ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تپه روباه الیگودرز حراست می شود

تپه روباه الیگودرز حراست می شود

ایرنا/ نعمت اله سراقی افزود: تپه روباه یکی از مهمترین تپه های شهرستان الیگودرز است که روی یک بستر آبرفتی در ضلع غربی شهر الیگودرز و جنوب میدان آزادگان واقع شده است.
این باستان شناس با اشاره به پراکندگی زیاد داده های سفالی و استخوانی در سطح تپه اظهار کرد: باتوجه به آثار سطحی و تحلیل داده های سفالی توالی دوره های نوسنگی،مس، سنگی، مفرغ و همچنین دوران تاریخی اشکانی، ساسانی و دوره اسلامی را می توان برای آن در نظر گرفت.
وی با ابراز تاسف از تعرضات و تخریب های صورت گرفته نسبت به این محوطه تاریخی و پیش از تاریخ، برخی از آنها را عبور کمربندی جدید الیگودرز- اصفهان، خط لوله انتقال فاضلاب و تیرهای برق در ضلع شرقی، دپوی زباله و نخاله های ساختمانی در ضلع های شرقی و غربی تپه روباه اعلام کرد.
سراقی ادامه داد: تخریب بخش عمده ای از ضلع غربی تپه بالودر، تعرضات مکرر کشاورزان منطقه و تسطیح بخش های عمده ای از تپه در ضلع شمالی و جنوبی، گسترش شهر به سمت غرب، فعالیت های عمرانی در این قسمت و حفاری های غیر مجاز در نقاط مختلف آن لزوم تعیین عرصه وحریم این محوطه را الزام آور می کرد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری، وی یادآورشد: تعیین عرصه و حریم درجه یک تپه روباه با ایجاد21 گمانه و با توجه به داده های فرهنگی به دست آمده از گمانه های حفر شده، عوارض طبیعی و مصنوعی پیرامون آن صورت گرفت.
گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه روباه الیگودرز که در نیمه تیر ماه شروع و آخر مردادماه سال جاری پایان یافت؛ با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده