ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دکتر سلام آیا تلفن همراه امکان باروری را کم می‌ کند؟

دکتر سلام/ آیا تلفن همراه امکان باروری را کم می‌ کند؟

نی نی بان/ اگر می‌خواهید پدر شوید، یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که از گذاشتن گوشی موبایل‌در جیب شلوارتان خودداری کنید. همان‌طور که باید تغذیه مناسب داشته باشند و از استعمال دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنند. مطالعاتی که روی ۶ کشور انجام شد نشان داد استفاده مدام از تلفن همراه می‌تواند تعداد اسپرم را به نصف کاهش دهد.

تعداد اسپرم کاهش می‌یابد
در یک مطالعه نشان داده شد اگر دو نمونه اسپرم از مردی دریافت کنید و یکی از آنها را در معرض امواج تلفن همراه قرار دهید، این اسپرم ۳ برابر زودتر از اسپرم معمولی از بین می‌رود و این نشانگر آسیبی است که به آن وارد شده است. تعدادی از مطالعات نشان می‌دهد مردانی که گوشی را برای بیشتر از ۴ ساعت در روز در جیب شلوارشان نگه میدارند، تعداد اسپرمشان به نصف کاهش می‌یابد.

کیفیتش هم کم می‌شود!

محققان کلینیکی در کلیولند کشف کرده‌اند نگهداشتن تلفن همراه در حالت مکالمه در جیب می‌تواند کیفیت اسپرم را کاهش دهد. بسیاری از ما به این دلیل از این وسایل استفاده می‌‌کنیم که مطمئنیم ایمن هستند در حالی که تلفن همراه اثرات مضری بر غدد جنسی دارد.
مطالعه دیگری که در دانشگاهی در مجارستان انجام شده روی ۲۲۱ مرد بود که حدود ۱۳ ماه اسپرمشان با به کار بردن تلفن همراه در مقایسه با مردانی که از تلفن استفاده نمی‌کردند، بررسی شد. در این بررسی مشخص شد مردانی که تلفنشان را در طول روز به صورت فعال نگه می‌دارند غلظت اسپرم بسیار پایین‌تری دارند. این افراد ۵۹ میلیون اسپرم در هر میلی‌لیتر مایع منی دارند در مقایسه با ۸۳ میلیون اسپرم در یک میلی لیتر در مردانی که از تلفن به صورت مستمر استفاده نمی‌کنند.

کمتر حرکت می کند
تحرک اسپرم هم به طور مشابه تحت تاثیر تلفن همراه قرار می‌گیرد. مردانی که تماس‌های طولانی با تلفن همراه دارند تحرک اسپرم‌شان ۳۶,۳ درصد کمتر است در حالی که مردانی که هیچ تماسی با تلفن همراه ندارند ۵۱.۳ درصد تحرک اسپرم دارند.
اگرچه برخی مقالات نشان داده‌اند که هنوز اثرات موبایل در کاهش اسپرم سازی در انسان را نمیتوان کاملا تایید کرد اما اغلب مطالعات انجام شده بر روی انسانها و حیوانات، بر کاهش «حرکت» اسپرم ها در اثر تماس نزدیک با امواج موبایل صحه گذاشته‌اند. اثر بر سایر شاخص‌های اسپرم مانند تعداد کل اسپرمها، شکل اسپرمها و تعداد اسپرمهای زندهدر واحد حجم منی نیز در مطالعات مختلف به اثبات رسیده است.
برخی دیگر از مطالعات در استرالیا نشان داده است قرار گرفتن اسپرم در معرض تلفن همراه احتمال آسیب DNA را سه برابر می‌کند و شانس به دنیا آمدن نوزاد سالم را کاهش می‌دهد.

احتیاط کنید!

درحال حاضر بیشتر تولیدکنندگان تلفن همراه در بسته‌بندی‌های محصولاتشان هشدار داده‌اند که « نگهداری تلفن همراه در جیب می‌تواند تعداد اسپرم را کاهش دهد در حالی که تعداد کمی از این موضوع آگاه هستند.»
بهترین راه‌حل برای مردان این است که نسبت به خطرات این تشعشعات آگاه باشند وآنها را از جیب و نزدیک بدن‌شان دو نگهدارند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده