ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کارتون‌های بدون ‌پدر و مادر؛ کارتون‌های بی‌خانواده

کارتون‌های بدون ‌پدر و مادر؛ کارتون‌های بی‌خانواده

همشهری آنلاین/ «شما یادتون نمیاد» اما قدیم‌ها کارتون‌های تلویزیونی صفای دیگری داشت.
هاچ زنبور عسل مدام دنبال مادرش می‌گشت و آخرش نفهمیدیم که پیدا کرد یا نه.«جکی و جیل» دو خرس بودند که آنها هم در جست‌وجوی مادرشان بودند. نیک و نیکو هم ماجراهای خودشان را داشتند اما مادرشان توی کندو آنها را می‌پایید.‌ ای‌کیوسان هم اگرچه توی معبد ریاضت می‌کشید اما مادرش از دور هوایش را داشت. خانواده دکتر ارنست هم که واقعا خانواده کاملی بود؛ در سخت‌ترین شرایط زندگی کردند و امیدشان را از دست ندادند. خواهران کارتون زنان کوچک که مملو از عشق و محبت خانوادگی بود. حتی پینوکیو هم که آدم نبود، برای خودش پدر ژپتو را داشت.

اما حالا کارتون‌های بچه‌های این روزی را ببینید، مملو از موجودات عجیب و غریبی هستند که هیچ رگ و ریشه‌ای ندارند؛ باب اسفنجی، قهرمان این روزهای کودکان ما نه پدری دارد و نه مادری؛ بچه‌اش هم گویا حلزون سالخورده‌ای بیش نیست. «دیجیمون» هم هیولاهایی ژاپنی بی‌پدر و مادر هستند. واقعیت این است از روابط خانوادگی در کارتون‌های روزگار جدید متأسفانه نشانی وجود ندارد. آن وقت فکرش را بکنید بچه‌های روزگار ما چگونه باید مفهوم بزرگی به نام خانواده را درک کنند. بچه‌ها بعضی از قواعد تنظیم رفتار با خانواده را باید در محیط خانواده یاد بگیرند و باید با بخشی دیگر هم در همین تلویزیون آشنا شوند. قبول! تلویزیون در روزگار ما آن یال و کوپال سابق را ندارد، بچه‌ها به جز تلویزیون با خیلی رسانه‌های دیگر سرگرم می‌شوند.یادگرفته‌اند از‌ آی‌پد استفاده کنند، خودشان اگر موبایل هم نداشته باشند، با گوشی‌های پدر و مادرشان وارد سایت‌ها می‌شوند، بازی دانلود می‌کنند و خیلی کارهای دیگر.

با این همه اما تلویزیون برای دنیای خیالی بچه‌ها هنوز هم رسانه بسیار تاثیرگذاری است. علاوه بر این به‌دلیل اعتماد بیشتر به تلویزیون، ممکن است والدین همان مقدار نظارتی که برای استفاده بچه‌های‌شان از رسانه‌های دیگر را دارند، در این مورد نداشته باشند.کارتون به‌عنوان یک ژانر هنری- رسانه‌ای تمامی ذهنیت آینده کودکان را می‌سازد، آیا مراقب هستیم که بدانیم بچه‌های ما با چه ذهنی برای زندگی آینده آماده می‌شوند؟[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X