ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

موسویان: ایران و شورای همکاری خلیج فارس نشست دوستانه برگزار کنند

موسویان: ایران و شورای همکاری خلیج فارس نشست دوستانه برگزار کنند

ایرنا/ 'سید حسین موسویان' مذاکره کننده پیشین هسته ای ایران نوشت: ایران، شورای همکاری خلیج فارس و عراق برای رفع نگرانی ها و حل و فصل اختلافات شان از طریق ایجاد یک سازوکار منطقه ای با تاکید بر همکاری سیاسی، نظامی، اقتصادی و امنیتی نشست علنی و دوستانه برگزار کنند.

موسویان در نوشتاری که روز جمعه 4 سپتامبر( 13 شهریور) قبل از دیدار 'ملک سلمان' پادشاه عربستان با 'باراک اوباما' منتشر شد، نوشت: اوباما از فرصت دیدار با پادشاه عربستان برای رفع تنش های بلند مدت و رقابت بین ایران، عراق و شورای همکاری خلیج فارس استفاده کند.
سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان روز جمعه در دیدار با اوباما در واشنگتن درباره اوضاع یمن، جنگ در سوریه و نتایج توافق هسته ای ایران و 1+5 بحث و گفت وگو کرد.
موسویان پژوهشگر ارشد دانشگاه پرینستون آمریکا در پایگاه اینترنتی 'المانیتور' نوشت: از زمان انقلاب اسلامی سال 1979 (1357) در ایران که اسلام سیاسی را به عرصه ژنوپلتیکی آورد، اوضاع تغییر کرد. حکومت های پادشاهی خودکامه در منطقه خلیج فارس بلافاصله با ظهور این قدرت سیاسی جدید که از توان تضعیف مشروعیت و به خطر انداختن حکومت آنها برخوردار بود، احساس تهدید کردند. در چنین وضعیتی، آنها در سال 1981 شورای همکاری خلیج فارس (GCC) را متشکل از کشورهای بحرین، کویت، قطر، عمان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی تشکیل دادند.
وی افزود: بروز جنگ ایران و عراق در سال 1980 بهانه ای به آنها داد که عراق و یمن را از عضویت در این شورا مستثنی کنند. حذف این دو کشور قابل توجه بود هر چند که یمن مرزی با خلیج فارس ندارد و عراق دارای مرز آبی با خلیج فارس است.
''روابط بین ایران و شورای همکاری عمدتا مقابله جویانه بوده است. زیرساخت های اقتصادی، سیاسی، نظامی و اطلاعاتی شورای همکاری اغلب به صورت پنهان و گاهی به طور آشکار به حاشیه راندن ایران را هدف قرار داده است. شورای همکاری مصررانه بر حمایت از 'صدام حسین' رییس جمهوری مخلوع عراق در تهاجم آن کشور به ایران تاکید داشته است و میلیاردها دلار در اختیار وی گذاشته و از 'جنگ نفتی' علیه ایران حمایت کرده است این در حالی بود که ارتش صدام از تسلیحات شیمیایی علیه ایرانی ها و حتی شهروندان عراقی استفاده کرد.''
در چند وقت گذشته نیز دولت های شورای همکاری از ساز و کار تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران حمایت کردند و حتی آشکارا حمله به تاسیسات نظامی ایران را خواستار شدند تا بدان جا که 'یوسف العطیبه' سفیر امارات در آمریکا در سال 2010 در گفت و گو با 'جفری گلدبرگ' نویسنده و روزنامه نگار مجله آتلانتیک گفت آمریکا باید بدون هیچ قید و شرطی به ایران حمله کند.
موسویان نوشت: آمریکا نیز به نوبه خود با حمایت های کامل نظامی، سیاسی، اقتصادی و حتی اطلاعاتی خود در بیش از 30 سال گذشته از کشورهای شورای همکاری پشتیبانی کرده است. این کشورها به طور مداوم صدها میلیارد دلار تسلیحات پیشرفته از آمریکا خریداری می کنند و این در حالیست که به نظر می رسد واشنگتن اندک نگرانی از فقدان کامل دمکراسی و موارد رایج نقض حقوق بشر و فساد در این کشورها ندارد.
'بی تردید، چنین رویکردی در اعمال فشار و منزوی کردن ایران، نتیجه ای خلاف اهداف مورد نظر داشته است. ایران پس از 36 سال اکنون یکی از قدرتمندترین و باثبات ترین کشورهای منطقه خاورمیانه است که اعتبار و نفوذی گسترده در منطقه دارد. در عین حال، آسیب پذیری و بی ثباتی هم پیمانان اصلی عرب آمریکا به اثبات رسیده است. چنین شکنندگی و بی ثباتی در شورای همکاری در جریان تحولات بهار عربی مشهود بود؛ تحولی که سرکوب خشونت آمیز قیام مردمی در بحرین از سوی عربستان و ناآرامی ها در سایر کشورهای شورای همکاری را شاهد بود.'
این دیپلمات سابق کشورمان افزود: امروز، کشورهای جهان با تهدید جدید و بی سابقه ای در منطقه خاورمیانه از سوی سازمان های تروریستی شامل داعش، القاعده و جبهه النصره مواجه هستند. این گروه ها مسلما تهدید شماره یک منطقه و جهان به شمار می آیند. داعش با کنترل چهار عنصر کلیدی شامل خاک، پول، نفت و تسلیحات تهدیدآمیز ترین سازمان تروریستی دوران کنونی است. جهان در مواجهه با این گروه ها باید از حامیان مالی، نظامی و عقیدتی آنها که عمدتا در منطقه خلیج فارس مستقر هستند، آگاهی داشته باشد.
در ادامه یادداشت موسویان آماده است: آمریکا در خاورمیانه دچار سردگمی شده و به دنبال خودداری از مداخله در درگیری های بی شمار این منطقه است. تحولات اخیر مجالی برای واشنگتن فراهم آورد تا رد پای خود در منطقه را کاهش دهد. جایگاه جدید آمریکا در بازار منابع هیدروکربنی با توجه به ذخایر نفتی 'شیل' آن کشور وابستگی آمریکا به نفت خاورمیانه و کنترل بر منابع انرژی در منطقه را کاهش خواهد داد. آمریکا بنابراین در وضعیت تغییر رویکردش در منطقه و کاهش تدریجی نقش خود در درگیری ها و بحران های این منطقه قرار دارد.
'شورای همکاری همچنین احساس سردرگمی می کند. ارتقای جایگاه ایران در منطقه با وجود همه تلاش های شورای همکاری برای جلوگیری از آن، باعث شده که کشورهای عضو این شورا سیاست های تهدیدآمیز و غیرقابل پیش بینی تری را دنبال کنند. چنین سیاستی بیش از همه در یمن مشهود است که ائتلاف عمدتا کشورهای عربی به سرکردگی عربستان وارد درگیری بی پایانی شده است. اگر کشورهای شورای همکاری به مسیر کنونی خود یعنی فقدان اصلاحات و مداخله در تهاجمات خشونت آمیز در منطقه ادامه دهند، دوام شورای همکاری خلیج فارس به خطر خواهد افتاد و این شورای می تواند به طور کلی دچار فروپاشی شود.'
به نوشته موسویان، مسیر جایگزینی برای تعامل سازنده بین شورای همکاری و ایران وجود دارد. نگرانی شورای همکاری از همسایه شمالی خود که بسیار وسیع، قدرتمند و از جمعیتی 30 میلیون بیشتر از مجموع کشورهای شورای همکاری برخوردار است، قابل درک می باشد. بنابراین ضروری است که ایران گام هایی را برای کاستن از نگرانی مشروع امنیتی شورای همکاری در این زمینه بردارد.
'شورای همکاری،ایران و عراق باید با برگزاری نشست های علنی و دوستانه، نگرانی های خود از یکدیگر را مطرح و برای حل و فصل اختلافات شان از طریق ایجاد یک سازوکار منطقه ای با تاکید بر همکاری سیاسی، نظامی، اقتصادی و امنیتی تاکید کنند.'
موسویان در پایان مطلب خود برگزاری نشستی دوستانه و علنی بین ایران، عراق و شورای همکاری برای حل و فصل اختلافات شان را راه حلی پایدار برای پایان دادن به رقابت بین ایران، عراق و شورای همکاری عنوان کرد و نوشت: این مساله همچنین خلاء ناشی از خروج آمریکا از منطقه را پر خواهد کرد.
وی نوشت: در حقیقت شهر مقدس مکه می تواند مکان ایده آلی برای پیشنهاد دادن به ایران، عراق و شورای همکاری برای برگزاری نشستی جهت بررسی پیشنهاد برگزاری نشست های دوستانه و علنی برای حل و اختلافات شان باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده