ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پای فیفا به دعوای پرسپولیس و پیروزی کشیده شد!

پای فیفا به دعوای پرسپولیس و پیروزی کشیده شد!

اسپورت تی وی/ پرونده منازعه بر سر مالکیت پرسپولیس وارد فاز جدید و جدی شده است.پرونده ای که در داخل حل نشد تا کار به شکایت به فیفا بکشد.
مدتها بود دیگر خبری در مورد کشمکش مالکیت در باشگاه پرسپولیس به گوش نمی رسید. درست در زمان مدیر عاملی محمد رویانیان در پرسپولیس بود که خبر آمد دادگاه مربوط به مالکیت پرسپولیس رای نهایی خود را اعلام کرده و این مالکیت را از آن وزارت ورزش دانسته و به باشگاه پیروزی (پرسپولیس) این اجازه و اختیار را داده که آنها از این پس فقط نام پرسپولیس را برای خود اختیار نماید. همان زمان باشگاه پرسپولیس طی نامه ای به رسانه ها از جمله صدا و سیما اعلام کرد از این پس فقط از نام پرسپولیس برای خطاب کردن این باشگاه استفاده کند.
بعد از این ماجرا دیگر موضوع پرسپولیس و پیروزی سر تیتر خبرها نشد و به نظر می آمد موضوع دعوا کاملا به پایان رسیده است. اما چند روز قبل انتشار مصاحبه ای از عباس انصاری فرد مدیرعامل پیشین پرسپولیس و مردی که نقش عمده ای در ماجرای مالکیت پرسپولیس و پیروزی ایفا می کرد مشخص کرد این دعوا همچنان ادامه دارد و وارد فاز جدیدی هم شده است.
سکوت اسماعیل وفایی مدعی اصلی مالکیت پرسپولیس در این دعوای حقوقی اجازه نمی داد که روند این فاز جدید برملا شود. اما اخباری تازه حاکی از شکایت او از وزارت ورزش و باشگاه پرسپولیس به مرجع حقوقی فیفا دارد. شکایتی که ظاهرا در شرف تعیین تکلیف قرار گرفته است.
بد نیست ابتدا نگاهی بیاندازیم به همه اتفاقات رخ داده در این دعوای حقوقی.
از پرسپولیس تا پرسپولیس!
همانطور که مطلع هستید باشگاه پرسپولیس در ابتدا متعلق به علی عبده بوده است. عبده به همراه افرادی به نامهای حاتم و فاطمه پهلوی خواهر شاه مخلوع شرکتی به نام crc را تشکیل می دهند و باشگاه پرسپولیس در قالب همین شرکت شروع به فعالیت می کند. فعالیت در رشته های مختلف ورزشی از جمله فوتبال و بولینگ از وظایف این باشگاه و این شرکت بوده است. پس از انقلاب با خروج اعضای این شرکت از ایران اموال شرکت مصادره شده و در اختیار بنیاد مستضعفان قرار می گیرد. بنیاد تا مدتی هدایت این باشگاه مردمی را بر عهده می گیرد. در سال 1364 بنیاد تصمیم می گیرد نام این تیم را به آزادی تغییر دهد اما مخالفتها بر سر این اسم باعث می شود در نهایت نام پیروزی بر روی این تیم گذاشته شود.
در سال 1368 با روی کار آمدن محسن رفیق دوست و تصدی ریاست بنیاد مستضعفان توسط او بنیاد تصمیم می گیرد از تیمداری دست بکشد. در تماسی که او با سازمان تربیت بدنی وقت می گیرد از این سازمان می خواهد یا باشگاه را تحویل بگیرد یا خودش این باشگاه را در اختیار بخش های دیگر قرار دهد. در نهایت باشگاه پرسپولیس که این بار نام پیروزی را بر خود داشت در اختیار کامل سازمان تربیت بدنی قرار گرفت. این اتفاق در زمان ریاست حسن غفوری فرد بر این سازمان رخ داد.
در سال 1369 سازمان تربیت بدنی تصمیم میگیرد در مالکیت و اداره این باشگاه با بخش خصوصی مشارکت کند. شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس (سهامی خاص) در همین سال تشکیل شد. در اسفند 1369 برنامه ریزی ها برای تشکیل این شرکت صورت گرفت و در 16 اردیبهشت 1370 این شرکت با مالکیت 51 درصد بخش خصوصی و 49 درصد دولتی یعنی سازمان تربیت بدنی به ثبت رسید. (تصویر شماره 1)
در این مشارکت نام اسماعیل وفایی با 5/50 درصد سهم ، حسین منتظر موعود با 5/0 درصد سهم و سازمان تربیت بدنی با 49 در سهم به چشم می خورد. ظاهرا در توافق صورت گرفته همگی به نا پرسپولیس و بازگرداندن آن به چرخه تیمداری رای می دهند و به این شکل این باشگاه مجددا حیات دوباره اش را آغاز می کند.
قرار می شود تیم پیروزی مجددا به پرسپولیس تغییر نام دهد. اسماعیل وفایی موظف می شود هزینه های این تیم را پرداخت کند ضمن اینکه این شرکت تازه تاسیس طبق اساسنامه اش که در آن قید شده بود این شرکت می تواند در کار صادرات و واردات فعالیت کند موظف بخشی از نیازهای ورزش را تامین کند که طبق اعلام این فرد در همان ایام درگیری تعداد 100 هزار توپ و سی هزار جفت کفش ورزشی و لباس و ... را وارد کشور کرد که گفته می شود در آن ایام مبلغی بالغ بر 500 میلیون تومان توسط وفایی صرف انجام این کار شده است.
اما چندی بعد دعوا بر سر نام این باشگاه اغاز می شود. عده ای با این دلیل که نام پرسپولیس تداعی کننده طاغوت و رژیم ساقط شده شاه است به سازمان تربیت بدنی فشار می آورند که به این شراکت خاتمه دهد. در همان ایام و در زمانی که وفایی خارج از کشور به سر می برد موسسه فرهنگی ورزشی پیروزی (پرسپولیس) به ثبت می رسد. اتفاقی که بعد از بازگشت وفایی به ایران آغازگر کشمکش میان او سازمان تربیت بدنی می شود. این موسسه در تاریخ 3 اسفند 1370 رسما در سازمان ثبت اسناد و املاک به ثبت می رسد. (تصویر شماره 2 ) البته نام پرسپولیس در داخل پرانتز قید می شود اما ثبت اسناد در دفتر خود نام پیروزی را قید می کند و این ثبت به امضا سهامداران پرسپولیس یعنی عباس انصاری فرد و حسین منتظر موعود می رسد و آنها هم تمامی اختیارات و حقوق مرتبط به این موسسه را به رئیس سازمان تربیت بدنی تفویض می کنند. (تصاویر شماره 2 و 3). این بار موسسه جدید با همان نفرات قبلی البته این بار بدون حضور وفایی تشکیل می شود. آگهی تاسیس این موسسه نیز در همان تاریخ منتشر می شود و نام پرسپولیس باز هم داخل پرانتز کنار نام پیروزی دیده می شود. (تصویر شماره 4)
بعد از بالا گرفتن دعوای حقوقی در سال 1390 و کشیده شدن پرونده به دادگاه سازمان ثبت اسناد در نامه ای خطاب به ریاست شعبه 6 دادگاه عمومی حقوقی مجتمع غذایی شهید بهشتی تهران رسما اعلام می کند که موسسه فرهنگی ورزشی پیروزی (پرسپولیس) در این سازمان به نام موسسه فرهنگی ورزشی پیروزی به ثبت رسیده و نوع حقوقی آن هم سهامی عام بوده است و واژه پرسپولیس داخل پرانتز قید نشده است . (تصویر شماره 5)
همین بحث باعث شد تا وفایی و همراهانش موضوع جعل سند را مطرح کنند و بگویند به شکل غیر قانونی واژه پرسپولیس داخل پرانتز قرار گرفته و به همین دلیل به دنبال احقاق حق خود باشد. اما آخرین دادگاه اتفاقات دیگری رخ می دهد و در نهایت عنوان پرسپولیس به تیمی می رسد که همه مردم آنرا می شناسند و همیشه همپایش بودند. نکته جالب در این مورد به نامه ای برمی گردد که در سال 87 و در زمانی که موسسه فرهنگی ورزشی پرسپولیس رسما اعلام وجود کرد توسط عبدالرضا ساور معاون فرهنگی حقوقی و امور مجلس سازمان تربیت بدنی به رسانه ها ارسال شد. در این نامه به همه رسانه ها ابلاغ شده بود که برای خطاب کردن تیم پرسپولیس فقط از واژه پیروزی استفاده شود. این مسئله در زمان ریاست علی آبادی در سازمان تربیت بدنی رخ داد. درست بعد از ارسال این نامه به رسانه ها شاهد اغاز فعالیت باشگاه پرسپولیس به مالکیت وفایی در چند رشته ورزشی بودیم.(تصویر شماره 6)
بعد از رای صادره دادگاه پیروزی دوباره شد پرسپولیس. همه چیز به جای اولش برگشت با این تفاوت الان هم وزارت ورزش پرسپولیس را از آن خود می داند هم اسماعیل وفایی!
ثبت آرم پرسپولیس و همه خدمات به نام پرسپولیس!
همانطور که می دانید وزارت ورزش قادر به پرداخت پول به شکل مستقیم به پرسپولیس نیست و مجلس چنین اجازه ای را به وزیر ورزش نمی دهد و این باشگاه فقط از طریق اسپانسر می تواند مشکلات مالی اش را حل کند اما ظاهرا اسپانسر ها نیز قادر به بهره برداری از عنوان پرسپولیس در برنامه های تجاری خود نیستند و همین مسئله دردسرهای تازه ای در جذب اسپانسر به وجود می آورد! شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس (سهامی خاص) برند ، لوگو ، اسم و البته کلیه خدمات با این نام و برند و لوگو را در تاریخ 28 آذر 1389 به مدت 10 سال به نام خود به ثبت رسانده و قانونا استفاده از برند و لوگو و نام پرسپولیس به فارسی و لاتین و خدمات تجاری و تولیدی با این عناوین را از آن خود کرده است! (تصویر شماره 7)
شکایت به فیفا
اما اتفاق تازه در مورد این پرونده شکایتی است که اسماعیل وفایی به عنوان مالکیت شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس به فیفا برده است. ظاهرا وکیلی قوی در این رابطه با وفایی همکاری می کند. گفته می شود این شکایت از وزارت ورزش و باشگاه پرسپولیس صورت گرفته و اطلاعات مربوط به شکایت و البته روند دادگاه به اطلاع مسوولان وزارت ورزش و باشگاه پرسپولیس رسیده است. البته خود وفایی از دادن هرگونه توضیح و اطلاعات در مورد این شکایت و زمان رای فیفا خودداری می کند اما با اطمینان از رایی می گوید که ظاهرا برای پرسپولیس و فوتبال ایران سنگین است!
البته باید منتظر باشیم و ببینیم این اتفاق به چه شکل می افتد و اصلا می افتد یا ...!

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده