ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تحلیلگر لبنانی: عربستان خون اعراب را می ریزد و انگشت اتهام به سوی ایران نشانه می رود

تحلیلگر لبنانی: عربستان خون اعراب را می ریزد و انگشت اتهام به سوی ایران نشانه می رود

شفقنا/ متن پیش رو در شفقنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«در حالی که ایران به هیچ یک از کشورهای جهان عرب تجاوز نکرده، عربستان با تجاوز مستقیم به یمن و پشتیبانی از گروهک های تروریستی در سوریه، عراق، لیبی، تونس و الجزایر، مسئولیت ریختن خون اعراب منطقه را بر عهده دارد و متهم نمودن ایران به ریختن خون آنها نیز چیزی نیست جز تلاش برای تزویر با تکیه بر توانایی رسانه ای عظیم آل سعود با هدف وارونه نشان دادن واقعیت ها؛ این در حالی است که عرض اندام عربستان تنها برای ملت های مظلوم عرب بوده و هنگام رویارویی با اسرائیل جای خود را به تبلیغ برای توافقنامه صلح و پایبندی به پیمان کمپ دیوید می دهد.»
 «هتاف دهام» روزنامه نگار و تحلیلگر لبنانی در مقاله ای که تحت عنوان «مصونیت آمریکا برای عربستان کجا رفت؟» روی پایگاه اینترنتی روزنامه «البناء» لبنان قرار گرفته، آورده است:


«با توجه به آن که آل سعود از نشانه گرفتن انگشت اتهام به سوی تهران و گذاشتن مسئولیت تمامی رویدادهای منطقه خاور میانه بر عهده آن دست نمی کشد، باید پرسید که آیا کار به آن جا خواهد رسید که پادشاهی عربستان سعودی، جمهوری اسلامی ایران را متهم کند که باعث ایجاد یک سوراخ غیر معمول در لایه اوزون در قطب شمال شده است؟ (تخریب لایه اوزون بیشتر در قطب جنوب صورت می گیرد).

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران به هیچ یک از کشورهای جهان عرب تجاوز نکرده بلکه این برخی کشورهای عربی بودند که از صدام در جنگ ویرانگر خود علیه ایران پشتیبانی کردند، جنگی که دست کم ۳۰۰ هزار کشته و هزاران زخمی، جانباز و مفقود الاثر را بر جای گذاشته و نابودی این کشور و زیرساخت ها و جاده های آن را در پی داشت، به گونه ای که زیان های جنگ در این زمینه بر اقتصاد ایران نزدیک هزار میلیارد دلار برآورد شده است.
در همین حال، عربستان سعودی با تجاوز مستقیم خود به یمن و پشتیبانی از گروهک های تروریستی در سوریه، عراق، لیبی، تونس و الجزایر، مسئولیت ریختن خون شهروندان عرب در منطقه را بر عهده دارد و متهم نمودن ایران به ریختن خون آنها نیز چیزی جز تلاش برای تزویر و تقلب با تکیه بر توانایی رسانه ای عظیم آل سعود با هدف وارونه نشان دادن واقعیت ها و ایجاد ابهام در روشنایی و شفافیت آنها نمی باشد.
در همین راستا نیز نقش عربستان سعودی در سوریه قابل توجه است، جایی که اپوزیسیون برخوردار از پشتیبانی ریاض با ترک محل انجام مذاکرات در ژنو سوئیس و گروه های مسلح و تروریستی مورد حمایت مالی آن نیز با نقض آتش بس از طریق هدف قرار دادن شهرک تحت محاصره «کفریا» در حومه شمال شرقی استان ادلب و منطقه «سهل الغاب» در حومه غربی استان حماه و همچنین به راه انداختن جنگ در مناطق «جبل الاکراد» و «جبل الترکمان» در حومه استان االاذقیه، مذاکرات ژنو را بر باد دادند.

