ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اشعار مختوم قلی برگرفته از تعالیم قرآنی و آموزه‌های دینی است ایرانیان وامدار ادیبان و شاعران پرچمدار نشر حقایق هستند

علی جنتی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی گفت: ما و همه نسل‌های ایرانی، اسلامی وامدار ادیبان نامدار و عالمان برجسته که همواره پرچمدار نشر حقایق معارف و مدافعان آزادی و آزادگی بودن هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، علی جنتی در پیامی به مناسبت دویست و هشتاد و سومین سالگرد تولد مختومقلی فراغی شاعر نامدار مسلمان ترکمن که در مراسم بزرگداشت وی قرائت شد، اظهار داشت: جغرافیای فرهنگی ایران زمین از چغرافیای سیاسی بسیار گسترده‌تر است و فرهنگ و تمدن این سرزمین از دیرباز حضوری سازنده در شرق‌وغرب این اقلیم داشته و حضور دولت‌های ایرانی قبل از اسلام و نفوذ فرهنگی ایران پس از اسلام در آسیای میانه تا امور دریا ستارگانی را در دامن خویش پرورانده که شکوه اندیشه‌ها و افکارشان از خاستگاه تمدن ایران اسلامی سرچشمه گرفته است.

وی افزود: این شکوه تا آنجاست که شاعران وعرفای این سرزمین از پیشگامان معرفت بشری هستند و طراوت روح جامعه نشات گرفته از انفاس قدسی این حکیمان الهی است و همه این اندیشه‌ها با همه تفاوت‌های زبانی و قومی نشات گرفته از سرچشمه معرفت الهی سرچشمه گرفته است.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در بخش دیگری از پیام خود گفت: در این میان شاعر نامدار ترکمن مختومقلی فراغی از جمله سرآمدان تفکر توحیدی و از جمله حلقه‌های سلسله بلند و مستحکم اتحاد ملی وانسجام اسلامی است و وی عارفی دیندار وشاعری خداشناس که حکمت ادبیات، برادری، عدالت وظلم ستیزی را خوب معنا می‌کند به گونه‌ای که نه تنها ترکمن‌ها بلکه همه ایرانیان دانش‌دوست و علاقمندان به فراگیری علو وعرفان و بصیرت از دیگر کشورهای جهان از سرچشمه زلال معرفت وی بهره می‌گیرند.

جنتی گفت: این شاعر اندیشمند با الهام از سیره نبوی و با بیداری عارفانه به خاطر آرمان حق‌جویانه مردم رنج دیده از بیداد پادشاهی و خوانین زمانه کوشید تا حلاوت وحدت اسلامی و شیرینی استقلال آزادی و رهایی از یوغ جباران زمانه را به مردم بچشاند.

وی افزود: مختوم قلی فراغی همانند فردوسی یک اثر ادبی و مانند حافظ شوریدگی عارفانه و مانند جمال الدین اندیشه اصلاح‌گری اجتماعی را بن مایه تاملات فلسفی برای نسل‌های آینده به یادگار گذاشته است و می‌توان از وی در کنار دیگر اندیشمندان ایرانی به عنوان نماد و سنبل تدین و تفکر و تعهد یاد کرد.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی مختوم‌قلی را شاعری دانسته که در آثارش آرمان‌های خود را به عافیت‌طلبی آلوده نساخته و همواره اندیشه‌های برگرفته از تعالیم قرآن کریم و آموزه‌های دینی شعر سروده معرفی کرده است.

وی افزود: نیایش‌های مختوم‌قلی حکایت از شوق هجران و دعاهایش در کمال پختگی نشات گرفته از دلسوخته دارد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده