ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ارزیابی چهره‌های حزبی و حقوقی از مصوبه جدید مجلس

ارزیابی چهره‌های حزبی و حقوقی از مصوبه جدید مجلس

اعتماد/ تمهیدات جدید برای انتخاباتی که کمتر از چهار ماه تا برگزاری‌اش زمان است. هوای انتخاباتی بهارستان مصوبه‌های انتخاباتی هم داشت. مصوبه‌هایی که به شرط تایید در شورای نگهبان، برخی‌شان می‌توانند شرایط انتخابات پیش رو را تا اندازه‌ای تغییر دهند.

حالا بر اساس مصوبه جدید مجلس رد صلاحیت‌شدگان دارای حقوقی هستند. هیات‌های نظارت باید دلایل آنها را بشنوند تا شرایط به شکل سابق نباشد. هر چند که تا اینجای کار تنها «استماع» رد صلاحیت‌شدگان در نظر گرفته شده است اما شاید این موضوع آغازی باشد برای آنچه مجمع تشخیص مصلحت نظام در نظر گرفته بود. دیروز نمایندگان مجلس برای احزاب هم شرایط جدیدی در نظر گرفتند. منع‌شدگان از تاسیس احزاب را یک‌بار دیگر روشن کردند تا طرح نحوه فعالیت احزاب برای تامین نظر شورای نگهبان نهایی شود.

قانونی جدید برای بررسی صلاحیت ها
رد صلاحیت‌ها اما همان چیزی است که شاید مصوبات دیروز مجلس را کمی متفاوت کرد. ردصلاحیت‌ها همان چیزی است که این روزها خیلی نگران آن هستند. وزیر کشور هم بارها نسبت به آن هشدار داده بود و از آنچه عدم بررسی صلاحیت‌ها به دلیل کمبود وقت «رد صلاحیت» خوانده می‌شود انتقاد کرده بود. سیاست‌های کلی انتخابات هم کمی پیش در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده بود و در این مورد تمهیداتی اندیشیده و اعلام کرده بود که در روند انتخابات باید «پاسخگویی مکتوب و مطلوب درخصوص ابطال انتخابات و رد صلاحیت داوطلبان در صورت درخواست آنان» صورت بگیرد. حالا به نظر می‌رسد که مجلس شورای اسلامی نخستین قدم‌ها را در راستای گنجاندن سیاست‌های کلی انتخابات در قوانین خود برداشته است. دیروز نمایندگان مجلس در جریان اصلاح قانون انتخابات تصویب کردند که هیات نظارت استان موظف است راسا یا از طریق نمایندگان خود توضیحات و اظهارات داوطلبانی که صلاحیت‌شان رد شده یا رد می‌شود یا احراز نگردیده است را تا پایان مهلت مقرر در این ماده استماع کنند.» البته که در مورد بررسی صلاحیت‌ها تنها به «استماع» اعتراضات رد صلاحیت‌شدگان اکتفا شده است اما به نظر می‌رسد که شاید این موضوع قدمی در راستای همان چیزی باشد که مجمع تشخیص مصلحت نظام برداشته بود. اول از همه مجلس به دنبال خرید و فروش آرا رفت. مساله‌ای که در سال‌های اخیر، انتخابات حوزه‌های مختلفی را باطل کرده بود. بر اساس تصویب مجلس خرید و فروش مستقیم و غیرمستقیم رای و کمک‌های نقدی و غیرنقدی به اماکن عمومی جرم انتخاباتی محسوب می‌شود. نمایندگان مجلس در ادامه بررسی گزارش کمیسیون شوراها درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس مصوب کردند که هرگونه اقدام به خرید و فروش مستقیم و غیرمستقیم رای، توزیع اقلام و لوازمی که برای پذیرنده جنبه انتفاعی داشته باشد و همچنین کمک‌های نقدی و غیرنقدی به اشخاص، اماکن عمومی و مذهبی و هیات‌ها و امور خیریه بعد از ثبت‌نام در انتخابات جرم محسوب می‌شود. همچنین نمایندگان مصوب کردند که ملاک محاسبه سن اشخاص برای ثبت‌نام در انتخابات بر اساس تاریخ تولد ثبت شده در شناسنامه رسمی است و تغییرات بعدی توسط دستگاه‌های ذیربط به استثنای محاکم قضایی ملاک عمل نیست. اما طرح نحوه فعالیت احزاب هم که چندی پیش در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده بود و شورای نگهبان به آن ایراداتی گرفته بود، دیروز در مجلس شورای اسلامی بررسی شد تا نمایندگان مجلس در مورد آن تصمیم‌گیری کنندو بنابراین شرایط جدیدی برای منع‌شدگان از تشکیل احزاب یا محرومان از انجام کار حزبی اندیشیده شد. بر اساس مصوبه روز گذشته مجلس شورای اسلامی جاسوسان حسب تشخیص نهادهای اطلاعاتی و امنیتی حق تاسیس حزب ندارند. همچنین کلیه اعضای دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم طاغوت، ساواک منحله، فراماسون‌ها، کسانی که در فاصله ٢٨ مرداد ١٣٣٢ تا ٢٢ بهمن ١٣٥٧ به وزارت رسیده یا به عضویت مجالس شورای ملی یا سنا درآمده‌اند، اعضای موثر رژیم سابق و حزب رستاخیز و اعضای گروهک‌های غیرقانونی محارب و ضد انقلاب به تشخیص مراجع ذیصلاح و محکومان به جرایم ضد امنیت داخلی و خارجی کشور هم از تشکیل حزب منع شدند. اما آنهایی هم که در گذشته از اعضای موثر احزاب منحل شده بودند با مصوبه مجلس تا ٥ سال بعد از انحلال، از تشکیل حزب منع می‌شوند. دیروز نمایندگان مجلس مصوب کردند که اعضای موثر احزاب منحل شده‌ای که در زمان انحلال عضو موثر باشند و انحلال حزب‌شان به حکم دادگاه و به دلیل ارتکاب جرم بوده است،
به مدت ٥ سال از تاسیس حزب و عضویت در حزب محروم می‌شوند. همچنین وزارت کشور از صدور مجوز فعالیت و نظارت بر تشکل‌های صنفی که مرجعی در قوانین و مقررات برای آنها پیش‌بینی نشده است، معاف شد. .

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده