ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اردوغان پیروز انتخابات ترکیه شد ولی رویای بزرگش بر باد رفت

اردوغان پیروز انتخابات ترکیه شد ولی رویای بزرگش بر باد رفت

هفت صبح/ بر اساس نتایج انتخابات دیروز ترکیه حزب حاکم عدالت و توسعه به عنوان بزرگترین حزب سیاسی این کشور قادر به تشکیل دولت خواهد بود ولی از تحقق رویای اردوغان برای تغییر قانون اساسی و گذر به نظام ریاستی عاجر است.

بر اساس نتایج غیررسمی انتخابات روز یکشنبه ترکیه، حزب عدالت و توسعه ۴۹٫۴ در صد، حزب جمهوریخواه خلق ۲۵٫۴ درصد، حزب حرکت ملی ۱۱٫۹ درصد و حزب دمکراتیک خلقها ۱۰٫۷ درصد آراء را کسب کردند.
براساس این نتایج حزب عدالت و توسعه ۳۱۶، حزب جمهوریخواه خلق ۱۳۴، حزب دمکراتیک خلقها ۵۹ و حزب حرکت ملی نیز ۴۱ کرسی پارلمان ۵۵۰ نفره ترکیه را بخود اختصاص دادند.
تفسیر این ارقام در عرف سیاسی ترکیه به این معنی است که حزب حاکم به دلیل کسب بیش از نصف به علاوه یک کل آرا حق تشکیل دولت مستقل و بدون نیاز به ائتلاف با دیگر احزاب را به دست آورده است.
ولی از منظر مفاد قانون اساسی ترکیه تحقق دو رویای رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و حزب حاکم عدالت و توسعه یعنی تغییر قانون اساسی و گذر از سیستم پارلمانی به نظام ریاستی ملزم به داشتن حداقل ۳۶۰ رای موافق در مجلس و یا برگزاری همه پرسی با داشتن ۳۳۰ رای موافق در مجلس است که حزب حاکم ترکیه نتوانسته این تعداد کرسی را به دست بیاورد.
احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه و رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه در اولین سخنرانی خود پس از پیروزی در انتخابات با علم به اینکه حزب متبوع وی شانس تغییر قانون اساسی را به تنهایی ندارد از دیگر احزاب برای همکاری در این امر دعوت کرد.
اردوغان در دوران اقتدار سیاسی خود در پست های نخست وزیری و ریاست جمهوری ترکیه در چند سال گذشته همواره بر لزوم تبدیل نظام پارلمانی این کشور به نظام ریاستی اصرار داشته و گویا آینده سیاسی خود را به این امر گره زده است، ولی تحقق آن نیاز به تغییر قانون اساسی ترکیه دارد.
به رغم اصرار اردوغان بر لزوم گذر به نظام ریاستی، مخالفانش نیز مدعی هستند که وی قصد دارد با تحکم بر سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه کنترل کشور را بدست گرفته و ترکیه را به دیکتاتوری بکشاند.
هر سه حزب مخالف جمهوریخواه خلق، حرکت ملی و دمکراتیک خلقها (حزب کردی) که در مجلس این کشور نماینده دارند با طرح اردوغان مخالفند.

به اعتقاد برخی کارشناسان، ”رجب طیب اردوغان” بر اساس شخصیتی، فردی تمامیت خواه و به نوعی قدرت طلب است و وی به رغم اینکه در مقام ریاست جمهوری از نظر قانون اساسی حق مداخله در امور اجرایی را ندارد هنوز هم به عنوان رهبر حزب حاکم در امور داخلی و در سیاست خارجی ترکیه مداخله می کند.
جامعه ترکیه در یک دهه گذشته در دوران قدرت سیاسی اردوغان شاهد بروز دو دستگی و تعمیق اختلافات میان هواداران و مخالفان اردوغان شده است.
هواداران اردوغان مدعی هستند که وی با اجرای سیاست های مردمی و اعطای حقوق و آزادی بیشتر به محافظه کاران و حمایت از بخش خصوصی و سیاست مستقل در مقابل قدرت های بزرگ، ترکیه را در میان ۱۰ کشور بزرگ جهان قرار خواهد داد.
در مقابل، مخالفان اردوغان بر این عقیده هستند که سیاست های وی در ۱۳ سال گذشته موجب بی اعتباری ترکیه نزد کشورهای منطقه به ویژه در سوریه، عراق و مصر شده و اختلافات میان اقشار مردم این کشور تعمیق و جامعه به دو قطب ”سنی، محافظه کار و دست راستی” در مقابل ”علوی، کرد، لائیک و دست چپی ها” تبدیل شده است.
نسبت مشارکت مردم ترکیه در انتخابات پارلمانی ۸۷٫۳۴ درصد بود
از سوی دیگر سعدی گون رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه روز دوشنبه نسبت مشارکت مردم این کشور در انتخابات پارلمانی روز گذشته در داخل ترکیه ۸۷٫۴۳ درصد و در خارج این کشور را ۴۴٫۷۸ درصد اعلام و گفت: چنین مشارکت گسترده ای از نظر تقویت مردم سالاری دست آورد ارزشمندی برای ترکیه است.

به گزارش ایرنا، وی در محل شورای عالی انتخابات ترکیه در خصوص آخرین نتایج انتخابات بیست و ششمین دوره مجلس ترکیه به خبرنگاران گفت: تمامی آرای مردم ترکیه دیشب شمارش شده و بطور آنلاین از طریق سامانه این شورا نتایج آن از حوزه های رای گیری به شورای عالی انتخابات منتقل شده است.

وی با تاکید بر اینکه نتایج رسمی شمارش آرا پس از رسیدگی به شکایات احتمالی ظرف ۱۲-۱۱ روز اعلام خواهد شد، افزود: نسبت مشارکت مردم ترکیه در انتخابات شایان تقدیر است و میانگین مشارکت با توجه به آرای سطح ترکیه و آرای خارج نشینان ۸۵٫۱۸ درصد شده است.

رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه گفت: با تدابیری که این شورا اتخاذ کرد، نسبت آرای باطله در مقایسه با انتخابات هفتم ژوئن (۱۷ خرداد ماه گذشته) بسیار کم شده است. در انتخابات پیشین یک میلیون و ۳۴۶ هزار و ۳۴۰ رای باطله داشتیم که این رقم در انتخابات روز گذشته به ۶۹۸ هزار و ۳۵۲ رای کاهش یافته است. این نشان می دهد که مردم ترکیه با آگاهی و دقت بیشتری آرای خود را به صندوقها ریخته اند.

سیاستمداران ترکیه که نتوانستند مطابق نتایج انتخابات ۱۷ خرداد ماه گذشته در تشکیل دولت به توافق برسند، انتخابات را در ۱۰ آبان ماه تجدید کردند.

نتایج غیر رسمی نشان می دهد که حزب عدالت و توسعه (آک) پس از یک وقفه ۵ ماهه دوباره قدرت را در این کشور در دست می گیرد تا به اقتدار ۱۳ ساله خود در ترکیه ادامه دهد. حزب آک در ورای همه تخمین ها و نظر سنجی ها توانست آرای خود را نسبت به انتخابات پیشین در حدود ۴٫۵ میلیون نفر افزایش دهد؛ نسبت آرای حزب آک در انتخابات به ۴۹٫۴۱ درصد رسید.

حزب جمهوریخواه خلق به عنوان نزدیک ترین رقیب حزب آک در انتخابات ۱۷ خرداد ماه گذشته ۲۵ درصد آرا را بخود اختصاص داده بود، در انتخابات دیروز ۲۵٫۴ درصد آرا را بدست آورد.

اما بزرگترین شکست را در این انتخابات حزب حرکت ملی دارد؛ آرای این حزب ملی گرا و دست راستی در انتخابات گذشته ۱۶٫۳ درصد بود که در انتخابات روز گذشته به ۱۲ درصد افت کرده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده