نَفَر و شرایط متاثر از ان اقدام می‌کنند، اما لازم است که سازمان ملل متحد با جدیت لازم و با اجرای طرح های پایدار، زمینه بازگشت این افراد به کشورشان را فراهم کند. ترغیب کشورهای حامی و کمک کننده به مشارکت عملی و اقدام جدی برای این امر یکی از ضرورت های جدی این امرتلقی می شود.

وزیر کشور بیان کرد: البته موثرترین راهکار خروج از این بن بست، تأمین امنیت کامل، استقرار صلح و فقرزدایی از منطقه و بویژه در سطح کشورهای درگیر با جنگ و ناامنی است.
رحمانی فضلی ضمن اشاره به تکالیف قانونی سازمان ملل در این خصوص، از امادگی جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت و همکاری با سازمان ملل برای دستیابی به أهداف مذکور خبر داد.
وی در این دیدار به موضوع مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و اثار و تبعات منفی ناشی از اقدامات تروریستی اشاره کرد و خواستار برخورد جدی جامعه جهانی با تروریسم شد.

آقای موگنس لیکتوفت رئیس هفتادمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این دیدار گفت: امروز چشم مردم در أقصی نقاط جهان به نقش افرینی سازمان ملل متحد برای برقراری صلح و امنیت پایدار و توسعه متوازن و فقر زدائی در سراسر جهان است و جمهوری اسلامی ایران نیز بعنوان یک عضو مؤثر سازمان ملل اماده هرگونه همکاری برای رسیدن به این اهداف بزرگ است.

وی نیز با تقدیر از اقدامات جمهوری اسلامی ایران افزود: علیرغم وجود دیدگاه‌های مختلف در بین کشورهای عضو، سند تعهد مشترک برای مبارزه با مواد مخدر مصوب شد که این امر مثبتی است.
رئیس هفتادمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد: مقابله با تهدید تروریسم بعنوان یک پدیده بین المللی، نیازمند اقدام مشترک همه کشورهاست. همه کشورهای باید فعالیت کنند که از پیوستن افراد به این گروه‌های تروریستی جلوگیری شود.
لیکتوفت در پایان از توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با گروه ١+٥، بعنوان گام مثبتی در جهت توسعه همکاری‌های بین المللی نام برد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده