ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بازنگری در پدیده ای به نام داعش

بازنگری در پدیده ای به نام داعش

الف/ متن پیش رو در الف منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

سه سال پیش در کوران تحولات سوریه که هر روز یک گروه مسلح تکفیری جدید پا به صحنه درگیری ها می گذاشت و بعد از مدتی ناپدید می شد، نام یک گروه سلفی جدید به نام دولت اسلامی عراق و شام (داعش) از ترکیب چند گروه تروریستی به گوش رسید که توجه زیادی را به خود جلب نکرد. این گروه نیز مانند دیگر گروه های تروریستی، تصرفاتی را در کشور سوریه از آن خود کرد که در فضای آن زمان عادی می نمود.

ناگهان یک روز صبح، خبرگزاری ها اعلام کرد که شهر موصل در شمال عراق که از شهرهای بزرگ عراق است، به تصرف داعش در آمد! ابتدا موضوع خیلی جدی گرفته نشد و همگان تصور کردند که طی چند روز، ارتش عراق گستاخی های چند تروریست را پاسخ داده و آنها را تارومار می کند. همچنان که نوری مالکی نخست وزیر وقت عراق اعلام کرد که تا ۴۸ ساعت آینده موصول باز پس خواهد گرفته شد. این اتفاق نه تنها رخ نداد، بلکه داعش شهر بزرگ الرمادی را نیز اشغال کرد. بیجی در نزدیکی بغداد نیز هدف بعدی داعشی ها بود؛ به طوری که بغداد، پایتخت عراق نیز به شدت تهدید شد. این تصرفات تاکنون نیز ادامه دارد و مناطق وسیعی از مرکز و غرب عراق در اختیار داعش است.

موضوع به همین جا ختم نشد. داعش بطور همزمان مناطق وسیعی از کشور سوریه را به تصرف در آورد و حتی تا ارتفاعات شمال دمشق نیز در اختیار داعش قرار گرفت که تاکنون نیز کم وبیش ادامه دارد. تلاش های جدی نظامی و اطلاعاتی ارتش عراق و سوریه و کمک های نظامی و اطلاعاتی کشورهای دوست عراق و سوریه نظیر ایران و یا حزب الله لبنان نیز تاثیر بسزایی نداشت و صرفاً موجب تثبیت وضعیت موجود شد تا از پیشروی بیشتر داعشی ها جلوگیری کنند، اما آنها را عقب نراند.

حدود یک ماه است که نیروهای هوائی روسیه و کمک های تسلیحاتی و اطلاعاتی روسیه نیز به کمک سوریه آمده است . تحولی که گمان می رفت به سرعت بساط مشتی تروریست کم بنیه را که قدرت آنها بیشتر از ضعف ارتش های سوریه و عراق نشأت گرفته بود، یک سره کند؛ اما این تحول مهم هم با کندی همراه است. سوالی که اکنون پس از سه سال از تشکیل یک گروه تروریستی به ذهن خطور می کند، اینکه براستی داعش چیست؟ آیا قدرت آنها تا این حد است که ارتش عراق و سوریه و نیروهای مردمی آنها به همراه نیروی هوائی روسیه و مستشاران ایرانی و حزب الله نمی توانند در زمان کوتاه آنها را نابود کنند؟ مگر داعش چند نفر نیرو دارد؟ چقدر امکانات لجستیک و مالی و اطلاعاتی دارد که تاکنون از پای در نیامده است؟

پاسخ به این سوالات بسیار مهم است. خوانندگان محترم به خوبی می دانند که انگیزه های قوی در داعشی ها برای جنگ و کشته شدن در راه هدفشان، برای چنین نبردی در این وسعت و در این زمان طولانی کفایت نمی کند. اگر نیروهای یک ارتش، از آموزش های کافی برخوردار نباشد – سلاح های سبک و سنگین به میزان زیاد و متنوع به همراه مهمات فراوان برای نبرد طولانی نداشته باشند – اگر سیستم اطلاعات نظامی پیچیده و مدرن در اختیار نداشته باشند و اگر بودجه زیاد برای ارتش خود فراهم نکنند، هرگز نمی توانند چنین روستا به روستا نبرد کنند و در مقابل این همه ضربات مقاومت نمایند. اما سوال این است که این همه تسلیحات گسترده و مدرن نظامی و مهمات فراوان و تجهیزات نظامی و اطلاعاتی و حتی پهبادهای نظامی از کدام طریق به دست داعشی ها می رسد؟ از مرزهای کدام کشورها چنین سخاوتمندانه به داعش مهمات می رسد؟ نیروهای داعش چگونه آموزش می بینند و چه کسانی به آنها آموزش می دهند؟ چند ده هزار نفر نیروی داعش از چه طریقی به عراق و سوریه رفت و آمد می کنند؟

آیا ماهواره های مدرن آمریکائی و اروپائی که از فضا شماره ی یک خودرو را در روی زمین مشاهده می کنند، نمی دانند که داعش چگونه به حیات خود ادامه می دهد و بزرگتر می شود؟ چرا طی یک سال گذشته که آمریکائی ها مثلا برای مبارزه با داعش بودجه اختصاص دادند و به بمباران مواضع آنها در عراق پرداختند، نتوانستند کوچکترین تهدیدی برای داعش ایجاد کنند؟

اساساً چرا سران سوپر مسلمان داعش، هیچگاه از مبازره با صهیونیست ها سخن نمی گویند و تهدیدی برای مرزهای زمینی اسرائیل از طریق خاک سوریه محسوب نمی شوند؟

مگر ممکن است که در عصر تکنولوژی های امروزین، یک گروه تروریستی، مساحتی به اندازه یک کشور را در درون عراق و سوریه اشغال کنند و با امکانات لجستیک نظامی فراوان خود و بودجه زیاد به حیات خود ادامه دهند و حال آنکه همه کشورهای غربی و ترکیه آنها را یک گروه تروریستی بدانند که باید با آنها مبارزه کرد؟!

پاسخ کاملاً روشن است. بدون تردید، ادامه حیات داعش جز با حمایت مستقیم غربی ها و آمریکائی ها و هم پیمانان آنان در منطقه - و بالاخص ترکیه و عربستان سعودی – امکان پذیر نبوده و نیست. آنچه غربی ها را سراسیمه به وین کشانید، هراس آنها در به هم خوردن توازن بین داعش و دولت سوریه و عراق به نفع این دو کشور است. حیات داعش باید برای غربی ها ادامه یابد تا به اهداف تعریف شده برای آنها برسند. آمریکائی ها تصور می کنند هر گاه تاریخ مصرف آنها تمام شود، قادر به انهدام سریع داعش هستند؛ اگر چه تردید بسیاری در این مورد وجود دارد.

*ناصر ایمانی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده