ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برگی از تاریخ زادروز شهر رُم

برگی از تاریخ/ زادروز شهر رُم

برترین ها/ تاریخ رم را معمولاً از ۲۱ آوریل ۷۵۳ پیش از میلاد، تاریخ سنتی بنیان‌گذاری شهر رم تا ۴ سپتامبر ۴۷۶، یعنی تاریخ برکناری «رومولوس آگوستولوس» آخرین امپراطور رم غربی در نظر می‌گیرند.
رُم پایتخت کشور ایتالیا، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور و همچنین مرکز ناحیه‌ی لاتزیو می‌باشد. ۲۱ آوریل زادروز شهر رم است.
تاریخ رم با افسانه شروع می‌شود. انیید، یکی از بازماندگان شهر تروا در آن جنگ افسانه‌ای، به سرزمین ایتالیای امروزی می‌آید. طبق افسانه‌ها، شهر رم توسط دو برادر دوقلو به نام‌های رِموس و رُمولوس ساخته شده و بنای آن ۲۱ آوریل سال ۷۵۳ پیش از میلاد به اتمام رسیده بود. همین افسانه‌ها حکایت دارد که رمولوس در همان روز ۲۱ آوریل، برادرش رموس را کشت و دو روز بعد خود را حکمران شهر اعلام داشت. شهر رم در منطقه مسکونی «لاتیوم» ساخته شد و نخستین ساکنان آن لاتین‌ها بودند ولی رمولوس که تا سال ۷۱۷ پیش از میلاد زنده بود و ۳۶ سال بر رم حکومت کرد به مهاجران یونانی که در جنوب و جنوب شرقی شبه جزیره ایتالیا سکونت داشتند اجازه داد که به رم مهاجرت کنند. وی بعدا اصول دمکراسی را از یونانی‌های مهاجر فرا گرفت و برای اداره شهر رم، یک شورای انتخابی به وجود آورد که بعدا که رم با تسخیر سایر مناطق به صورت کشوری بزرگ در آمد. این شورا «سنای رم» نام گرفت.
گفته شده است که پدر رموس و رمولوس از شهری به نام آمستردام به کنار رود تیبر در لاتیوم مهاجرت کرده بود. ولی روشن نیست که این آمستردام در کجا واقع بود.
این افسانه، خالی از حقیقت هم نیست. بنیان‌گذاران شهر رم، مردمانی غیر از ساکنان بومی سرزمین ایتالیا بودند که امروزه قوم و تمدن‌شان به نام «اتروسکانی» شناخته می‌شود. آن طور که محققان حدس می‌زنند، کسانی از بابل یا الهام‌گرفته از تمدن بابل بودند که به رم آمدند و شهرنشینی را به آن سرزمین آوردند.
تاریخ رم، شامل سه دوره آغازین و جمهوری، امپراطوری، و افول و سقوط امپراطوری است.
در دوره طلایی یعنی ۲۷ پیش از میلاد تا ۱۹۲ میلادی رمی‌ها به همسایگی امپراطوری ایران رسیدند و رم از شهری آجری به شهری از مرمر تبدیل شد. تمام ادیبان و فیلسوفان مهم رم در این دوره زندگی می‌کردند و اکثر داستان‌های رم باستان، مربوط به این دوران است.
آخرین امپراطور رم، پسربچه‌ای به نام «رمولوس اگوستوس» بود. ادووآکر، پسر ادکون، وزیر ایتالیا با تهاجم به رم، به سادگی در سال ۴۷۶ میلادی او را از پادشاهی خلع و پایان امپراطوری رم را اعلام کرد. او دستور داد از آن به بعد، آن سرزمین را ایتالیا بخوانند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده