اشعار مختوم قلی برگرفته از تعالیم قرآنی و آموزه‌های دینی است ایرانیان وامدار ادیبان و شاعران پرچمدار نشر حقایق هستند

علی جنتی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی گفت: ما و همه نسل‌های ایرانی، اسلامی وامدار ادیبان نامدار و عالمان برجسته که همواره پرچمدار نشر حقایق معارف و مدافعان آزادی و آزادگی بودن هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، علی جنتی در پیامی به مناسبت دویست و هشتاد و سومین سالگرد تولد مختومقلی فراغی شاعر نامدار مسلمان ترکمن که در مراسم بزرگداشت وی قرائت شد، اظهار داشت: جغرافیای فرهنگی ایران زمین از چغرافیای سیاسی بسیار گسترده‌تر است و فرهنگ و تمدن این سرزمین از دیرباز حضوری سازنده در شرق‌وغرب این اقلیم داشته و حضور دولت‌های ایرانی قبل از اسلام و نفوذ فرهنگی ایران پس از اسلام در آسیای میانه تا امور دریا ستارگانی را در دامن خویش پرورانده که شکوه اندیشه‌ها و افکارشان از خاستگاه تمدن ایران اسلامی سرچشمه گرفته است.

وی افزود: این شکوه تا آنجاست که شاعران وعرفای این سرزمین از پیشگامان معرفت بشری هستند و طراوت روح جامعه نشات گرفته از انفاس قدسی این حکیمان الهی است و همه این اندیشه‌ها با همه تفاوت‌های زبانی و قومی نشات گرفته از سرچشمه معرفت الهی سرچشمه گرفته است.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در بخش دیگری از پیام خود گفت: در این میان شاعر نامدار ترکمن مختومقلی فراغی از جمله سرآمدان تفکر توحیدی و از جمله حلقه‌های سلسله بلند و مستحکم اتحاد ملی وانسجام اسلامی است و وی عارفی دیندار وشاعری خداشناس که حکمت ادبیات، برادری، عدالت وظلم ستیزی را خوب معنا می‌کند به گونه‌ای که نه تنها ترکمن‌ها بلکه همه ایرانیان دانش‌دوست و علاقمندان به فراگیری علو وعرفان و بصیرت از دیگر کشورهای جهان از سرچشمه زلال معرفت وی بهره می‌گیرند.

جنتی گفت: این شاعر اندیشمند با الهام از سیره نبوی و با بیداری عارفانه به خاطر آرمان حق‌جویانه مردم رنج دیده از بیداد پادشاهی و خوانین زمانه کوشید تا حلاوت وحدت اسلامی و شیرینی استقلال آزادی و رهایی از یوغ جباران زمانه را به مردم بچشاند.

وی افزود: مختوم قلی فراغی همانند فردوسی یک اثر ادبی و مانند حافظ شوریدگی عارفانه و مانند جمال الدین اندیشه اصلاح‌گری اجتماعی را بن مایه تاملات فلسفی برای نسل‌های آینده به یادگار گذاشته است و می‌توان از وی در کنار دیگر اندیشمندان ایرانی به عنوان نماد و سنبل تدین و تفکر و تعهد یاد کرد.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی مختوم‌قلی را شاعری دانسته که در آثارش آرمان‌های خود را به عافیت‌طلبی آلوده نساخته و همواره اندیشه‌های برگرفته از تعالیم قرآن کریم و آموزه‌های دینی شعر سروده معرفی کرده است.

وی افزود: نیایش‌های مختوم‌قلی حکایت از شوق هجران و دعاهایش در کمال پختگی نشات گرفته از دلسوخته دارد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اشعار مختوم قلی برگرفته از تعالیم قرآنی و آموزه‌های دینی است ایرانیان وامدار ادیبان و شاعران پرچمدار نشر حقایق هستند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X