ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دبیرکل ناتو: دفاع قوی، بهترین راه برای پیشگیری از جنگ است

دبیرکل ناتو: دفاع قوی، بهترین راه برای پیشگیری از جنگ است

ایرنا/ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو ) با اشاره به مهمترین مانورهایی که در یک دهه اخیر در رزمایش موسوم به 'نیزه سه شاخه' در حال برگزاری است، گفت: یک دفاع قوی بهترین راه برای پیشگیری از جنگ است.

به گزارش ایرنا ، «ینس استولتنبرگ» (Jens Stoltenberg) درمصاحبه ای با روزنامه اسپانیایی آ ب ث که روز دوشنبه منتشر شد، درمورد این که برای ناتو رزمایش مذکور که از دوهفته پیش، اسپانیا را به عنوان اصلی ترین سناریوی خود دارد چه اهمیتی دارد؟ افزود: اهمیت رزمایش دراین است که ناتو درحال ارسال پیام آشکار مبنی بر اینکه ما برای حفظ و دفاع همه کشورهای عضو سازمان علیه همه تهدیدها آماده هستیم، می باشد.

وی افزود : ما در حال گذر از یک زمانی هستیم که ناتو درحال تطبیق خود به یک واقعیت جدید است. ما با دیدن بی ثباتی و خشونت در حال ظهور در سناریوهایی نظیر خاورمیانه یا شمال آفریقا ، شاهد یک تغییر در امنیت جهانی هستیم و یک روسیه خودکامه تر را در شرق با الحاق کریمه و بی ثبات سازی شرق اوکراین را می بینیم.

دبیرکل ناتو ادامه داد : بنابراین ناتو باید پاسخ دهد و به همین دلیل درحال افزایش سطح آمادگی نیروهای مان و قابلیت استقرار سریع خودمان هستیم.

استولتنبرگ خاطرنشان کرد : رزمایش 'نیزه سه شاخه' برای قابلیت استقرار سریع، کلیدی است و برگزاری این رزمایش درهمین چارچوب می باشد .افزون بر آن، در جنوب مدیترانه می باشد که همچنین یک منطقه اولویتی برای ناتو است.

وی گفت : اسپانیا یک متحد قوی و متعهد با دفاع جمعی است و یک دفاع جمعی قوی، بهترین راه برای پیشگیری از یک جنگ است.

دبیرکل ناتو دراین پرسش که با توجه به آنچه که گفته هدف روسیه نیست ؟ گفت :ما در حال ارسال یک پیام به همه حریفان بالقوه هستیم .ناتو آماده استقرار سریع نیروهای نظامی است و می توانیم این کار را در زمین ، دریا و هوا انجام دهیم.

به گفته استولتنبرگ، اسپانیا یک نقش کلیدی در تمام این تنظیمات و طراحی ها بازی می کند، نخست به این خاطر که کشورمیزبان رزمایش است ، دوم اینکه در سال 2016 ، رهبریت 'نیروها با آمادگی بالا'که همچنین نیروهای 'سر نیزه' نامیده می شوند را برعهده خواهد گرفت.

استولتنبرگ در پرسشی دیگر مبنی بر اینکه پادگان های ناتو در'به ترا' (والسنیا )، و 'گالیسیا 7 ' (شمال غربی ) چگونه این نیروها را مستقر خواهند کرد؟ گفت : هدف این است که این نیروهای سر نیزه اسپانیایی ، بتواند در ظرف 48 ساعت در برابر هرگونه تهدیدی آماده استقرار باشد و البته پس از آن ، سایر نیروها در ظرف چند روز، مستقر خواهند شد.

وی افزود : بخش عمده ای از این نیروها که از کشورهای دیگر هستند ، به 40 هزار نفر می رسند ، موردی که به این معنی است که توانایی استقرار سریع خودمان برای انطباق با واقعیت جدید را دو برابر کردیم .افزون بر آن ، 8 پادگان جدید استقرار در 8 کشور مرزهای شرقی خودمان را تعیین نمودیم و به سیستم های تصمیم گیری ، توانایی اطلاعاتی و شناخت وضعیت بهبود بخشیدیم.

مقام ارشد ناتو درسوالی دیگر مبنی بر اینکه ، در سناریو بی ثباتی در حال رشد در جنوب اروپا ، ناتو چگونه خود را برای پیش بینی منابع احتمالی بی ثباتی آماده می کند؟ تصریح کرد: در حال حاضر رزمایش نیزه سه شاخه ، در جنوب برگزار می شود .علاوه بر آن در روند ایجاد یک سیستم نظارت زمینی با پهپادها(درسیسیل ایتالیا ) به سر می بردیم، موردی که برای مشاهده آنچه که درحال رخ دادن دراطراف ما است و پیش بینی آنچه که می تواند رخ دهد ، مهم می باشد.

وی افزود: این امر همیشه بسیار مهم بود اما اکنون هنوز مهمتر است زیرا ما تردید بیشتر، خشونت بیشتر و بی ثباتی بیشتر داریم و به همین دلیل، نیاز به افزایش شناخت خودمان از وضعیت جنوب داریم.

وی درمورد چگونگی مبارزه ناتو با گروههای تروریستی نظیر داعش گفت: ناتو به عنوان یک سازمان و متحدان ناتو ، نقشی کلیدی در مبارزه با افراط گرایان بازی می کند و همه متحدان ما به روش های مختلف در گروه ائتلاف بین المللی علیه داعش شرکت دارند و از سوی دیگر، باید یادآور شد که بزرگترین عملیات نظامی در تاریخ ناتو، افغانستان است.

وی خاطرنشان کرد : دلیل ماموریت ناتو درافغانستان پس ازحملات 11 سپتامبر ، نبرد علیه تروریسم ، علیه القاعده و جلوگیری از اینکه افغانستان به پناهگاه امن برای اسلامگرایان افراطی بین المللی تبدیل گردد، می باشد.

رزمایش ناتو دراسپانیا از روز21 اکتبر تا 6ماه نوامبر 2015(29مهر تا 15 ابان 1394) برگزار می شود و در آن 30 هزار نیرو شرکت می کنند که از این تعداد 20 هزار نیرو در اسپانیا مستقر هستند.

دراین رزمایش، عملیات زمینی، هوایی و دریایی، نبردهای شهری، ماموریت واحدهای ویژه، عملیات چتربازان و حتی اقدامات مربوط به خطر تسلیحات اتمی، رادیواکتیو، بیولوژیک و یا شیمیایی نیز تمرین می شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده