ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پاسخی به 3 سوال رایج زوجین جوان درباره تفریح

 پاسخی به 3 سوال رایج زوجین جوان درباره تفریح

خراسان/بعضی مواقع سوالاتی پرسیده می شود درباره این که تفریحات زوجین به چه صورت باید باشد و اصلا به چه کارهایی تفریح می گویند؟ آیا تفریحات زوجین با زمان قبل از ازدواج آن ها متفاوت است و این که وقتی زوجین بر سر موضوع تفریح تفاهم ندارند، باید چه کار کنند؟ ادامه این مطلب را اختصاص داده ایم برای پاسخ دادن به این سوال ها و نکاتی که نشان می دهد به هیچ وجه نباید از اهمیت موضوع تفریح در زندگی مشترک غافل شد.

پیامک های چاپ شده در این باره
بارها و بارها مخاطبان صفحه خانواده و مشاوره، در این باره پیامک هایی برای ما فرستاده اند و از مشاوران ما راه حل درخواست کرده اند تا شادی بعد از تفریح را به زندگی مشترک شان بیاورند. پیامک هایی که در ادامه می خوانید در چند ماه اخیر در ستون پیامک های صفحه خانواده و مشاوره چاپ شده و موضوع همه شان درباره تفریح در زندگی مشترک است.
*مردی 21 ساله ام. هرجایی را که من برای گشت و گذار رفتن دوست دارم، خانمم دوست ندارد و هرجایی که خانمم دوست دارد من دوست ندارم. به نظرتان چه کار کنم؟ در ضمن هنوز یک سال از شروع زندگی مشترک مان نگذشته است.
*خانمی 27 ساله و دارای یک فرزند هستم. همسرم به خاطر شرایط شغلی، بعدازظهرها هم سرکار می رود و بیشتر اوقات تنها هستم. هر وقت اعتراض می کنم، می گوید تو باید خوشحال باشی و هر وقت دلت گرفت بیرون برو، ولی من دوست دارم در کنارم باشد و اگر جایی می رویم با هم باشیم.

توصیه ای مهم به مجردها!
وقتی 2 نفر با هم ازدواج می کنند، پیش بینی، برنامه ریزی و توافق بر سر نوع تفریح مانند دیگر مسائل، موضوع مهمی است که باید بررسی شود و به نتیجه برسد. قبل از ازدواج باید بدانیم طرف مقابل چه نوع تفریحاتی را ترجیح می دهد. سوالی که می توان پاسخ آن را از طرف مقابل پرسید این است که اگر وقت آزادی گیرتان بیاید چه کاری دوست دارید، انجام دهید و پرداختن به آن را بیشتر از بقیه کارها ترجیح می دهید و از انجام آن لذت می برید. پاسخ طرف مقابل از این نظر مهم است که به طور مثال اگر یکی از طرفین ازدواج، دوست داشته باشد اوقات فراغت یا آزادش را با خانواده و دوستان بگذراند، بعد از ازدواج ممکن است با طرف مقابلش که مسافرت را ترجیح می دهد به مشکل بر بخورد. یا فرد درونگرایی که ماندن در خانه و تماشای تلویزیون را تفریح می داند به احتمال زیاد با فرد برونگرایی که هر فرصتی را برای دیدار دوستان و باهم بودن غنیمت می شمارد، به مشکل برخواهد خورد.
نیاز به تفریح را دست کم نگیرید
نیاز به تفریح، نیازی طبیعی در هر انسانی است و مانند هر نیاز دیگری باید مورد توجه قرار گیرد و علاوه بر آن، باید برای رفع آن اقدام مناسب را انجام داد. شاید صحبت از نیاز برای مقوله تفریح و سرگرمی جای تعجب داشته باشد ولی درست مانند نیاز به روابط عاطفی حمایت کننده، نیاز به امنیت، نیاز به پذیرفته شدن و...، این نیاز هم مولفه مهمی در رضایت از زندگی مشترک است و از طرفی پرداختن به آن یعنی اهمیت دادن به تفریح و لحاظ کردن زمان و هزینه برای آن، نشان از سلامت روانی دارد. افرادی که مدام مشغول کار کردن هستند یا به تفریح اهمیتی نمی دهند، از سلامت روانی به دور هستند.
تفریح یعنی چه؟
از این گذشته، نوع تفریح برای افراد مختلف متفاوت است. ممکن است خرید کردن برای فردی تفریح باشد، اما فرد دیگری مطالعه کردن را تفریح بداند. مسافرت برای عده ای تفریح لذت بخشی است و دیدار دوستان و گپ زدن با آن ها برای عده ای دیگر تفریح محسوب شود. به هر حال تفریح یعنی پرداختن به کاری که به دور از استرس و تکرار مکررات باشد و با احساس رضایت و دلخوشی همراه است.
نکاتی درباره تفریح قبل و بعد از ازدواج
ترجیح نوع تفریح بعد از ازدواج معمولا به سابقه تربیتی و سبک شخصیتی افراد برمی گردد و موضوعی نیست که فکر کنیم می توان بعد از ازدواج آن را تغییر داد یا به این گمان باشیم که همسر را علاقه مند به تفریح خود می کنیم. تا حد امکان باید با فردی ازدواج کنید که حیطه تفریحاتش به شما نزدیک باشد؛ بنابراین بعد از ازدواج هم افراد علاقه دارند همان نوع تفریحاتی را داشته باشند که قبلا انجام می داده اند. رسیدن به توافق جدید برای تفریح؛ به طور مثال هربار تفریح مورد علاقه یکی از طرفین را انجام دادن، هدف ایده آل یک رابطه زناشویی موفق است که حتماً به پختگی هر 2 زوج نیاز دارد.
اگر به تفریح علاقه ندارید، مشکل از شماست
وقتی را برای تفریح اختصاص دهید و حتی اگر نوع تفریح تان با همسرتان متفاوت است، سعی کنید تفریحات مشترک نیز با هم داشته باشید. بگذارید کودک درون تان به هنگام تفریح آزاد باشد و رهایش کنید. فقط بر لذت بردن از اوقات تان تمرکز کنید و حتی تلفن همراه یا هر وسیله کاری دیگر را با خود نبرید یا خاموش کنید. اگر همسرتان به تفریح اهمیت می دهد و شما نمی توانید مانند او باشید، مشکل از شماست و باید پیگیر این مسئله باشید که چرا هر از چند گاهی به خودتان استراحت نمی دهید یا نمی توانید خالی از دغدغه باشید.
شخصیت های افراط و تفریط کنندگان برای تفریح
به طور طبیعی و مانند هر حیطه دیگری، افراط و تفریط در این جا نیز به دور از سلامت روانی است یعنی اهمیت دادن بیش از حد یا بسیار کم به تفریح، منطقی نیست. کم اهمیت دادن یا برعکس دائم در حال تفریح بودن، هر 2 نشان از مشکلات روانی درونی دارند طوری که کم اهمیت دادن به علایق و تفریحات شخصی می تواند نشان نوعی خودآزاری یا شخصیت خشک و سخت گیر باشد و از آن طرف دائم در حال تفریح بودن می تواند نشان از نوعی فرار از واقعیت های زندگی و حتی مسئولیت پذیری باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده