ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پسر 16 ساله ام بی حوصله و درخودش است

 پسر 16 ساله ام بی حوصله و درخودش است

خراسان/ پسرى ١٦ ساله دارم که خیلى بى انگیزه و بى حوصله است. از هر کارى زود خسته می شود، در جمع زیاد صحبت نمی کند و بیشتر اوقات در خودش است. آیا بى حالی و بی حوصلگى او غیر از احتمال کم خونى علت دیگرى هم دارد؟
مخاطب گرامی! با توجه به این که شما فرزند نوجوانی دارید که در سن بلوغ است، بیشتر نشانه ها و ویژگی هایی که در پیامک به آن ها اشاره کرده اید، می تواند مقتضای سن او باشد. اگر تصور می کنید پسرتان دچار کم خونی است، حتماً این موضوع را از طریق آزمایش پیگیری کنید. با این حال چند نکته مهم درباره شرایط فعلی پسرتان در ادامه این مطلب مطرح می شود که توجه ویژه شما را می طلبد.
تغییرات روحی و فیزیولوژیکی بعد از بلوغ
دوران بلوغ با تغییرات هورمونی و روانی که در پی دارد، نوجوان را تا حد زیادی دستخوش تجربه حالات روحی، مزاجی و فیزیولوژیکی بسیار می سازد که از جمله بارزترین این تغییرات و تحولات، تغییر در خلق و خو و الگوی خواب و بیداری نوجوان در حال بلوغ است؛ بنابراین طبیعی به نظر می رسد که فرزندتان بی حوصله و تا حدی نامتمایل به برقراری ارتباط با دیگران باشد. همچنین احساس تنهایی و کسالت از جمله شایع ترین ویژگی هایی است که از سوی والدین نوجوانان به خصوص در یک سال بعد از بلوغ گزارش می شود.
توصیه هایی برای درک واقعی نوجوان
علاوه بر ضرورت آگاهی یافتن شما به نکاتی درباره سن بلوغ و تغییرات روحی و فیزیولوژیکی آن دوره، شما باید سعی کنید نوجوان تان را بیشتر درک کنید. برای رسیدن به این هدف باید با زبانی دوستانه بدون قضاوت، سرزنش و با بیانی آرام با او گفت و گو کنید. به او حق انتخاب دهید و او را وادار به حضور در جمع نکنید. برای این که اوقات خوشی داشته باشد و بیشتر در کنار خانواده بماند زمینه مناسب مهیا کنید تا او را ترغیب به در جمع بودن کنید تا در عین حال از رفتن او به انزوا و تنهایی پیشگیری کرده باشید؛ اما او را به هیچ وجه برای ماندن در جمع اجبار نکنید. به او توجه نشان دهید ولی از توجه خود به او برایش بند نسازید. توصیه من به شما برقراری یک رابطه دوستانه با اوست تا بتواند راحت تر نیازها و خواسته هایش را بیان کند ولی اجازه دهید استقلال را تجربه کند چرا که نیاز دارد تا خود را بیشتر بشناسد و به تعادل در زندگی خود برسد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X