ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نانو کودی که فسفر خاک را با سرعت کمتری آزاد می‌کند

نانو کودی که فسفر خاک را با سرعت کمتری آزاد می‌کند

باشگاه خبرنگاران/ محققان دانشگاه‌ Delaware رفتارهای منحصر به فرد نانو ذرات هیدروکسی آپاتیت را کشف کردند که نشان می‌دهد به عنوان نانو کود و فسفر قابل استفاده است و به انتشار آهسته فسفر در خاک کمک می‌کند، این طرح هم راندمان جذب فسفر در گیاهان را افزایش می‌دهد هم در حفظ محیط زیست کمک می‌کند.
از طرفی فسفر از منابع تجدید ناپذیر است و یک ماده مغذی برای تولید محصولات کشاورزی است.
نانو ذرات هیدروکسی آپاتیت در حال حاضر به عنوان یک جاذب قوی برای آلاینده‌هایی مانند فلزات سنگین و پرتو زا شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
‌Dengjun wang محقق فوق دکترای علم گیاه و خاک می‌گوید کود مبتنی بر نانو ذرات سه مزیت عمده نسبت به کود فسفر معمولی دارد. در نانو کود، فسفر با سرعت پایین‌تری آزاد می‌شود، PH خاک را تغییر نمی‌دهد و آهنگ از دست دادن فسفر خاک کم می‌شود. این سرعت کم رهایی فسفر به گیاهان اجازه می‌دهد تابیشتر از مواد مغذی تغذیه کنند و بهتر رشد کنند.

یک کود فسفر تجاری خاک را به یک باره جذب می‌کند و به گیاه اجازه لازم برای تغذیه را نمی‌دهد. اما زمانی که فسفر از نانو ذرات هیدروکسی آپاتیت آزاد می‌شود، اسیدیته‌ی خاک را افزایش نمی‌دهد.
همانطور که تقاضا برای تامین مواد غذایی برای جمعیت روبه رشد، در حال افزایش است، بنابراین از فناوری های این چنینی استقبال زیادی خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده