ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انتظار معجزه در صنعت ICT بعد از تحریم‌ها نداریم

انتظار معجزه در صنعت ICT بعد از تحریم‌ها نداریم

تسنیم/ عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: انتظار معجزه از رفع تحریم‌ها در صنعت ICT نداریم اما بدون شک در بازارهای داخلی و خارجی بی اثر نخواهد بود.
خسرو سلجوقی درباره طرح‌های حمایتی وزارت ارتباطات در زمینه حمایت از توسعه کسب‌وکار اظهار کرد: طرح‌هایی چون موسسه یا صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه یا خطرپذیر (Venture Capital)، فرشتگان کسب‌وکار (Business Angels)، شتاب‌دهنده (Accelerator)، ایجاد بنگاه‌هایی که هدف بازارسازی و بازارگشایی داشته‌ و باعث کسب سهم در بازار فاوای کشور، منطقه و جهان یا مشارکت حمایتی برای محصولات بومی ایران خواهد شد و حمایت از پایان‌نامه‌های دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری مرتبط با زمینه فاوا به منظور انتقال فناوری و دانش، مطرح شده است.

وی ادامه داد: همچنین مشارکت در تأمین منابع مالی پنجاه‌ درصد هزینه انجام پژوهش کاربردی شرکت‌های خصوصی، خرید امتیاز و انتشار رایگان ابزار مورد نیاز توسعه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای و همچنین خرید امتیاز و انتشار محتوای موثر و فاخر و موردنیاز عمومی، خرید و توزیع رایگان ابزار توسعه نرم‌افزارهای بومی و متن‌باز و حمایت از طریق وجوه اداره شده برای تولید انبوه از جمله این طرح‌هاست که در وزارت ارتباطات در دست بررسی است و در شرایط فعلی وام وجوه اداره شده در مرحله اجرا قرار دارد.

او تجمیع و ساماندهی محتوای موجود در کشور و انتقال آن به فضای اینترنت را یک ضرورت ملی و بین‌المللی اعلام کرد و افزود: توسعه محتوا در طولانی‌ مدت به شکل پایدار، آثار علمی، پژوهشی و اقتصادی قابل‌توجهی به همراه خواهد داشت.
عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات به آیین‌نامه مشارکت و اعطای تسهیلات برای توسعه محتوا در محیط تبادل اطلاعات الکترونیکی و فعالیت‌های رسانه‌ای دیجیتالی اشاره کرد و گفت: در این آیین‌نامه به مفاهیمی چون محتوا، محتوای فرهنگی، تکثیر حامل دیجیتالی، نشر دیجیتالی، ناشر دیجیتال بسته نرم‌افزاری، بسته نرم‌افزاری رسانه‌ای، بسته نرم‌افزاری رسانه پرداز، رسانه برخط، رسانه برخط اختصاصی، رسانه پیام ده، رسانه کاربر محور، مرکز بازی و سرگرمی دیجیتال توجه شده است.

سلجوقی به اهداف کلی این آیین‌نامه اشاره کرد و گفت: تشویق، توسعه و تسهیل در عرضه محتوای الکترونیکی فاخر و مفید به زبان فارسی به مخاطبان فارسی‏ زبان در وب همزمان با ارتقای نرم‌افزارها و خدمت‏‌های حوزه خط و زبان فارسی و کمک به شناسایی فعالان حوزه تولید محتوا در سطح کشور و بهره‌گیری از توان منابع انسانی داخلی در حوزه فاوا، برای توسعه اقتصادی کشور با نوآوری و فناوری از جمله این اهداف است.

وی بر توجه به حفظ مالکیت حقوق معنوی محتواهای دیجیتالی در کشور تأکید کرد و افزود: تجمیع و ساماندهی محتوای موجود در کشور و انتقال آن به فضای اینترنت پیش‌ زمینه‌ای برای گذر از وضعیت موجود و تحقق اهداف ملی است.

او با بیان اینکه فاوا بر اقتصاد، صنعت، امور اجتماعی و فرهنگی تأثیرگذار است، افزود: رویکرد فرابخشی نیازمند تغییر تفکر و نوع نگاه همه کارکنان وزارت ارتباطات و سازمان‌های وابسته است تا آنها نوع تفکر و عملکرد خود را متناسب با این نگرش تغییر دهند.

سلجوقی تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری به منظور پیشرفت را منوط به توجه به حوزه ICT دانست و گفت: خوشبختانه در سیاست‌های برنامه ششم توسعه که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد، ICT رویکردی فرابخشی در نظر گرفته‌ شده است.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات در خصوص رفع تحریم‌ها و نقش آن در توسعه ICT کشور گفت: انتظار معجزه از رفع تحریم‌ها در صنعت ICT نداریم اما بدون شک در بازارهای داخلی و خارجی بی اثر نخواهد بود. باید مراقب الگوی پساتحریم باشیم و همچون با الگوی پسا جنگ اشتباه نکنیم.
وی ادامه داد: در پسا جنگ دولت‌هایی چون ژاپن و آلمان ساختار دولت‌های خود را کوچک کردند تا کارکنان دولت به بازار وارد شوند و با پایین آمدن هزینه‌ها و آزاد شدن سرمایه، مانع کمتری برای فعالیت بخش خصوصی ایجاد شود اما بزرگ بودن دولت ایران در الگوی پساجنگ، بر سر راه حرکت بخش خصوصی مانع ایجاد کرد و با بوروکراسی سنگین، بخش خصوصی نحیف و تضعیف شد.

سلجوقی اظهار کرد: در پساتحریم لازم است بدون برنامه به سمت واردات صنعت ICT نرویم تا تولید داخل را از دست ندهیم بنابراین لازم است با ابزارهای اجرایی و قانونی واردات در صنعت ICT مدیریت شود.

او درباره تأثیرات فرهنگی فناوری‌های نوین ارتباطی تصریح کرد: هر فناوری که آگاهی از نحوه استفاده آن وجود نداشته باشد، می‌تواند مخرب قلمداد شود چه پهنای باند باشد یا گوشی هوشمند؛ بنابراین آنچه حائز اهمیت است فرهنگ و دانش به‌کارگیری فنّاوری‌های نوین است.
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص تعامل سازمان فناوری اطلاعات ایران با دیگر دستگاه‌های دولتی گفت: سازمان فناوری اطلاعات با وزارت آموزش‌وپرورش، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت تفاهم‌نامه امضاء کرده است و در حال حاضر، در زمینه توسعه فرهنگی در حوزه ICT به‌ عنوان نماینده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با این دستگاه‌ها در حال تعامل هستیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X