در یمن نیز جنگنده های عربستان سعودی آتش بس را نقض کرده و بدون توجه به آن به بمباران پایگاه های حوثی ها در داخل این کشور ادامه می دهند، در واقع آل سعود تلاش می کرد تدابیر مورد نظر خود را در مذاکرات پیش رو در کویت اعمال کند با این حال سیلی محکمی از گروه های سیاسی یمنی خورد که تاکید کردند در آن صورت در مذاکرات شرکت نمی کنند.
این در حالی است که عربستان سعودی با پایبندی کامل به توافق آتش بس در مرز خود با یمن و پشتیبانی همزمان از عملیات نظامی در داخل این کشور از طریق تامین پوشش هوایی برای آن، سیاست فریبکارانه بی سابقه ای را نیز در پیش گرفته است.
با این حال، هم اکنون شاهد چیزی شبیه تغییر ناگهانی در سیاست عربستان سعودی هستیم که روی سوریه، یمن و لبنان تاثیر خواهد گذاشت، جایی که ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور ابتدا به گزینه نظامی روی آورد به گمان آن که از این راه می تواند به دستاوردهای سیاسی در مرحله پیش رو دست یابد، اما وی دیگر به این نتیجه رسیده که در جنگ های خود شکست می خورد و در نتیجه در تلاش است مسئولیت ناکامی در آنها را بر عهده دیگران بگذارد.
در همین حال، عرض اندام عربستان سعودی نیز تنها برای ملت های مظلوم جهان عرب می باشد جایی که این کشور هنگام رویارویی با اسرائیل به جای عرض اندام، دست به تبلیغ برای توافقنامه صلح می زند و هنگام بازپس گیری دو جزیره «تیران» و «صنافیر» از مصر نیز بر پایبندی خود به «پیمان کمپ دیوید» جهت تسهیل عبور کشتی های اسرائیل تاکید می کند.
از سوی دیگر، مجرم شناختن عربستان سعودی در پرونده های حقوقی در آمریکا در رابطه با حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی نیز اوضاع را برای خاندان حاکم در این کشور زیر و رو می کند، جایی که خانواده های قربانیان حملات مذکور در برابر تهدید ریاض مبنی بر بیرون آوردن نزدیک به ۷۵۰ میلیارد دلار سرمایه خود از اقتصاد آمریکا در صورت موافقت کنگره با تصویب قانون منجر به لغو مصونیت عربستان و مجرم دانستن این کشور در پرونده های حقوقی نیز کوتاه نیامدند و تاکید کردند که این اموال در برابر جان نزدیک به سه هزار آمریکایی قربانی حملات ۱۱ سپتامبر چیزی نیست.

بر همین اساس نیز اصل مصونیت ریاض از سوی واشنگتن دیگر عربستان را از پیگرد قضایی در آمریکا در امان نمی گذارد، چرا که با وجود تلاش باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور برای کاهش تاثیر پیش نویس قانون منجر به محکومیت و محاکمه ریاض به دلیل دست داشتن در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، تصویب این قانون در کنگره آمریکا به لغو مصونیت عربستان منجر خواهد شد.
این در حالی است که خود اوباما نیز از هر فرصتی استفاده می کند تا عملکرد حاکمان و شاهزاده های عربستان و سایر کشورهای عرب حاشیه خلیج (فارس) را مورد انتقاد قرار دهد و نام این کشور نیز به صورت بی سابقه ای در رابطه با تروریسم در مطبوعات آمریکا، فرانسه، بلژیک و بریتانیا به چشم می خورد.
در همین حال، «برنی سندرز»، نامزد دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در اواخر سال جاری میلادی نیز تاکید کرده که ایدئولوژی وهابیت سعودی همان ایدئولوژی است که گروهک های تروریستی داعش و القاعده دنبال می کنند و برخی از اعضای خاندان حاکم در عربستان نیز به پشتیبانی مالی از اندیشه بنیادگرای وهابیت دست می زنند.
در واقع عربستان سعودی در یمن و سایر کشورهایی که باعث ایجاد بحران در آنها شده، هیچ گونه دستاورد نظامی و سیاسی نداشته تا با استفاده از آن بتواند شرط و شروط خود را بر جانشین اوباما در پست ریاست جمهوری آمریکا تحمیل کند.

این در حالی است که روابط میان آمریکا و عربستان در آخرین ماه های ریاست جمهوری اوباما نیز به صورت آشکار دچار بی ثباتی شده و دیگر شمشیر واشنگتن روی گردن ریاض قرار گرفته که هم اکنون میزبان اوباما است.
از سوی دیگر، اختلاف غرب با سیاست عربستان سعودی در دیدگاه دو طرف در قبال لبنان به صورت روشنی نمایان می شود، جایی که دولت آمریکا خواستار محافظت از ثبات امنیتی لبنان و دور ساختن این کشور از وضعیت پرتنش منطقه است در حالی که عربستان از اخلال در انتخاب رئیس جمهوری جدید لبنان، اعمال فشار بر دولت این کشور و حمله به مقاومت دست نمی کشد، حمله ای که با قرار دادن مقاومت در فهرست تروریسم در محافل عربی و بین المللی و تلاش برای محاصره رسانه ای و اقتصادی آن از طریق اعمال تحریم بر حامیانش و یا بسیج کانون های تروریستی در برخی مناطق به ویژه بلندی های عرسال و شماری از اردوگاه های آوارگان جهت تشدید وضعیت امنیتی در راستای هدف گرفتن حزب الله، به آن دست می زند.
در همین حال، ملک سلمان برای بهبود وضعیت مالی و سیاسی «سعد الحریری»، رئیس جریان المستقبل نیز شرط گذاشته که نبردی علیه حزب الله راه بیندازد و صحنه لبنان را آشفته سازد، مسئله ای که به ورود هسته های خفته به درگیری علیه حزب الله کمک می کند، با این حال احتمال موفقیت برنامه ریزی سعودی بسیار اندک خواهد بود چرا که سنی های لبنان دچار شکاف شده و با پیچیدگی های زیادی دست و پنجه نرم می کند و در نتیجه هر گونه تلاش ناسنجیده ای برای دست کاری وضعیت کنونی پیامدهای معکوسی خواهد داشت.»

*البناء لبنان

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده