ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دانشگاه‌ها در حال حاضر پتانسیل تولید ثروت را ندارند

دانشگاه‌ها در حال حاضر پتانسیل تولید ثروت را ندارند

ایسنا/ معاون پژوهشی دانشگاه اراک با بیان اینکه اغلب مقاله‌های تولیدی در دانشگاه‌ها کاربردی نیستند، گفت: پتانسیل تولید ثروت در حال حاضر آنچنان که باید در دانشگاه‌ها وجود ندارد.

دکتر علیرضا فضلعلی در رابطه با نقش دانشگاه‌ها در تبدیل علم به ثروت برای پیش برد اهداف پژوهشی و تحقیقاتی اظهار کرد: بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها و طرح‌های تحقیقاتی دانشگاه اراک مربوط به پایان‌نامه‌های دانشجویان ارشد و دکتری است که به راهنمایی اساتید انجام می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر تمامی طرح‌های تحقیقاتی که مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند، در قالب محورهای تحقیقاتی هستند که توسط شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری کشور مشخص می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه اراک با بیان اینکه اغلب مقاله‌ها کاربردی نیستند، ادامه داد: عملیاتی شدن طرح‌های تحقیقاتی نیازمند‌ فرآیند مفصل‌تر و سرمایه‌گذاری بیشتر است، همچنین در مقیاس دانشگاه نیاز به ادامه چرخه دارد که ما متاسفانه فقط در مراحل اول هستیم، هرچند ورود به عرصه تولید ثروت جزو رسالت‌های دانشگاه نیست و پتانسیل این مهم نیز در حال حاضر در دانشگاه‌ها وجود ندارد.

وی بیان کرد: این مسائل با ساختار فعلی دانشگاه همخوانی چندانی ندارد و برای رسیدن به این هدف نیاز به نهادهای خاصی هست، چراکه در زنجیره تولید علم تا ثروت حلقه‌های گمشده‌ای وجود دارد که باید بررسی شود.

فضلعلی تصریح کرد: بر روی هر طرح پژوهشی که دست گذاشته شود، دستاوردهایی از آن حاصل می‌شود، اما تکامل زنجیره فعالیت‌های پژوهشی از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی ادامه داد: یکی از موانع موجود این است که محصول از چین وارد می‌شود و شرکت‌های داخلی به دلیل اینکه تحت لیسانس یک کشور دیگر هستند، حاضر به تولید محصولات داخلی نیستند، همچنین قبول این تعهد هزینه زیادی داشته و مستلزم ریسک بزرگی است.

فضلعلی در خصوص راهکار مورد نیاز جهت برون‌رفت از این مشکل گفت: می‌توان پروژه‌های دانشگاهی را در مقیاس کوچکتر تولید و به بازار عرضه کرد سپس آنرا به تدریج ارتقا داد، البته برای این اقدام نیز امکانات محدودی موجود است در نتیجه تولید محصولات معرفی شده توسط دانشگاه‌ها مستلزم همکاری و همیاری موسسات تولیدکننده است چراکه ماده اولیه را آنها تولید می‌کنند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X