ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تعمیق شکاف هسته‌ای جام‌جم و بهارستان

تعمیق شکاف هسته‌ای جام‌جم و بهارستان

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

شکاف بین اکثریت مجلس و صدا و سیما بیشتر می‌شود؛ این تنها خروجی جلسه دیروز فراکسیون رهروان با رییس صدا و سیما است. جلسه‌ای که به هیچ جمع‌بندی خاصی منتهی نشد. نه نمایندگان قانع شدند و نه سرافراز انتقادات را پذیرفت. هر دو طرف فعلا بر مواضع قبلی خود اصرار دارند، حتی با تاکیدی بیشتر از قبل. نمایندگان تهدیدها برای تحقیق و تفحص از صدا و سیما را افزایش داده‌اند و رییس صدا و سیما آمارهای مجموعه تحت امرش درباره مقایسه حضور منتقدان و موافقان برجام در برنامه‌ها را دوباره مورد تاکید قرار داده است. آمارهایی که حالا طیف زیادی از مجلسی‌های اصولگرا هم آن را قبول ندارند؛ ٣٨٠٠ ساعت فرصت موافقان در مقابل ٢٠٠٠ ساعت فرصت برای منتقدان. ترکیب مدیران صدا و سیما اجازه نمی‌دهد تا نمایندگان موافق برجام این آمارها را به مثابه بی‌طرفی صدا و سیما قبول کنند. ترکیبی که بحث آن به جلسه دیروز فراکسیون رهروان با سرافراز هم کشیده است. خصوصا بحث درباره به کارگیری برخی افراد همچون پیمان جبلی، معاون سعید جلیلی که در حال حاضر معاون خبر صدا و سیماست. نتیجه همه انتقادات دیروز نمایندگان و پاسخ‌های سرافراز تشکیل یک جلسه دیگر در آینده نزدیک بود. جلسه‌ای که قرار و مدار آن در میان سایه‌ای از تهدیدها گذاشته شد؛ تهدید به تحقیق و تفحص و درخواست برای استقرار بازرسان ویژه در صدا و سیما. با این حال هیچ تضمینی نه برای برگزاری جلسه بعدی وجود دارد و نه اجرای این تهدیدات. تا همین جا هم اصولگرایان معترض مجلس نهم خیلی بیشتر از تصورها در تقابل با صدا و سیما قرار گرفته‌اند. مجموعه‌ای که رییس آنها یک دهه قبل ریاستی ١٠ ساله بر آن را تجربه کرده بود.

اصرار و انکار متقابل سرافراز و نمایندگان
تا پیش از این گلایه اصولگرایان میانه‌رو از رسانه ملی کم نبود. اما هر چه بود در حد همان گلایه باقی می‌ماند. گهگاهی در مجلس هم صدای نماینده‌ای در تذکر و نطق بلند می‌شد و انتقادی علیه صدا و سیما مطرح. اما این دو مجموعه اصولگرا هیچ‌وقت تقابل را تجربه نکرده بودند. از ابتدای مجلس هفتم تا همین چندی پیش اوضاع بین جام جم و بهارستان یا خوب بود یا در بحرانی‌ترین شرایط قدری انتقاد چاشنی آن می‌شد. موضوع برجام اما کار را به تقابل رساند. تقابلی از همان نوع که در میان اصولگرایان اوج گرفته است. موافقان برجام که حالا هم از اصلاح‌طلبان هستند و هم از اصولگرایان، سخت باور دارند که صدا و سیما طرف طیف منتقد را روایت خود از برجام گرفته است. در شرایطی که دست اصلاح‌طلبان هنوز از رسیدن به رییس صدا و سیما کوتاه است، اصولگرایان میانه‌روی مجلس بازی تقابل با صدا و سیما را کلید زده‌اند. بازی‌ای که تا اینجا شروعی ناامید‌کننده داشته است. نمایندگان حاضر در جلسه دیروز فراکسیون رهروان با محمد سرافراز متفق‌القول هستند که پاسخ‌های او نتوانسته جواب «قانع‌کننده‌ای» برای انتقادات مجلسی‌ها باشد. هر چند حسین سبحانی‌نیا، عضو شورای مرکزی فراکسیون اکثریت درباره پاسخ‌های سرافراز به «اعتماد» می‌گوید که «به هر حال فرصت کم بود و آقای سرافراز نتوانست وقت چندانی برای جواب دادن داشته باشد و ما امیدواریم که در جلسات آینده پاسخ‌های مفصل‌تری از ایشان بشنویم»، اما همان توضیحات اندک رییس صدا و سیما هم به مذاق خیلی از رهروانی‌ها خوش نیامده است. از جمله آنجایی که گفته است موافقان برجام هزار و ٨٠٠ ساعت بیشتر از منتقدان در رسانه ملی اظهارنظر کرده‌اند. این مهم‌ترین حرفی است که سرافراز دیروز در دفاع از عمکرد خودش زده است. با این حال نمایندگانی چون منصور حقیقت‌پور به «اعتماد» می‌گویند که معتقدند «این آمارهای آقای سرافراز نمی‌تواند قابل اتکا و استناد باشد.» او توضیح می‌دهد: «اول اینکه آقای سرافراز هیچ مدرکی دال بر صحت این آمار ارایه نکرد و ثانیا اینکه هنوز تکلیف آن همه مستندی که صدا و سیما علیه مذاکرات هسته‌ای می‌ساخت و آن همه گزارشی که در حمایت از مخالفان برجام تولید کرده بود برای ما مشخص نشد و آقای سرافراز نگفت آن برنامه‌ها با چه سیاستگذاری و مقصودی تهیه شده بودند.» همین‌طور سید هادی حسینی نیز درباره جلسه دیروز با رییس صدا و سیما به خبرگزاری ایرنا گفته است که «عدم ایجاد امید در مردم یکی از اشکالاتی است که به بخش‌هایی از صدا و سیما وارد است. این سازمان به جای ایجاد امید، یاس در مردم و به خصوص نسبت به مسوولان جامعه ایجاد می‌کند. مسوولان به عنوان فرهیختگان و نخبگان جزیی از جامعه هستند که در حال اداره کشورند، چنانچه مردم نسبت به اداره‌کنندگان جامعه دچار یاس و ناامیدی بشوند به چه کسی پناه ببرند و به چه کسی باید اعتماد کنند؟»

درخواست برای تغییر مدیران منتسب به جبهه پایداری
این در حالی است که بهروز نعمتی هم روایتی متفاوت از محتوای جلسه دیروز را برای سایت خبرآنلاین بازگو کرده است: «در این جلسه انتقادات متعددی به دکتر سرافراز شد. به ویژه درباره به کارگیری برخی افراد همچون معاون سعید جلیلی (پیمان جبلی، معاون خبر صداوسیما) که در حال حاضر در یکی از معاونت‌های صداوسیما مسوولیت دارد. نمایندگان به این موضوع اعتراض کردند که چگونه شما با وجود افرادی شایسته و بی‌حاشیه، از افراد حاشیه‌دار در یکی از مهم‌ترین معاونت‌های صداوسیما استفاده کرده‌اید؟ از نظر نمایندگان ادامه فعالیت وی به صلاح نیست.» او اما در گفت‌وگو با «اعتماد» توضیح می‌دهد که در این جلسه اسامی بیشتری هم به عنوان مدیران سیاسی و جناحی سازمان صدا و سیما مطرح شده‌اند. اسامی که بهروز نعمتی و دیگر نمایندگان میانه‌روی مجلس می‌گویند از بین چهره‌های منتسب به گروه‌هایی چون جبهه پایداری انتخاب شده‌اند و در دوره محمد سرافراز به جمع مدیران صدا و سیما پیوسته‌اند. از جمله این افراد یکی هم مدیر شبکه نسیم است که نمایندگان معترض به عملکرد رسانه ملی نام او را هم به زبان می‌آورند. در این میان جواد هروی معتقد است: «قطعا وقتی ترکیب مدیران مجموعه‌ای تماما از یک جریان سیاسی مشخص و محدود باشد، نمی‌توان منتظر خروجی بی‌طرفانه‌ای از آن مجموعه بود. بنابراین برای بی‌طرف شدن صدا و سیما در موضع‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی و دیگر حوزه‌ها درخواست نمایندگان از آقای سرافراز این است که در مجموعه و ترکیب مدیران خود یک بازنگری جدی انجام دهد.» با این حال بسیار بعید است که با همین چند مورد انتقاد سرافراز را به جایی برساند که دست در ترکیب مدیرانش ببرد. همان‌طور که عقب‌نشینی نمایندگان هم قدری غیرممکن به نظر می‌رسد.

تهدید در مجلس نهم، خطر در مجلس دهم
مجلسی‌ها جلسه دیروز را با زبان تهدید ترک کرده‌اند؛ رمضان شجاعی کیاسری، نایب‌رییس شورای نظارت بر صدا و سیما از تعیین بازرس ویژه برای بررسی عملکرد صدا و سیما گفته و برخی دیگر چون بهروز نعمتی، منصور حقیقت‌پور و سید هادی حسینی بحث تحقیق و تفحص از صدا و سیما را به شکل جدی‌تری پیش کشیده‌اند. هرچند شاید در فاصله کمتر از هشت ماه تا پایان عمر مجلس نهم چنین اتفاقی نیفتد و خیال سرافراز از این بابت راحت باشد اما ترکیب منتقدان امروز صدا و سیما در مجلس می‌تواند برای رییس این سازمان و مدیران ارشد آن جای نگرانی داشته باشد. ترکیب منتقدانی که همگی در طیف همسو با علی لاریجانی طبقه‌بندی می‌شوند. طیفی که طی سال‌های اخیر و خصوصا بعد از آغاز دولت یازدهم نشان داده که نه بدون هماهنگی داخلی و نه بدون اذن رهبر سیاسی خود در بهارستان، یعنی همان رییس مجلس کارها و پروژه‌های بزرگ را به پیش نمی‌برد. مخصوصا وقتی کاظم جلالی، رییس فراکسیون رهروان و دست راست لاریجانی در مجلس تنها ساعتی بعد از جلسه دیروز می‌گوید «رسانه ملی تصمیمات شایسته‌ای در خصوص اقتصاد مقاومتی و برجام نداشته است» باید مطمئن شد که تقابل بین طیف میانه‌روی اصولگرایان و رسانه ملی جدی است. طیفی که پایان کار مجلس نهم هم برای آن خیلی خطرناک به نظر نمی‌رسد. چرا که همچنان از شانس‌های مهم برای مجلس دهم است. مجلسی که می‌تواند تمام انتقادات فعلی فراکسیون اصولگرایان از صدا و سیما را با فراغ بالی که در چهار سال پیش روی خود دارد، جلو ببرد و پروژه‌های جدی امروز اصولگرایان معتدل درباره این مجموعه را عملیاتی کند. پروژه‌هایی نظیر همان تحقیق و تفحص یا تعیین بازرس ویژه برای بررسی عملکرد رسانه ملی.

*احسان بداغی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X