ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا: حصول توافقی بهتر ایده ای واهی است

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا: حصول توافقی بهتر ایده ای واهی است

ایرنا/ ' سندی برگر' مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در دوران بیل کلینتون، ضمن هشدار به کنگره آمریکا گفت: اینکه گفته می شود چنانچه واشنگتن بر تهران فشار بیشتری وارد کند، می تواند به توافق بهتری دست یابد، ایده ای واهی است.

برگر که در بین سالهای 1997 الی 2001 میلادی این سمت را داشت، در گفت و گویی با یورونیوز در پاسخ به اینکه 'در هیچ یک از کشورهای مذاکره کننده 1+5 چنین اختلاف نظری بین مخالفان و مدافعان توافق هسته ای وجود ندارد، چرا این اختلاف در آمریکا رخ داده و آیا دلیل آن نفوذ اسرائیل است و یا واکنش های معمول جمهوریخواهان کنگره علیه رئیس جمهوری کنونی آمریکا؟'، گفت: بخشی از این واکنش، جانبداری های حزبی در آمریکاست. از سوی دیگر پیشینه تاریخ روابط آمریکا با ایران و با اروپا متفاوت است.
برگر که حال یکی از مدیران موسسه تحقیقاتی 'آلبرایت استون بریج' در واشنگتن است، ادامه داد: در دهه های 50 و 60 میلادی روابط خوبی با شاه سابق ایران برقرار بود، اما بعد از انقلاب ایران، مساله گروگانگیری 440 روزه در سفارت آمریکا در تهران، تاثیر بدی بر مردم آمریکا گذاشت.
وی در ارتباط با فرصت 15 ساله این توافق و انتقادهایی که بر آن وارد است، گفت: با این توافق جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته ای به مدت 15سال گرفته می شود، ایران باید پیش از برداشته شدن تحریم ها تعهداتش را عملی کند.
ادعاهای آمریکایی ها درباره پیش گیری از دست یابی به سلاح هسته ای با توافق هسته ای، در حالی است که ایران بارها اعلام کرده است اهداف برنامه ای هسته ایش علمی و اقتصادی است و آژانس بین المللی و حتی سازمانهای اطلاعاتی آمریکا نیز اذعان کرده اند که تاکنون سندی دال بر تخطی این برنامه از مقاصد صلح آمیز نیافته اند.
مشاور پیشین رئیس جمهوری آمریکا در امور امنیت ملی، در بخش دیگری از سخنانش درباره تلاش جمهوریخواهان کنگره برای از میان برداشتن این توافق گفت: کنگره تنها قادر به ایجاد سنگ اندازی در مسیر آن است. برای آنکه کنگره نتواند وتوی رئیس جمهوری را نقض کند 34 رای لازم است (که اکنون حاصل شده است) و برای اینکه حتی لایحه برای وتوی رییس جمهوری فرستاده نشود نیز 41رای لازم است.
وی با ابراز خوشبینی درباره قبول توافق در کنگره گفت: فکر می کنم حرکت به سوی پذیرفتن توافق در جریان است و به نظرم، افراد مختلف بیشتری به توافق توجه می کنند.
برگر افزود: بسیاری از سناتورها و نمایندگان کنگره طی تابستان وقت گذاشته و بطور جدی توافق ایران را بررسی کرده اند و احتمال پذیرش توافق نامه بیشتر می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که رد توافق توسط کنگره، چه عواقبی را متوجه سیاست خارجی آمریکا می کند، گفت: این کار اشتباهی بزرگ خواهد بود، زیرا نقش رهبری آمریکا را در روند مذاکرات، که از ابتدا وجود داشته است، زیر سوال خواهد برد.
برگر افزود: آمریکا بین کشورهای مختلف از چین تا روسیه، از اروپا تا هند، ائتلاف سیاسی و اقتصادی برقرار کرد و تحریم ها را به مدت سه سال پا برجا نگاه داشت و پس از آن هم مذاکرات را در کنار دیگر شرکای اروپایی خود هدایت کرد و فکر می کنم اگر به هر شکلی نقش رهبری آمریکا در این مذاکرات نقض شود، در کل موضوعاتی هم که پس از آن پیش خواهد آمد زیر سوال خواهد رفت.
برگر افزود: کشورهای مختلف دنیا، اروپایی ها و دیگران با تحریم ها همکاری کردند. فکر می کنم بسیار دشوار خواهد بود به این کشورها بگوییم که کنگره آمریکا توافق را نپسندیده و باید تحریم ها را شش ماه یا یک سال دیگر ادامه دهیم.
وی افزود: تصور این امر برای من مشکل است که رهبران اروپایی به مدیران شرکت هایشان بگویند 'متأسفیم، اما هنوز نمی توانید به دلیل وجود مشکلات سیاسی در آمریکا، به ایران بروید'. به نظرم در این صورت، رژیم تحریم ها از هم خواهد پاشید.
یورونیوز با اشاره به اشتیاق شرکت های اروپایی به بازار اقتصادی ایران در پی توافق وین و عدم تحرک در این زمینه بین شرکت های آمریکایی، پرسید 'چرا آنها برای ورود به بازار اقتصادی ایران از این توافق حمایت نمی کنند؟'
سندی برگر پاسخ داد: 'تصور می کنم تحریم هایی که علیه ایران وضع شده، خیلی گسترده تر از تحریم هایی است که به خاطر مسائل هسته ای وضع شده است. اساسا ما از سال 1979 میلادی تا کنون تحریم بازرگانی علیه ایران وضع کرده ایم .
' بنابر این برداشتن کل تحریم ها برای ما مشکلتر از کشورهای اروپایی خواهد بود'.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده