ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیشخوان «علی از زبان علی» به چاپ سی و نهم رسید

پیشخوان/ «علی از زبان علی» به چاپ سی و نهم رسید

خبرگزاری کتاب ایران/ چاپ سی و نهم از ویراست جدید کتاب «زندگانی امیرمومنان علی (ع) (علی از زبان علی)» به قلم دکتر سیدجعفر شهیدی به بازار نشر عرضه شد.

در مقدمه این کتاب به قلم نویسنده می‌خوانیم: «ماه‌ها و می‌توان گفت سال‌هاست می‌خواهم قلم بردارم و صفحه‌هایی پیرامون زندگانی امیرمومنان علی (ع) بنگارم. هر بار که خود را آماده می‌کنم، ندایی از درونم می‌شنوم: «آهسته باش! چه گستاخی! می‌خواهی در این میدان پهناور درآیی و بضاعت اندک خود را بنمائی؟ نمی‌دانی مهتاب به گز پیمودن است و دریا را با مشت تهی نمودن. درمیا! که عرصه سیمرغ نه جولانگه توست.»

از خود پوزش می‌خواهم و قلم را به یک ‌سو می‌نهم. دیری نمی‌گذرد که دیگر بار شوق، عنان می‌گسلاند و بی‌خواست من مرا می‌راند، که آخر از مورچه و ران ملخ و پیشگاه سلیمان یاد گیر. مگر نمی‌دانی در آستانه بزرگان از هرکس به اندازه توان او چشم می‌راند؟ «خدایا! چه باید کرد؟» سرانجام به خود گفتم درست است که پرداختن به چنین کاری در توان تو نیست، اما به خود منگر که بضاعتت چیست، بنگر که سخن درباره کیست. او دستگیر ناتوان است و یاور درماندگان. از لطف خدا و سخن شاه اولیا مدد خواه!»

در صفحه 43 کتاب به نقل از خطبه 74 نهج‌البلاغه آمده که علی (ع) خلافت را حق خود می‌دانست، اما حرمت دین و وحدت مسلمانان را برتر از آن می‌دید و می‌گفت: «می‌دانید سزاوارتر از دیگران به خلافت منم، به خدا سوگند بدانچه کردید گردن می‌نهم، چند که مرزهای مسلمانان ایمن بود و کسی را جز من ستمی نرسد. من خود این ستم را پذیرفته‌ام و اجر این گذشت و فضیلتش را چشم می‌دارم و به زر و زیوری که بدان چشم دوخته‌اید دیده نمی‌گمارم.»

در بخشی دیگر از کتاب در صفحه 68 اشاره شده است: «طبری به سند خود از علی‌بن حسین آرد، که چون مردم با علی بیعت کردند این خطبه را خواند: «همانا خدای تعالی کتابی راهنما را نازل فرمود و در آن نیک و بد را آشکار نمود. واجب‌ها! آن را برای خدا به‌جا آرید که شما را به بهشت می‌رساند. خدا حرامی را حرام کرده که ناشناخته نیست و حلالی را حلال کرده که از عیب تهی است و حرمت مسلمانان را از دیگر حرمت‌ها برتر نهاد و حقوق مسلمانان را با اخلاص و یگانه‌پرستی پیوند داد.

پس مسلمان کسی است که مسلمانان از دست و زبان او آزاری نبینند. جز اینکه برای حق بود و گزند مسلمان روا نیست، جز در آنچه واجب شود. بر چیزی پیشی گیرید که همگانتان را فراگیر است (مرگ) که یک یک شما از آن ناگزیر است. همانا مردم پیش روی شمایند و مرگ از پس شما را می‌خواند. سبکبار باشید تا برسید که پیشرفتگان برپایند و پس‌ ماندگان را می‌پایند. خدا را واپایید در حق شهرهای او و بندگان او که شما مسئولید حتی از سرزمین‌ها و چهارپایان. اگر خیری دیدید، آن‌را دریابید و اگر شری دیدید، روی از آن بتابید.»

سی ‌و ‌نهمین چاپ از ویراست جدید کتاب «زندگانی امیرمومنان علی (ع) (علی از زبان علی)» با شمارگان دو هزار نسخه در 221 صفحه، به بهای 9 هزار تومان از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی راهی بازار نشر شد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده