ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پشت پرده سریال «کشف حجاب» بازیگران ایرانی چیست؟

پشت پرده سریال «کشف حجاب» بازیگران ایرانی چیست؟

جیم/ ماجرا از انتشار چند عکس آتلیه‌ای بدون حجاب بازیگری که حتی اسمش هم به گوش خیلی‌ها نرسیده است شروع می‌شود. عکس‌هایی که جنبه هنری خاصی هم ندارد و بدون هیچ توضیحی منتشر می‌شود. در ادامه این بازیگر با انتشار فیلمی در اینستاگرامش، اعلام می‌کند که صفحه‌اش هک نشده است. «صدف طاهریان» بازیگری که به گفته همکارانش هیچ گونه تحصیلات آکادمیکی ندارد و برای ضبط هر پلان رکورددار برداشت بوده و همه عوامل را خسته می‌کرده، هدفش را از این کار افشای فساد سینمای ایران اعلام می‌کند! بماند که بازیگری که معلوم نیست از طریق کدام تحصیلات و یا مدرک از آموزشگاه بازیگری وارد عرصه سینما شده است، خودش می‌تواند مصداق بزرگی از فساد سینمای ایران باشد. پس از گذشت چند روز از این ماجرا، «چکامه چمن ماه» هم که مدتی است در خارج از کشور به سر می‌برد، به یک‌باره تصویری بی‌حجاب از خودش را در اینستاگرام منتشر می‌کند تا داستان کشف حجاب بازیگران ایرانی به یک جریان سریالی تبدیل شود.
ماجرای کشف حجاب بازیگران ایرانی تازگی ندارد. «گل شیفته فراهانی» و «مینا لاکانی» هم از جمله بازیگرانی بودند که به خارج از کشور مهاجرت کردند. «مینا لاکانی» بارها در مصاحبه‌های مختلف علت این کارش را اعتراض به فضای جامعه عنوان کرده است. حالا اما به نظر می‌رسد داستان کمی متفاوت‌تر باشد. بنا به خبری که سایت سینما ژورنال در این باره منتشر کرده است، طاهریان و چمن‌ماه بخشی از تیم تولید سریالی هستند که به سفارش شبکه ماهواره‌ای GEM تولید می‌شود. گویا مدیران این شبکه در اقدامی جدید، پیشنهادهایی را با چند تن از بازیگران و کارگردانان نام آشنای کشورمان مطرح کرده‌اند اما آن‌ها پاسخ‌شان منفی بوده است. ناگزیر به سراغ بازیگران درجه 2 و3 رفته‌اند و همان طور که می‌بینید موفق هم شده‌اند. احتمالا چند بازیگر دیگر هم تا چند روز آینده به آن‌ها ملحق خواهند شد.
از این گمانه زنی‌ها که بگذریم و کمی موشکافانه‌تر به این جریان نگاه کنیم به دلایل مهم‌تری هم می‌رسیم. شنیدن این خبر کافی بود تا سیل کاربران شبکه‌های اجتماعی به صفحه اینستاگرام «صدف طاهریان» سرازیر شود و در عرض چند روز تعداد فالوئرهایش نزدیک به دو برابر شود و عکش‌هایش با چند هزار کامنت و لایک رو به رو شود. به همین راحتی بازیگری که کمتر کسی نامش را در کشورش شنیده بود حالا معروف شده است و خبرش می‌شود تیتر اول سایت «یا هو نیوز». سایت‌های خبری معتبر دینا از مظلومیتش به خاطر انتشار چند عکس بی‌حجاب و ممنوع الکار شدنش می‌گویند. با «مسیح علی نژاد»، که او هم از جمله خبرنگارانی ست که به خارج مهاجرت کرده است، مصاحبه می‌کند و از قید و بندهایی می‌گوید که خودش را از آن‌ها رها کرده است. و در نهایت به همین سادگی از کنجکاوی یک ملت استفاده می‌کند برای شهرت بیشتر و حتما پیشنهادات کاری بهتر. حالا می‌توان در کنار خاک صحنه خوردن و تحصیلات آکادمیک و غیره، کشف حجاب را هم به دلایل شهرت بازیگران ایرانی اضافه کرد.
کافی ست دو حرف اول کلمه «کشف» را در گوگل همه چی‌دان تایپ کنی تا این موتور جستجوگر حدس بزند که شما دنبال چه می‌گردی. اولین چیزهایی که به عنوان پیش فرض برایت فراهم می‌کند: کشف حجاب چکامه چمن ماه، کشف حجاب صدف طاهریان و کشف حجاب دو بازیگر است. حالا فرقی نمی‌کند شما دنبال کشف قاره آمریکا باشی یا کشف لاشه هواپیمای روسی در آب‌های رودسر. پیش فرض‌های گوگل نشان می‌دهد که کشف حجاب دو بازیگر از همه کشف‌هایی که اتفاق افتاده برای مردم ایران مهم‌تر است.
کافی است در تاکسی یا جمع‌های دوستانه و خانوادگی و هر جمع دیگری سر صحبت باز شود تا پس از دو، سه بحث فرعی، بحث اصلی کشف حجاب بازیگران بار دیگر مطرح و راجع به خوب یا بد آن بحث شود. اتفاقی که بارها تکرار شده است. عادت کرده‌ایم هر چند وقت یکبار یک سلبریتی رفتاری خلاف عرف جامعه از خودش نشان بدهد و ما هم طبق معمول به آن توجه نشان بدهیم و باز تعجب کنیم و باز ناراحت شویم یا عکس العمل نشان دهیم. دو گروه شویم و با هم سر این‌که این افراد حق چنین کاری را دارند یا ندارند جدال کنیم. یکی بگوید که «این‌ها کارشان همین است، می‌خواهند توجه جلب کنند و عقده‌ای‌اند » و دیگری جواب بدهد که « به خودش مربوط است هر جور که می‌خواهد رفتار کند » یکی هم بگوید :«ای بابا... حجابش قبل از کشف حجابش چی بود که حالا از برداشتنش تعجب کردید» و بحث‌هایی از این دست که بازیگر غیر معروفی مثل صدف طاهریان را معروف می‌کند.
نمی‌دانم چرا توقع ما از این آدم‌ها کم نمی‌شود؟ با این‌که بارها این اتفاق تکرار شده است. پس کی قرار است ما یاد بگیریم که این افراد آدم‌های خاصی نیستند. همه می‌دانیم که بیشتر چادرهای توی فیلم‌ها فقط مال توی فیلم‌ها هستند و قرار نیست که منش واقعی بازیگر باشد. می‌دانیم که پشت پرده سینمای ایران اتفاقات خوبی نمی‌افتد. می‌دانیم پشت دوربین‌ها چه خبر است ولی باز از این‌که یک بازیگر در خارج کشف حجاب کند تعجب می‌کنیم. شاید کم کم وقتش رسیده باشد که با این افراد هم مثل آدم معمولی‌ها رفتار کنیم. همان آدم‌هایی که با راه یافتن به شبکه‌های اجتماعی روی دیگر خودشان را نشان می‌دهند و رفتار متفاوت‌شان باعث تعجب هیچ کدام از ما نمی‌شود!
گفتگو با دکتر مهدی کرمانی، جامعه شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی
‌ تغییرات پوشش بازیگران روی مردم و جامعه چه تاثیری می‌گذارد؟
- هنرمندان ما به دلیل برخورداری از عنصر شهرت، بیشتر از دیگر افراد جامعه در معرض دید مردم قرار دارند. همین شاید سبب شود بعضی از جوانان از رفتار آن‌ها تاثیر بپذیرند، اما نمی‌توان تغییرات در پوشش یا رفتار آن‌ها را یک موج تاثیر پذیری اجتماعی دانست، در واقع افراط در تاثیرگذاری این افراد فقط سبب ملتهب کردن فضای جامعه است.
‌ یعنی ستاره‌ها نمی‌توانند یک مد را در بین مردم جامعه نهادینه کنند؟
- اتفاقا انتظار می‌رود که چنین پروژه‌هایی داشته باشند؛ در کشور‌های خارجی انواع مراسم مد و جشنواره‌ها و جشن‌های سینمایی با استفاده از چهره‌های عامه پسند تلاش می‌کنند، تا محصولات یا فرهنگ تولیدی خود را بین مردم عرضه کنند. در کشور ما هم همینطور است، اما هنرمندان نهایتا می‌توانند پیشرو یک جریان باشند نه خالق آن، ممکن است بعضی جوانان در شبکه‌های اجتماعی به تقلید از مدل لباس یا مدل مو یک بازیگر رفتاری خارج از عرف جامعه را نشر بدهند، که این رفتار تنها به دلیل حس نیاز انسان‌ها به تایید شدن است. آن‌ها به کار خلاف عرف خود به بهانه این‌که شبیه رفتار فلان بازیگر است، مهر تایید می‌زنند.
‌ به نظر شما رفتار این افراد الگو مناسبی برای جامعه و جوانان است؟
- نه، ممکن است از این افراد رفتارهایی خارج از عرف جامعه سربزند که الگوی مناسبی نیست، البته این در حالی است که همین افراد با ارائه رفتارهای مثبت اجتماعی در برابر مردم می‌توانند الگوهای رفتاری سالم را نشر بدهند، بالاخره جوان باید یک الگو سالم داشته باشد الگوهای بهتری از هنرمندان در فرهنگ ما کم نیست، حتی ما هنرمندان متعهد زیادی داریم که دست به رفتارهایی از قبیل هنجار شکنی یا شکستن عرف و باورهای مردم نمی‌زنند.
‌ فکر می‌کنید دلیل رفتارهایی همچون کشف حجاب بازیگران در شبکه‌های اجتماعی چیست؟
- گاهی افراد آمادگی لازم، برای قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی بالاتر را ندارند و همین سبب عدم هماهنگی رفتار آن‌ها با موقعیت اجتماعی‌شان می‌شود. البته جریان‌های اغفال گرایانه از غرب و غفلت این افراد هم بی تاثیر نیست. این نکته مهم را هم نمی‌توان ندیده گرفت که اساسا هدف از استفاده بیش از حد و بولد کردن خود در فضای مجازی نوعی نیاز به دیده شدن یا به اصطلاح عامیانه لایک گرفتن است.

با کانال تلگرامی آخرین خبر همراه شوید

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده