تپه روباه الیگودرز حراست می شود

تپه روباه الیگودرز حراست می شود

ایرنا/ نعمت اله سراقی افزود: تپه روباه یکی از مهمترین تپه های شهرستان الیگودرز است که روی یک بستر آبرفتی در ضلع غربی شهر الیگودرز و جنوب میدان آزادگان واقع شده است.
این باستان شناس با اشاره به پراکندگی زیاد داده های سفالی و استخوانی در سطح تپه اظهار کرد: باتوجه به آثار سطحی و تحلیل داده های سفالی توالی دوره های نوسنگی،مس، سنگی، مفرغ و همچنین دوران تاریخی اشکانی، ساسانی و دوره اسلامی را می توان برای آن در نظر گرفت.
وی با ابراز تاسف از تعرضات و تخریب های صورت گرفته نسبت به این محوطه تاریخی و پیش از تاریخ، برخی از آنها را عبور کمربندی جدید الیگودرز- اصفهان، خط لوله انتقال فاضلاب و تیرهای برق در ضلع شرقی، دپوی زباله و نخاله های ساختمانی در ضلع های شرقی و غربی تپه روباه اعلام کرد.
سراقی ادامه داد: تخریب بخش عمده ای از ضلع غربی تپه بالودر، تعرضات مکرر کشاورزان منطقه و تسطیح بخش های عمده ای از تپه در ضلع شمالی و جنوبی، گسترش شهر به سمت غرب، فعالیت های عمرانی در این قسمت و حفاری های غیر مجاز در نقاط مختلف آن لزوم تعیین عرصه وحریم این محوطه را الزام آور می کرد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری، وی یادآورشد: تعیین عرصه و حریم درجه یک تپه روباه با ایجاد21 گمانه و با توجه به داده های فرهنگی به دست آمده از گمانه های حفر شده، عوارض طبیعی و مصنوعی پیرامون آن صورت گرفت.
گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه روباه الیگودرز که در نیمه تیر ماه شروع و آخر مردادماه سال جاری پایان یافت؛ با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تپه روباه الیگودرز حراست می شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X