ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تاکسی سرویس ویژه بانوان در مصر راهی برای مقابله با ناامنی زنان

تاکسی سرویس ویژه بانوان در مصر راهی برای مقابله با ناامنی زنان

شفقنا/ متن پیش رو در شفقنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

دفتر کار این زن تاجر یعنی “ریم فوزی” با عکس هایی تزئین شده است که همه آنها در واقع چهره او را به نمایش می گذارند. حتی بر روی فنجان های قهوه نیز شمایل خانم فوزی دیده می شود. آن تصویر ملکه افسانه ای مصر یعنی کلئوپاترا هم در واقع همان چهره ریم فوزی است.

بر روی دیوار یک سلفی رنگ و رو رفته از خانم فوزی و هیلاری کلینتون دیده می شود و بر بالای آن عکسی از فوزی به همراه چلسی کلینتون دختر آقا و خانم کلینتون در یک گردهم آیی قرار دارد. خانم فوزی با غرور و افتخار می گوید:” در آن زمان نه به عنوان بهترین زن مصر بلکه به عنوان زنی که بیشترین و بهترین فعالیت ها را در پروژه های اجتماعی دارد انتخاب شده بودم. در جریان انقلاب مساله حقوق زنان امری مهم بود اما اکثرا فقط در مورد آن حرف می زدند. این من بودم که کاری انجام دادم”. خانم فوزی زنان را آموزش می داد و به آنها در یافتن شغل کمک می کرد. اما خودش هم می دانست که این کار چندان آسان نخواهد بود. زیرا پروژه ای که خانم فوزی در سر داشت کمی متفاوت به شمار می رفت.

به همین خاطر از این که پروژه جدیدش تا زمان راه اندازی به مشکلات عدیده ای برخورد کند چندان نگرانی به خود راه نداد. پروژه خانم فوزی “پینک تاکسی” یا تاکسی صورتی نام داشت که در واقع ارائه خدمات تاکسی سرویس به بانوان از سوی بانوان بود و است. خانم فوزی که ۴۴ سال دارد توضیح می دهد:” بعد از انقلاب رانندگی تاکسی برای ما زنان بسیار ناامن شد”. او که از لباس اعم از بلوز و روسری و عینک تا آرایشش به رنگ صورتی یعنی رنگ موسسه پینک تاکسی است می گوید که حمله و تعرض به زنان در اماکن عمومی مصر از سال ۲۰۱۱ ناگهان افزایش یافت و به صورت امری روزمره درآمد:” در آن زمان وقتی یک زن سوار تاکسی می شد باید نام راننده و شماره ماشین را برای خانواده خود می فرستاد تا اگر راننده خیال سوئی داشت نتواند به هدف خود برسد”.

و به این صورت بود که ایده تاسیس یک تاکسی سرویس ویژه بانوان به ذهن خانم فوزی خطور کرد و پس از آن بیست دستگاه خودروی صورتی رنگ تهیه شد و پنجاه زن استخدام شدند و پس از آموزش های لازم با یونیفرم های صورتی رنگ در خیابان های شلوغ و پرترافیک قاهره به حرکت درآمده و به نقل و انتقال مسافران مونث مشغول شدند.

حبا کمربند ایمنی را می بندد، آینه را تنظیم می کند، موبایلش را روی کنسول قرار می دهد، یک بار دیگر روسری اش را می بندد و سپس در دل خیابان های شلوغ قاهره و آنهم در ساعت اوج شلوغی رانندگی می کند. در واقع در قاهره همه ساعت ها ساعت شلوغی است! هنگامی که حبا ماشین را از پارک درمی آورد یک تاکسی معمولی سفید سد راه او می شود و مرد راننده در حالی که از عصبانیت دست هایش را تکان می دهد فریاد می کشد:” چه خبر است؟ چرا انقدر خطرناک رانندگی می کنی! لعنت بر همه دختران و زنانی که مسافر تو شوند!”.

اما این حرکات و این حرف های مهمل تاثیری بر حبا ندارد. همسرش نیز هنگامی که چند ماه پیش فهمید که حبا می خواهد راننده تاکسی شود درست همین واکنش ها را نشان داد. او می گوید:” شوهرم عقیده داشت که این کار برای من امن نیست. به نظر او من نمی توانستم تایر ماشین را عوض کنم”. اما حبا از عهده این کار نیز برمی آید. اوقبل از آن که رسما مشغول کار شود به مدت دو ماه آموزش دید و سپس با تاکسی به دل خیابان های قاهره زد.

البته حبا از مدت ها پیش از آن رانندگی می کند. اما قبل از آن که در ۳۶ سالگی گواهینامه بگیرد خودش نیز مجبور بود سوار بر آن تاکسی های سفید بشود و این کار وحشتناکی بود. ” بسیاری از مردهای راننده یک آینه کوچک برای خودشان نصب می کنند تا از طریق آن بتوانند چهره زنی را که به عنوان مسافر بر روی صندلی عقب نشسته است با دقت ببینند”. به گفته وی در مرحله بعدی تلاش می کردند که سر صحبت را با مسافر مونث باز کنند:” به همین خاطر من عقیده دارم که تاسیس پینک تاکسی یک فکر بکر و عالی است. مردها به ما به چشم یک مشت عروسک کاغذی نگاه می کنند و ما همواره باید مواظب خودمان باشیم”. بر اساس یکی از تحقیقات سازمان ملل متحد در واقع ۹۹ درصد از زنان مصر ،تجربه مورد تعرض جنسی قرار گرفتن را در طول زندگی خود دارند. از سوی دیگر منتقدان طرح هایی ماند پینک تاکسی بر این باورند که به این صورت جامعه به دو بخش زنانه و مردانه تقسیم شده و زنان در محیطی قرار می گیرند که هیچ مردی به آن راه ندارد.

اما خانم ریم فوزی رئیس و موسس پینک تاکسی قویا این عقیده را رد می کند و می گوید:” نه این طور نیست. البته نمی خواهم بگویم که پینک تاکسی این مشکل زنان را حل می کند. ما یک شرکت خصوصی هستیم و نه پلیس. مقابله با مساله تعرض جنسی از وظایف دولت و حاکمیت است”.

خانم فوزی عقیده دارد که با پروژه پینک تاکسی در واقع خدمت بزرگی به کشورش کرده است:” همه جا از مشکل و خطر تعرض جنسی صحبت می شود و زنان گردشگر خارجی از آمدن به کشور ما وحشت دارند. من این امکان را به آنها می دهم که بتوانند با خیال راحت سوار تاکسی شوند. من دختران یعنی همان راننده ها را در فرودگاه مستقر می کنم و آنها به سرعت مشتری های مونث را سوار می کنند و در نهایت امنیت به مقصد می رسانند”.

این به اصطلاح دختران خانم فوزی بین ۲۵ تا ۴۵ سال سن دارند و همگی فارغ التحصیل دانشگاه بوده و به خوبی انگلیسی صحبت می کنند. و این مسایل به ویژه مساله نوع برخورد و رفتار با مسافر برای خانم فوزی به عنوان رئیس پینک تاکسی بسیار حایز اهمیت است:” من در شرکت دیگری که دارم با کارمندان مرد سر و کار دارم و همه آنها راننده هایی بی سواد هستند که نمی دانند چگونه باید با مسافر برخورد و رفتار کنند. نوع رفتار با مشتری است که می تواند آینده یک شرکت را تعیین کند”.

ریم فوزی برای اثبات ادعاهای خود پنج نفر از خانم های راننده را به دفترش دعوت کرده است. آنها که همگی جوان هستند در کنار رئیس خود که به مانند یک ملکه بر روی کاناپه ای مشکی نشسته است حلقه زده اند و لبخند بر لب دارند. و این هم از جمله آموزش هایی است که خانم فوزی به شاگردانش می دهد. خانم فوزی به آنها قول می دهد که از طریق همین رانندگی تاکسی می توانند به تلویزیون و سینما راه پیدا کنند. افزون بر آن دستمزد خوبی نیز به زنان راننده پرداخت می کند و هر راننده در ماه ۳۵۰ یورو حقوق می گیرد.

خانم فوزی البته اعتراف می کند که در آغاز کار یافتن زنانی که خواهان این شغل باشند بسیار دشوار بوده است. زیرا رانندگی تاکسی در این جامعه یک شغل پست به حساب می آید:” گاه پیش می آید که یک زن را آموزش می دهیم و سپس او ازدواج می کند و شوهرش اجازه نمی دهد که کار کند. در این حالت هر زنی باید کار خودش را بکند. به نظر من هر زنی باید آن کاری را که می خواهد انجام دهد”.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده