ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گزارشی از یک تخلف هرساله پول بدهید تا کارنامه بگیرید

گزارشی از یک تخلف هرساله/ پول بدهید تا کارنامه بگیرید

میزان/ همزمان با نزدیک شدن به فصل امتحانات زمزمه کمک اولیا به مدارس شنیده می شود. زمزمه ای که در پس آن گرو نگه داشتن کارنامه برای کمک اجباری دیده می شود. از هم اکنون برخی مدارس به اولیا اعلام کردند که شرط دادن کارنامه، کمک به مدرسه است.

برای اولین بار زمزمه گرو نگه داشتن کارنامه برای کمک اجباری به مدارس در سال 88 شنیده شد. برخی مدارس دولتی که با کسری بودجه روبرو شده بودند از والدین خواستند به مدرسه کمک کنند. مدیران این مدارس وقتی با جواب قاطع نه اولیا دانش آموزان روبرو شدند به فکر گرو کشی افتادند و به والدین اعلام کردند در صورتی که پولی به مدرسه کمک نکنید یا هزینه کلاس های فوق برنامه را ندهید،از کارنامه فرزندتان خبری نیست.

بسیاری از مدیران با این حربه موفق به دریافت پول شدند اما همزمان با رسانه ای شدن موضوع مسئولان وقت آموزش و پرورش واکنش نشان دادند و اینکار را ممنوع اعلام کردند.

حال با گذشت هفت سال از آغاز این رویه نادرست بازهم بسیاری از مدیران مدارس به ویژه در تهران اعلام کرده اند که دریافت کارنامه با کمک اجباری به مدرسه میسر است.

یکی از والدین که فرزندش در کلاس سوم دبستان مشغول تحصیل است، می گوید: پسرم در مدرسه دولتی درس می خواند.تا به حال 150 هزار تومان کمک به مدرسه از من دریافت شده است. چند روز قبل پسرم به خانه آمد و ادعا کرد مسئولان مدرسه گفته اند باید بازهم خانواده ها به مدرسه کمک کنند. نمی دانم چرا مدارس دولتی اینگونه اداره می شوند. من که وضع مالی بدی ندارم و کمک می کنم اما کسی که ندارد چه گناهی کرده است. آیا به دلیل فقر بچه اش باید ترک تحصیل کند.

والدین کمک نکنند آموزش با مشکل روبرو می شود
یکی از مدیران مدارس شرق تهران در مورد چرایی اینکار می گوید: مدرسه خرج دارد و بودجه دولتی نیز جوابگوی همه هزینه ها نیست. هر مدرسه ای یک هزینه جاری ماهیانه دارد که باید تامین شود. اگر این هزینه ها با کمک مردم و خیران تامین نشود مطمئن باشید آموزش در کشور دچار مشکلاتی می شود.

مدیر مدرسه پسرانه اضافه کرد: ما مجبور هستیم برای تامین هزینه های جاری از والدین درخواست کمک کنیم. اگر آنها به کمک ما نیایند که دچار مشکلات زیادی می شویم.

گرفتن وجه اضافی ممنوع
در همین حال لاله افتخاری نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه گرفتن هرگونه وجه و گرو کشی کارنامه ممنوع است،گفت: گرفتن هرگونه وجه اضافی از دانش آموزان در مدارس دولتی ممنوع است و هیچ مدیری حق گرفتن پول از دانش آموزان را ندارد. هرپدر یا مادری اگر دلش خواست می تواند اختیاری به مدرسه کمک کند.

وی در مورد اینکه برخی پول ها به اسم کلاس های فوق برنامه گرفته می شود، با رد این موضوع گفت: مدرسه باید کلاس های فوق برنامه را به صورت اختیاری برگزار کند.هر فردی به اختیار خودش می تواند در این کلاس ها شرکت و هزینه آن را پرداخت کند. هیچ مسئولی نباید به زور دانش آموزان را با گرفتن هزینه مجبور به حضور در کلاس فوق برنامه کند.

گرو کشی کارنامه نداریم/ برخورد می کنیم
با نزدیک شدن دوباره به ایام امتحانات و پایان سال تحصیلی برخی مدارس در تهران اینبار نیز واگذاری کارنامه را منوط به پرداخت کمک به مدرسه کرده اند. کمکی که در ظاهر اختیاری است اما اگر زیر 100 هزار تومان باشد مدیر و مسئولان مدرسه از دادن کارنامه خودداری کرده و تنها شرط اطلاع از وضعیت تحصیلی و دادن کارنامه را کمک به مدرسه اعلام می کنند.

مسعود ثقفی سخنگوی سازمان آموزش و پرورش شهر تهران با رد این موضوع و لزوم اعلام این موارد به بازرسی آموزش و پروش گفت: هرگونه گرو کشی برای دادن کارنامه یا ثبت نام سال بعد به بهانه کمک به مدرسه و دریافت کمک های مردمی ممنوع است. اگر مسئولی در هر مدرسه ای از این روش استفاده کند، مرتکب تخلف شده است.

وی در پاسخ به این سوال که هر سال مسئولان آموزش و پرورش این سخنان را می گویند و مدیران کار خود را می کنند، گفت: اگر خانواده ای چنین تخلفی را مشاهده کرد می تواند با بازرسی آموزش و پرورش تماس بگیرد تا بازرس به مدرسه اعزام شود. در صورت تائید گزارش با متخلف برخورد می شود.

به گزارش میزان، با این وجود باید باز هم منتظر ماند و دید آیا مدیران بازهم به بهانه کمک به مدرسه می توانند از والدین پول دریافت کنند یا اینکه آموزش و پروش با تخلفات قاطعانه برخورد می کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X