ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیین بزرگداشت سعدی با حضور معاون رئیس‌جمهور برگزار شد

آیین بزرگداشت سعدی با حضور معاون رئیس‌جمهور برگزار شد

فارس/ آئین بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرازی با حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در جوار آرامگاه این شاعر نامدار برگزار شد.

استاندار فارس شامگاه چهارشنبه شب در این مراسم اظهار داشت: سیره بزرگان دین در اشعار و ادبیات سعدی به وضوح قابل‌مشاهده است به‌ویژه اشعاری از سعدی وجود دارد که با نامه‌های امیرالمؤمنین علی (ع) به مالک اشتر همخوانی دارد.
وی با اشاره به فرازهایی از نامه‌های امام علی و قیاس آن با مضامین اشعار سعدی شیرازی، افزود: سعدی خداترسی، پرهیزکاری و محوریت عمل صالح را در اشعار خود مدنظر قرار داده و این صفات را برای مدیران و حاکمان روزگار لازم می‌داند که این مطلب برگرفته از نگاه بلند مولای متقیان در لزوم متقی بودن امرا و عدم پیروی آنها از هوای نفس است.
استاندار فارس با اشاره به میمنت تقارن یادروز سعدی و ولادت امیرالمؤمنین علی (ع) ادامه داد: سعدی به آن‌چنان درکی از ظرایف عظمت و بزرگی امام علی (ع) رسید که بیان کرد شجاعت و عظمت شیر خدا در هیچ انسان خاکی وجود ندارد.
نماینده عالی دولت در فارس آموزه‌های سعدی را الگویی مناسب برای زیست انسانی دانست و اضافه کرد: نصایح و نیک‌اندیشی سعدی برای دنیای امروز نیز کارساز و رهنمون فردایی بهتر است چنان‌که او در اشعار خود پایه و اساس بقای جامعه و استقرار حاکمیت را عدالت برمی‌شمرد.
افشانی بیان کرد: سعدی بارها متذکر می‌شود که غفلت از عدالت، ثبات جامعه را متزلزل می‌کند و رابطه صحیح حکام و مردم در اشعار سعدی بر پایه عدالت استوار شده است.
استاندار فارس سپس ابراز داشت: واگذاری امور به شایستگان و خردمندان دیگر مطلبی است که سعدی به آن اشاره دارد و گستردگی آموزه‌های شیخ اجل باعث شده که پندهای سعدی همچنان در جامعه کارایی دارد.
وی افزود: از نظر سعدی خودبینی و خودپسندی در شمار مذموم‌ترین صفات به‌ویژه برای حاکمان برشمرده شده و تواضع و فروتنی در مقابل مردم، یکی اصل است.
در حاشیه این مراسم که با اجرای قطعاتی موسیقایی توسط علیرضا قربانی همراه بود، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیز در سخنانی کوتاه حمایت دولت از پروژه‌های فرهنگی را مورد تأکید قرار داد و رجوع به الگوهایی مانند سعدی را باعث اعتلای جامعه دانست.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده