ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رای الیوم: نباید به سفر پادشاه عربستان به واشنگتن دل خوش کرد

رای الیوم: نباید به سفر پادشاه عربستان به واشنگتن دل خوش کرد

ایرنا/ روزنامه 'رای الیوم' سفر ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی به واشنگتن را با سفرهای قبلی وی متفاوت دانست زیرا آمریکا وعربستان وکل جهان عرب تغییر یافته است اما در عین حال گفت نباید به این سفر دل خوش کرد.

رای الیوم افزود: امریکا، که کمتر از یک سال پیش نزدیک ترین متحد عربستان بود، هم اکنون پس از 70 سال رابطه استراتژیک بین طرفین با ایران (حریف و دشمن اول عربستان) توافق هسته ای را امضا کرد و از این طریق ایران هسته ای ویک ابرقدرت منطقه ای را به رسمیت شناخت که در مسائل منطقه ای با آن هماهنگ کرده و یا حداقل آن را داخل محاسبات خود می کند.
عربستان نیز تغییر نموده است، دیگر کنترل اصلی قیمت نفت را در دست ندارد و تنها 10 درصد نیاز نفتی امریکا را تامین می کند. زیرا تولید نفت آمریکا از عربستان پیشی گرفته است و ریاض در حال حاضر در آستانه یک بحران مالی بزرگ است که ممکن است این کشور را مجبور به اقدامات ریاضت اقتصادی نماید و در عین حال در یک جنگ فرسایشی در یمن و سوریه، و همچنین مبارزه با گروه های تندرو اسلامگرا، در راس آنها داعش درگیر است که می خواهد مکه را پایتخت خود نماید.
باراک اوباما رئیس جمهور در حالی از میهمان سعودی خود پذیرایی نمود که اکثریت کنگره قرارداد هسته ای با ایران را تایید کرده اند و این خود یک شوک برای سعودی هاست که روی مخالفت جمهوریخواهان با تایید این توافق حساب می کردند. از این رو معامله هسته ای ایران در دستور کار سفر پادشاه عربستان به واشنگتن نیست .
پرونده های یمن و سوریه حتما در این دیدار میان پادشاه عربستان و اوباما مطرح خواهند شد ویمن قطعا از اولویت بیشتری برخوردار است چرا که عربستان درگیر یک جنگ فرسایشی است وپس از شش ماه مداخله نظامی مستقیم هنوز به اهداف خود دست نیافته است. عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور قانونی هنوز هم در تبعید است وحوثی ها هنوز کنترل صنعا را در دست دارند والقاعده کنترل بخش اعظم عدن را بدست گرفته است. دیروز هم امارات کشته شدن 22 سرباز خود را در جنوب یمن خبر داد که نشان می دهد جنگ در مسیر صحیحی نیست.
اوباما پیام روشنی به عربستان و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس فرستاد مبنی بر اینکه آماده فروش سلاح های مدرن به این کشورهاست اما حاضر نیست با ایران وارد جنگ منطقه ای شود آن طور که قبلا در عراق انجام داد، جنگی که کشورهای عرب خلیج فارس بهای سنگینی بابتش پرداختند ، آمریکا دیگر آن سگ شکاری که ماموریتش اطمینان بخشی به متحدان خود در خلیج فارس باشد نیست و این کشورها باید تنها از خود دفاع کنند.
بخش مهمتر این پیام مربوط به سیاستهای داخلی عربستان است، زمانی که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با نویسنده آمریکایی گفت که بزرگترین تهدید علیه عربستان ایران نیست، بلکه مشکلات داخلی این کشور است یعنی بیکاری، نبود آزادی بیان وقوه قضاییه غیر عادل است تا جایی که جوانان چون در تعیین سرنوشت خود مشارکتی ندارند به داعش می پیوندند.
مضحک اینجاست که فریدمن قبلا در شمار دوستان عربستان بود ومطبوعات عربستان مقالات وی را منتشر می کردند اما اکنون این کشور را به عنوان منبع تروریسم در جهان معرفی می کند.
بعید نیست که اوباما از مهمان سعودی خود درباره جای دادن به پناهندگان سوری سووال کند ، زیرا آمریکایی ها اهل تعارف نیستند و بر خلاف اعراب و همتایان اروپایی شان چیزی را می گویند که شنونده نمی خواهد بشنود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده