ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یادداشت منوچهر اکبر لو درباره جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

یادداشت منوچهر اکبر لو درباره جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

برنا/ منوچهر اکبرلو، نویسنده و پژوهشگرتئاتر، درباره جشنواره تئاتر کودک ونوجوان همدان یادداشتی نوشته و در آن نگاهی اجمالی به مسیر پرفرازو نشیب تئاتر کودک و نوجوان در دهه های اخیر انداخته ، خواست و وظیفه هنرمندان این عرصه را بر شمرده است.
در این یادداشت آمده است: دنیاى کودکان دنیاى پررمز و رازى است که با ریزبینى‌هاى خاص مى‌توان به وجود آن پى برد. نسل سازنده آینده جامعه، کودکان و نوجوانان هستند و شکل‌گیرى شخصیت جوانان در گرو تربیت و سلامت نسل قبل از خود یعنى همین کودکان ونوجوانان است. تئاتر کودک به ما کمک مى‌کند به درون خلوت آن‌ها راه پیدا کنیم و از احساسات، نیازها و کمبودهایشان آگاه شویم تا بهتر بتوانیم براى رفع نیازها و بروز صحیح احساسات آن‌ها برنامه‌ریزى کنیم و به درک و ارزیابى کودکان از مسائل محیط اطراف و اطرافیانشان پى ببریم. با آگاهی از چگونگی تفکر کودکان می‌توانیم بسترى براى رشد و پرورش خلاقیت آن‌ها آماده کنیم.

ما نمایشگران کودک برآنیم تا از طریق نمایش کودک و نوجوان کلیه راه‌ها وخطوط موردنظر و توجه کودکان را براى آن‌ها ترسیم کنیم و آنگاه با توجه به گرایش،‌علاقه‌مندى و آمال و آرزوهاى کودکان و نوجوانان مسیرى درست براى حال و آینده ها که همانا شکل‌گیرى شخصیت فردى و اجتماعى کودک و نوجوان است، مشخص کنیم. ما آن چه را که از وى آموخته و دریافته‌ایم به‌طور منظم و علمى به خود وى تحویل مى‌دهیم این یک ارتباط کاملا دوجانبه است که در مسیر حرکت شکل گرفته، ‌تکمیل شده و به اجرا در مى‌آید.

تئاتر کودک و نوجوان این مرز و بوم در عمر نه چندان درازخود، به علل مختلف مغفول مانده است. این تئاتر دوره های پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است و اکنون در میانه دهه 90، اینجا ایستاده‌ایم و با نگاه به پشت سر از کارهایی که نکرده‌ایم انگشت به دندان می گزیم و از گام‌های پیموده شده بر سر شوق‌مان می‌آورد تا از امیدواری به آینده بهره گیریم.

افزایش آمار متقاضیان تولید تئاتر کودک توسط نمایشگران کودک و نیز احساس نیاز نهادها برای استفاده از هنر متعالی تئاتر برای آموزش و فرهنگ‌سازی و گاه استقبال بخش خصوصی از انتشار نمایشنامه‌های کودک و نوجوان نیز دلمان را گرم می‌کند. گیریم که میزان حمایت‌ها و نیز آثار منتشر شده آن قدر اندک است که در مقایسه با نیاز میلیون‌ها کودک و نوجوانان میهن‌مان، چونان چند قطره به شمار می‌آید.

تداوم برگزاری جشنواره سراسری تئاتر کودک و نوجوان نیز تذکر می‌دهد که دلخوشی‌ها کم نیست. جشنواره‌ای که جز اجرای نمایش‌ها، نشست‌های آموزشی ودیگر بخش‌های جنبی آن، ثمرات دیگری نیز داشته است که مهم‌ترین آن‌ها، انتشار مجموعه‌ای گرانقدر از تالیفات و ترجمه‌های به قصد پرکردن خلا گستره آثار مکتوب در این زمینه بوده است. آرزومندیم این فعالیت‌ها، نقطه پایان نداشته باشد و گام‌هایی باشد که همواره ادامه یابد. آن‌گاه می‌توانیم شاهد تداوم حضور پژوهشگران و اهل قلم و تجربه باشیم تا چراغ تئاتر کودک و نوجوان را با دَم گرم خود پرنورتر سازند و از راه آمدگان و در راه ماندگان بدانند چگونه باید طی طریق کنند. اکنون بار دیگر جشنواره همدان را هم‌چنان پیش رو داریم و این یعنی امید. چیزی که تئاتر کودک به آن سخت محتاج است. امید دارم این جشنواره با بهره‌گیری از تجربیات دوره‌های پیشین بتواند نقش موثری در ارتقای سطح تئاتر کودک و نوجوان این مرز و بوم ایفا کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده