ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هیات داوران از بخش سنتور و قانون می‌گویند

 هیات داوران از بخش سنتور و قانون می‌گویند

شهر خبر/ پریچهر خواجه، مینا افتاده و رضا شفیعیان داوران بخش ساز سنتور و قانون نظرات خود را درباره نهمین دوره جشنواره جوان و هنرمندان حاضر در این بخش بیان کردند.
به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، روز جمعه 13 شهریورماه در پنجمین روز از نهمین جشنواره موسیقی جوان، بخشساز سنتور و قانون این جشنواره با حضور هیات داورانی متشکل از پریچهر خواجه، مینا افتاده و رضا شفیعیان برگزار شد. بر همین اساس با هیات داوران این بخش، گفت و گویی داشتیم تا درباره ارزیابی آنها از هنرنمایی جوانی که در این بخش حضور داشتند جویا شویم.

نسل جوان نگاه جدی‌تری به موسیقی پیدا کرده‌اند

پریچهر خواجه معتقد است؛ از جمله ویژگی‌هایی که در بین شرکت‌کنندگان در نهمین جشنواره موسیقی جوان دیده می‌شد احترام به ارزش‌های موسیقایی و رعایت موازین جشنواره است که نشان می‌دهد نسل جوان نگاه جدی‌تری هم نسبت به موسیقی و هم به جشنواره موسیقی جوان پیدا کرده‌اند.

این عضو هیئت داوران نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش ساز قانون گفت: خدا را شکر سال به سال سطح نوازندگان نوجوان و جوانی که در جشنواره موسیقی جوان می‌بینم بهتر می‌شوند و پیشرفت محسوسی دارند و به نظرم سطح جشنواره امسال با کیفیت‌تر از دوره‌های گذشته است.

این نوازنده قانون در ادامه افزود: طی سه دوره‌ای که در جشنواره موسیقی جوان به عنوان داور بوده‌ام به وضوح پیشرفت و رشد شرکت‌کنندگان را احساس می‌کنم. از نظر اجرایی سطح خوبی پیدا کرده‌اند و امیدوار هستم این روند رو به رشد در سال‌های آینده هم ادامه داشته باشد.

پریچهر خواجه ادامه داد: در این روزگار سازنده‌های بیشتری ساز تولید می‌کنند و جامعه نیز نسبت به ساز قانون علاقمندتر از گذشته شده و تعداد نوازنده‌ها به نسبت دهه‌های گذشته بیشتر شده و سال به سال بیشتر هم می‌شود. از این رو افق روشنی را پیش روی ساز قانون در سال‌های آینده می‌بینم و از این بابت نیز بسیار خوشحالم.

این عضو هیئت داوران نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش ساز قانون گفت: قطعا برگزاری جشنواره‌ای مانند جشنواره موسیقی جوان تاثیرگذار بوده و حتی بهتر می‌شد اگر دست اندرکاران این جشنواره را به صورت فصلی یا سالی دو مرتبه برگزار می‌کردند تا مدام جوان‌های ما با انگیزه بیشتر فعالیت کنند.

پیشرفت نسل جدید سنتورنوازان را مدیون مربیان دانشگاهی می‌دانم


مینا افتاده عضو هیئت داوران نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش ساز سنتور هم گفت: شرکت‌کنندگان این جشنواره در بخش ساز سنتور در گروه"الف(سن 10 تا 14 سال)" نسبت به دو گروه سنی دیگر بهتر بودند و معتقدم تمام این بچه‌ها به نسبت سال‌های قبل واقعا بهتر شده‌اند و این جای امیدواری دارد که همین روند ادامه داشته باشد.

این سنتورنواز در ادامه افزود: امیدوارم با حمایت‌هایی که می‌شود این بچه آینده‌سازان این مملکت باشند. من فکر می‌کنم شاید ما بتوانیم با این کارمان تاریخ را تکرار کنیم و کاری که 40 سال قبل توسط مرکز حفظ و اشاعه موسیقی انجام شد دوباره صورت بگیرد و نسل جایگزینی در موسیقی ایران داشته باشیم.

وی همچنین عنوان کرد: همین که بچه‌هایی با این سن و سال به خودشان جرات می‌دهند که در رقابت و در عرصه یک جشنواره سراسری شرکت کنند بسیار اتفاق مثبتی است. به هر حال در این سن و سال اجرا کردن بر روی سن کار آسانی نیست.

مینا افتاده ادامه داد: من در دهه هفتاد در جشنواره‌های موسیقی داور بودم و به جرات می‌گویم که نسل جوان امروز با هم سن و سالان‌شان در آن زمان بسیار متفاوت هستند. من چنین تغییری را مدیون مربیان دانشگاهی و تحصیلکرده می‌دانم که در آموزشگاه‌ها تدریس می‌کنند.

این عضو هیئت داوران نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش ساز سنتور گفت: ما امروز می‌بینیم بچه‌هایی که در زمینه ساز سنتور به جشنواره می‌آیند شیوه و اسلوب غلط ندارند؛ و این یعنی مربیان‌شان راه خوبی پیش روی آنها گذاشته‌اند. من بسیار به آینده این بچه‌ها خوشبین هستم به خصوص به رده سنی گروه"الف" که آینده بسیار خوبی خواهند داشت.

آینده موسیقی کشور در دست استعدادهای نوجوان و جوان امروز است

رضا شفیعیان عضو هیئت داوران نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش ساز سنتور نیز گفت: شرکت‌کنندگان در هر سه رده سنی کارشان را خوب ارائه دادند اما چون ساز سنتور ساز مشکلی است و زمان زیادی لازم است تا یک نفر در آن به سطح مطلوبی برسد باید با دید مثبت و حمایت‌گرانه به اجراهای این نوجوان ها و جوان ها نگاه کرد.

این سنتور نواز ادامه داد: روی هم رفته گروه سنی"الف (سن 10 تا 14 سال)" ترکیبی از نوازندگان خوب و ضعیف داشتند که در کل راضی کننده بود. گروه سنی"ب (15 تا 19 سال)" بسته به سابقشان همین وضعیت را داشتند و گروه سنی"ج(20 تا 24 سال)" هم تقریبا با تجربه‌تر بودند و پیشرفت بیشترشان مستلزم این است که بیشتر کار کنند تا برای برنامه‌های بعدی بهتر شوند.

وی همچنین ادامه داد: به طور کلی برگزاری جشنواره موسیقی جوان به صورت رقابتی باعث می‌شود تا نسل جوان بیشتر به دنبال پیشرفت و حرکت رو به جلو باشند تا خودشان را نسبت به سایر رقبا بهتر نشان دهند و این امیدواری وجود دارد که به مرور بهتر از اینها بشوند.

رضا شفیعیان ادامه داد: ساز سنتور سازی دلنشین است و تا به حال نیز نوازندگان این ساز بیشتر از سایر سازها بوده‌اند اما ساز مشکلی است و تداوم و ادامه دادنش برای هر کسی ممکن است میسر نباشد و به ندرت ممکن است کسی به مراحل بالاتر دست پیدا کنند. اما با این حال و با توجه به پتانسیلی که در جشنواره موسیقی جوان دیدم آینده خوبی را در زمینه ساز سنتور می‌بینم.

این عضو هیئت داوران نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش ساز سنتور گفت: این شرکت‌کنندگان قطعا استعدادی داشته‌اند که تا به اینجا رسیده‌اند و باید به این استعدادها توجه ویژه داشت تا آینده بهتری در زمینه موسیقی داشته باشیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده