ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ابنیه مجموعه بناهای زیبای روستاى فین در کاشان

ابنیه/ مجموعه بناهای زیبای روستاى فین در کاشان

گردش‌نما/ باغ فین و مجموعه بناهای آن یکی از آثار ملی ایران است که در کاشان واقع شده واخیرا به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده است. این اثرفرهنگی و تاریخی باتلفیق عناصر پویایی همچون آب و درخت در کنار ابنیه که عناصر ثابت معماری هستند، دارای هویتی زنده‌است که گردشگران زیادی رابه خود جذب میکند که با گذشت سالها همچنان زنده و پابرجاست و یه خوبی روش ایجاد منظر فرهنگی را معرفی میکند .

این مجموعه در روستاى فین و در شش کیلومترى جنوب غربى شهرستان کاشان واقع شده است، شامل بناهاى زیبایى در یک باغ مصفاست. بنظر مى‌رسد که از صدر اسلام در محل مجموعهٔ کنونى بناهایى وجود داشته که احداث آنها را به شاهان صفاری، آل‌بویه، سلجوقى و ایلخانى نسبت داده‌اند.

توسعه و گسترش باغ فین کاشان به دورهٔ صفوى باز مى‌گردد؛ بناسازى در باغ فین به دورهٔ شاه‌عباس برمى‌گردد ولى در دوره دیگر شاهان صفوى نیز ادامه یافت. در همین زمان بود که کاخ صفى‌آباد بهشهر نیز به شیوهٔ باغ فین در مازندران احداث گردید. شاه‌صفى با ملاحظهٔ آب فراوان در باغ فین حوضخانه را به این مجموعه اضافه کرد. در حال حضار مجموعهٔ باغ شامل این بخش‌هاست: سردر ورودی، ساختمان دو طبقه وسط باغ، سرپوشیدهٔ فتحعلیشاهی، بناى کریم خانی، حمام‌هاى عهد صفوى و قاجار، بناى معروف به شتر گلوى شاه عباس، ساختمان نظام‌الدوله و بقایاى کاروانسراهایى که از دورهٔ صفوى در محوطه‌اى محصور و پوشیده از درختان سرو و کاج قرار دارد. مهم‌ترین بناى باغ فین در عهد صفوى صفهٔ شاه‌عباسى است که ایوان و شاه‌نشین‌هایى در طرفین دارد. زیرا این ساختمان چشمهٔ آبى معروف به چشمه سلیمانى در جریان است که به استخر بزرگى منتهى مى‌گردد. از بخش‌هاى دیگر باغ، صفهٔ سلیمانى است که در حدود ۱۱۰۰ هجرى به مجموعه اضافه شده است. در حال حاضر قسمت اعظم بناهاى سلیمانى بجز حوض‌خانه از بین رفته است. بناى باغ فین کاشان در عهد افشاریه، زندیه و قاجاریه مورد استفاده بوده و در این دوره‌ها بناهاى متعددى به این مجموعه اضافه شده است. صدراعظم با لیاقت ایران، امیرکبیر، پس از عزل به کاشان تبعید و به دستور ناصرالدین‌شاه در یکى از حمام‌هاى این باغ به قتل رسید. این باغ در اثر عوامل طبیعى و جنگ‌هاى داخلى آسیب فراوان دیده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده