ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مرکز پژوهش‌های دانشگاه تهران: شیوع مصرف شیشه در بین زنان زنگ خطری برای جامعه است

مرکز پژوهش‌های دانشگاه تهران: شیوع مصرف شیشه در بین زنان زنگ خطری برای جامعه است

مهر/ عضو مرکز پژوهش‌های دانشجویان پردیس بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شیوع و رواج ماده مخدر شیشه در بین زنان معضل بزرگی است که زنگ خطری را برای جامعه و خانواده‌ها به صدا در آورده است.

شوآن شریعتی راد ظهر دوشنبه در کارگاه آموزشی مبارزه با مواد مخدر، اظهار کرد: اعتیاد در قدیم جرم محسوب می‌شد اما در زمان حال یک بیماری به حساب می‌آید.

وی با بیان اینکه اعتیاد بیماری مضمن در سیستم اعصاب مرکزی است، افزود: نقصی که در سیستم پایش مغز رخ می‌دهد افراد را به سمت اعتیاد سوق می‌دهد.

شریعتی راد ادامه داد: یکی از مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از این بیماری، اطلاع رسانی درباره انواد مواد مخدر است چرا که بسیاری از افراد ناخواسته به سمت این مواد روی می‌آورند.

وی با بیان اینکه هرچه آگاهی عمومی در اعتیاد بیشتر شود، احتمال وقوع در افراد کمتر می‌شود، اظهار کرد: در زمان کنونی چهره اعتیاد تغییر کرده است و هرکس با توجه به باورهای خود به این امر روی می‌آورد.

عضو هیئت علمی مرکز پژوهش‌های دانشجویان پردیس بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به انواع مواد مخدر، بیان کرد: تریاک و مشتقات آن، کانابیس و مشتقات آن و محرک‌ها از موادی است که در جهان مصرف می‌شوند.

وی با بیان اینکه تریاک پنج هزار سال در دنیا قدمت دارد، افزود: این ماده در قرن‌های چهارم و پنجم در ایران به عنوان دارو شناخته می‌شد.

شریعتی راد با بیان اینکه ابن سینا اولین کسی بود که به اعتیاد آور بودن تریاک اشاره کرد، اظهار کرد: تریاک در دوره قاجاریه به صورت گسترده مصرف می‌شد.

وی با اشاره به رشد کانابیس (حشیش) در بین مردم، بیان کرد: این ماده در قرن ششم رشد کرد و هم برای مقاصد تفریحی و هم برای مقاصد طبی مورد استفاده بود.

شریعتی راد ادامه داد: این ماده که منشاء آن را چین یا آشور دانسته‌اند، قرن‌ها برای بیماری‌های مانند روماتیسم، جراحات و بیماری‌هایی به کار می‌رفته است این در حالی است که اگر چه خاصیت دارویی دارد اما رخوت ساز است.

ترامادول دارویی بسیار خطرناک و خطرساز است

وی با اشاره به عوارض مصرف کانابیس، عنوان کرد: مصرف کانابیس باعث سرخوشی و آرامش، تغییرات ادراکی، تحریف درک زمان تشدید تجربیات حسی معمول مانند خوردن، تماشای فیلم و شنیدن موسیقی می‌شود.

عضو هیئت علمی مرکز پژوهش‌های دانشجویان پردیس بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به شیوع مصرف ترامادول در بین دانشجویان، اظهار کرد: ترامادول آستانه تشنج مغز را پایین می‌آورد و ماده ای بسیار خطرناک است.

شریعتی راد با بیان اینکه تولید ترامادول در ایران ممنوع است، تصریح کرد: اکنون در پاکستان کارخانه‌هایی این ماده را تولید کرده و با برچسب‌ها ایرانی وارد کشور می‌کنند.

وی با تاکید براینکه ترامادول دارویی بسیار خطرناک است، بیان کرد: بسیاری از افراد براین باورهستند که ترامادول مسکنی غیر مخدر است در حالی که این ماده یک مسکن مخدر است.

شیوع مصرف محرک‌ها در بین جوانان ایرانی

مدرس پژوهش‌های دانشجویان بین المللی دانشگاه تهران، اظهار کرد: محرک‌ها که بیشتر با نام شیشه شناخته می‌شوند قیمت بالایی ندارند و به همین دلیل جوانان را به سمت خود می‌کشند.

وی با بیان اینکه این مواد هزاران برابر بدتر از مخدرهای سنتی هستند، تصریح کرد: تولید این ماده در ایران بالا است و مازاد بر مصرف به سایر کشورها صادر می‌شود.

شریعتی راد با اشاره به علل رواج شیشه در ایران، بیان کرد: کنجکاوی، عادت به خود درمانی و علاقه جوانان به این ماده باعث رواج آن در ایران شده است.

وی ادامه داد: رواج این ماده در بین زنان ایرانی معضل بزرگی است که بسیاری از زنان را در معرض خطر قرار داده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X