ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زیرساخت های موجود باید متناسب با فضاهای گردشگری کشور توسعه یابد

زیرساخت های موجود باید متناسب با فضاهای گردشگری کشور توسعه یابد

ایرنا/ مرتضی شکوهی جمعه شب در جمع خبرنگاران زنجان افزود: در برنامه پنجم توسعه شاید توجه لازم به موضوع قوانین موجود در حوزه صنعت گردشگری نشده بود، اما اکنون در فضای کشور نهادهای حاکمیتی و اجرایی به این باور رسیده اند که صنعت گردشگری به عنوان حوزه توانمند می تواند جایگزین صنعت نفت شود.
وی یادآورشد: مهمترین موضوع در زمینه لزوم توسعه گردشگری، سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب است که در دو بند مستقل برای نخستین بار ابلاغ شده است.
شکوهی اظهار کرد: یکی از این موارد در بخش گردشگری است که بر اساس آن باید تا پایان برنامه ششم تعداد گردشگران خارجی در کشور به پنج برابر حال حاضر برسد.
مدیرکل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: این موضوع بدان معناست که باید در تمام زمینه های گردشگری به صورت پنج برابری توسعه پیدا کرد.
وی توسعه زیرساخت ها را اقدامی ضروری برای تحقق دستور رهبر معظم انقلاب عنوان و خاطرنشان کرد: برای نخستین بار این موضوع در سیاست های برنامه ای مورد توجه قرار گرفته و متناظر با آن، دولت لایحه خود را بر همین اساس تنظیم می کند و امید می رود مجلس شورای اسلامی نیز آن را به تصویب برساند.
شکوهی ادامه داد: هم اکنون در مجلس شورای اسلامی نیز یک رویکرد درست نسبت به صنعت گردشگری وجود دارد.
مدیرکل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه هم اکنون همکاران این سازمان در حال آماده کردن احکام هستند، گفت: در برنامه ششم توسعه به جنبه های مختلف گردشگری، صنایع دستی، میراث فرهنگی و احیای آنها توجه ویژه و برنامه کاملی در آن پیش بینی شده است.
وی به کمبودهای موجود در بخش سخت افزاری گردشگری در کشور اشاره کرد و افزود: هم اکنون تعداد هتل ها و تخت های موجود به میزان مورد نیاز نیست و برخی شهرهایی که گردشگر پذیرتر هستند در تعطیلات با مشکل مواجه می شوند.
شکوهی تاکید کرد: باید به همین تناسبی که رهبر فرزانه انقلاب فرموده اند تعداد گردشگران پنج برابر شود، زیرساخت های ما نیز باید حداقل رشد پنج برابری داشته باشد.
مدیرکل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: هم اکنون متناسب با فضاهای گردشگری که در کشور وجود دارد، زیر ساخت نداریم و کمبود زیادی در این بخش موجود است.
وی با بیان اینکه دولت امسال در بحث برنامه ششم موضوعاتی همچون آب، محیط زیست، توسعه معادن نفت و گاز و گردشگری را به صورت ویژه مورد توجه قرار داده است، گفت: در بخش نرم افزاری با تصویب برنامه ششم توسعه قوانین لازم تامین می شود.
شکوهی یادآورشد: در بخش سخت افزاری، دولت باید رویکرد خود را تغییر دهد و از بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت های گردشگری استفاده کند.
مدیرکل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر لزوم برون سپاری بخش های مختلف گردشگری تاکید کرد و گفت: باید بخشی از مسوولیت سازمان را تصدی گری و بخش حاکمیتی و نظارتی را سازمان به طور جدی پیگیری کند.
وی جذب سرمایه گذاری ایرانی های مقیم خارج از کشور و سرمایه گذاران خارجی را دیگر فرمان رهبر معظم انقلاب برای توسعه گردشگری برشمرد و اظهار کرد: باید مشوق هایی را برای جلب و جذب این سرمایه گذاران فراهم کرد تا آنان وارد شوند و در عرصه ای که ایران به واقع استعدادهای بسیاری دارد سرمایه گذاری کنند.
شکوهی به قوانین موجود برای حمایت از صادرات صنایع دستی اشاره کرد و ادامه داد: امسال برای نخستین بار به صورت مستقل بحث صنایع دستی در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده و فراکسیونی در مجلس به نام صنایع دستی شکل گرفته است.
مدیرکل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: توافقات خوبی در این فراکسیون شکل گرفت که بر اساس آن بتوان چالش ها و موانع توسعه صنایع دستی را شناسایی کرد.
وی خاطرنشان کرد: امید می رود بخشی از مشکلات صادرات صنایع دستی در قالب اجرای مفاد برنامه ششم توسعه و بخشی نیز در قالب طرح و لوایحی که به مجلس رفته و مصوب می شود برطرف شده و عقب افتادگی رخ داده در این حوزه جبران شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده