ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پارلمان کوزوو قرارداد پیوستن به ائتلاف اروپایی را تصویب کرد

پارلمان کوزوو قرارداد پیوستن به ائتلاف اروپایی را تصویب کرد

ایرنا/ پارلمان کوزوو روز دوشنبه بدون حضور نمایندگان احزاب مخالف دولت قانون «ثبات و پیوستن» در مراحل عضویت در اتحادیه اروپا را با 86 رای موافق تصویب کرد.
به گزارش ایرنا، «عاطفه یحیی آغا» رییس جمهوری کوزوو که در نشست پارلمان حضور داشت با استقبال از تصویب قانون ثبات و پیوستن که مرحله ابتدایی در مراحل طولانی عضویت در اتحادیه اروپا است، گفت که این توافق نامه برای کوزوو و آینده اروپایی آن بسیار اهمیت دارد.
بنا به گزارش روزنامه «کوخا دیتوره» چاپ روز دوشنبه پریشتینا، یحیی آغا روند عضویت در اتحادیه اروپا را طولانی دانست و گفت که کوزوو برای اینکه به نامزدی جهت عضویت در اتحادیه اروپا نایل شود باید اقدامات زیادی را برای تطابق قوانین کشور با استانداردهای اروپایی انجام بدهد.
وی همچنین توافق نامه ثبات و پیوستن در مراحل ائتلاف اروپایی را آمادگی کوزوو برای اجرای اصلاحات عمیق در نهادهای کشور که در پیش رو است، دانست.
عیسی مصطفی نخست ویر کوزوو نیز در برابر نمایندگان مجلس به اهمیت این سند در روابط کوزوو و اتحادیه اروپا از جمله ایجاد شرایط و فضای مناسب برای توسعه اقتصادی کوزوو اشاره کرد.
نمانیدگان جنبش خودگردانی، پیمان برای آینده کوزوو و ابتکار برای کوزوو که از احزاب مخالف دولت در مجلس هستند در ابتدای نشست پارلمان گفتند که مانع تصویب قانون توافق نامه ثبات و پیوستن برای عضویت در اتحادیه اروپا نخواهند شد ولی در هنگام رای دادن، پارلمان را ترک می کنند.
گلائوک کونیوفتسا نماینده جنبش حزب خود گردانی از احزاب مخالف دولت در مجلس نیز طی سخنانی با انتقاد از توافق نامه ثبات و پیوستن، شرط مهم برای امضای آن را امضای توافق نامه بروکسل در مذاکرات عادی سازی بلگراد و پریشتینا برای تشکیل جامعه شهرداری های مناطق صرب نشین در شمال کوزوو دانست.
وی همچنین گفت که حزب جنبش خود گردان مایل نیست که مراحل عضویت کوزوو در اتحادیه اروپا در قبال مراحل عادی سازی روابط پریشتینا و بلگراد باشد.
احزاب مخالف کوزوو با تصویب توافق نامه بروکسل در مورد تشکیل جامعه شهرداری های مناطق صرب نشین در شمال کوزوو سخت مخالف هستند و به همین دلیل تا کنون با پرتاب گاز اشک آور دو مرتبه مانع تشکیل این توافق نامه در پارلمان شدند.
سلاوکو سیمیچ رییس گروه نمایندگان صرب ها در پارلمان کوزوو نیز طی سخنانی ضمن حمایت از توافق نامه ثبات و پیوستن این سند را گامی و فرصت مهمی برای بهبود وضعیت شرکت ها در کوزوو دانست.
توافق نامه ثبات و پیوستن که اقدام اولیه برای عضویت کشورهای اروپایی در اتحادیه اروپا محسوب می شود روز سه شنبه 5 آبان ماه بین «یوهانس هان» کمیسر امور گسترش اتحادیه اروپا و «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «عیسی مصطفی« نخست وزیر کوزوو در استراسبورگ به امضا رسید.
این توافق نامه به شرکت های کوزوویی امکان صادرات بدون تعرفه های گمرکی به کشورهای اتحادیه اروپا را می دهد و کالاهایشان را رقابتی تر می کند و در همین حال امضای این توافق نامه یک منطقه مبادلات آزادی اقتصادی را برای کوزوو برقرار می کند و در زمینه هایی مانند مدیریت، حاکمیت قانون، حقوق بشر و نظام قضایی برای نزدیکی تدریجی کوزوو به استانداردهای اروپایی همکاری هایی بین دو طرف را فراهم می کند.
تمامی 28 عضو اتحادیه اروپا در 22 اکتبر امسال موافقت خود را با امضای این توافق نامه اعلام کرده بودند.
این توافقنامه پس از دو سال گفت و گو با وجود اینکه پنج کشور اروپایی ( اسپانیا ، یونان ، قبرس ، رومانی و اسلوونی ) استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته اند، امضا شد.
احزب مخالف دولت کوزوو با تصویب پیش نویس لایحه تشکیل جامعه شهرداری های صرب ها در شمال کوزوو که در مذاکرات هیات های صربستان و کوزوو برای عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا با وساطت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توافق حاصل شد به شدت مخالف هستند.
نمایندگان مخالف دولت کوزوو در جلسات پارلمان در شانزدهم مهر و یکم آبان ماه امسال برای ممانعت از کار مجلس در تصویب لایحه تشکیل جامعه شهرداری های مشترک مناطق صرب نشین در شمال کوزوو در داخل مجلس گاز اشک آور پرتاب کرده بودند.
هیات های مذاکره کننده بلگراد و پریشتینا در مراحل عادی سازی روابط با وساطت «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در سوم شهریور امسال در بروکسل در مورد چهار توافقنامه از جمله تشکیل جامعه شهرداری های صرب نشین در کوزوو توافق کردند.
صربستان در رابطه با حل و فصل مساله کوزوو از اکتبر سال 2012 با وساطت «کاترین اشتون» مسوول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مذاکراتی را در سطح نخست وزیری با کوزوو شروع کرد و حاصل این مذاکرات امضای توافق نامه 15 ماده ای برای عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا است.
تاکنون این مذاکرات در 27 نوبت به منظورعادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا در بروکسل برگزار شده است.
کوزوو بر اساس قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل در ژوئن سال 1999میلادی تحت قیمومیت هیات غیر نظامی سازمان ملل قرار دارد و نیروهای ناتو موسوم به «کی فور» برای تامین امنیت در کوزوو مستقر شده اند.
پارلمان کوزوو در فوریه سال 2008 به طور یک جانبه استقلال این منطقه از صربستان را اعلام کرد.
بلگراد با ادعای این که کوزوو استان جنوبی صربستان است، اعلام یک جانبه استقلال آن را به رسمیت نمی شناسد و خواهان باطل کردن سند استقلال کوزوو از راه های دیپلماتیک و صلح آمیز است.
مقامات بلندپایه صربستان بارها تاکید کرده اند که حکومت بلگراد هرگز استقلال کوزوو را به رسمیت نمی شناسد و دولت صربستان همیشه در کنار صرب های کوزوو قرار دارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X