ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

راه‌اندازی دبیرخانه متمرکز پیگیری فاجعه منا در ایران

راه‌اندازی دبیرخانه متمرکز پیگیری فاجعه منا در ایران

مهر/ ربیس سازمان حج و زیارت از راه‌اندازی دبیرخانه متمرکز پیگیری فاجعه منا در ایران خبر داد.

سعید اوحدی گفت: روز گذشته اولین جلسه کمیته تبیین راهکارها، سیاست ها و راهبرد ها برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص فاجعه تلخ منا با حضور نمایندگانی از وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سازمان حج تشکیل شد که امیدواریم با تصمیمات اتخاذ شده، دبیرخانه متمرکزی برای پیگیری این امر تشکیل شود و یک صدای واحدی در این خصوص بگوش برسد.

ربیس سازمان حج و زیارت از برگزاری اولین جلسه کمیته تبیین راهکارها و سیاست های تحقق منویات رهبرانقلاب در خصوص فاجعه منا خبر داد و اظهار داشت: کمیته تبیین راهکارها و سیاست های تحقق منویات رهبرانقلاب در خصوص فاجعه منا تشکیل جلسه داد.

مهندس سعید اوحدی در خصوص برگزاری اولین جلسه کمیته تبیین راهکارها و سیاست های تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص فاجعه منا گفت: در دیدار اخیر مسؤولان حج با رهبر معظم انقلاب ایشان بر دو موضوع پیگیری امور حقوقی آسیب دیدگان شامل جان باختگان، مجروحان و زائرانی که اطلاعی از آنها در دست نیست و همچنین زنده نگاهداشتن این فاجعه تلخ تأکید فرمودند.

وی افزود: روز چهارشنبه هفته گذشته در خصوص فاجعه منا جلسه ای در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس داشتیم که کارگروهی در این خصوص با مسئولیت معاونت کنسولی وزارت امور خارجه تشکیل شده است، البته ظرفیت های سازمان حج و زیارت و دیگر بخش های کشور نیز در این حوزه در اختیار خواهد بود همچنین کارگروه کارشناسی این موضوع هم در بعثه مقام معظم رهبری با حضور صاحبنظران تشکیل شده است تا بتوانیم راهکارهای پیگیری حقوقی این فاجعه را چه از طریق بین المللی و چه از طریق محاکم عربستان و یا حتی از طریق محافل داخل کشور تبیین و بصورت جدی دنبال کنیم.

ربیس سازمان حج با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار بامسؤولان حج بر زنده نگاه داشتن فاجعه تلخ و غمبار منا تأکید داشتند، بیان کرد: زائران بیش از ۲۶ کشور جهان دراین فاجعه تلخ آسیب دیدند و لازم است یک کار کارشناسی در دنیا شکل گیرد تا این فاجعه که در آن بیش از هفت هزار نفر جان باختند، فراموش نشود.

اوحدی گفت: روز گذشته اولین جلسه کمیته تبیین راهکارها ، سیاست ها و راهبرد ها برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص فاجعه تلخ منا با حضور نمایندگانی از وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سازمان حج تشکیل شد که امیدواریم با تصمیمات اتخاذ شده، دبیرخانه متمرکزی برای پیگیری این امر تشکیل شود و یک صدای واحدی در این خصوص بگوش برسد.

ربیس سازمان حج و زیارت در این باره اضافه کرد: ظرفیتی های مختلفی از جمله شورای حقوق بشر و کمیساریای عالی حقوق بشر و همچنین NGO ها و سازمان هاتی مردم نهاد در جهان وجود دارد که می توانند دراین خصوص نقش لازم را ایفا کنند همچنین خانواده ها و بستگان قربانیان فاجعه منا نیز می توانند نقش جدی در زنده نگاه داشتن این فاجعه تلخ داشته باشند.

وی افزود: هدف ما از زنده نگاه داشتن این فاجعه تلخ این است که مانع تکرار چنین اتفاقات تلخی شویم و در آینده دیگر شاهد دگرگونی در روشهای سنتی که امروز در بعضی از مدیریت ها و برنامه ریزی های عربستان در حج هستیم نباشیم و راهکارهای کارآمدی را تبیین نماییم و با همکاری و مشارکت کشورهای دنیا جمع بندی هایمان را به عنوان مشورت به کشور عربستان ارائه دهیم تا از تکرار اینگونه فجایع در حج و حتی عمره جلوگیری شود.

اولین جلسه کمیته تبیین راهکارها و سیاست های تحقق منویات رهبرانقلاب در خصوص فاجعه منا روز گذشته با حضور مسؤولان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت تشکیل شد.

در جلسه دیروز کمیته تبیین راهکارها و سیاست های تحقق منویات رهبرانقلاب در خصوص فاجعه منا ربیس سازمان حج به حضور مسؤولان حج در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و بیان داشت: در جلسه با کمیسیون امنیت ملی مصوباتی در خصوص پیگیری فاجعه منا به تصویب رسید که از جمله آنها می توان به بررسی ظرفیت همه دستگاه های مرتبط و برگزاری سمینار در جهت تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اشاره کرد.

رییس سازمان حج همچنین از تلاش های دستگاه دیپلماسی کشور در پیگیری این فاجعه تلخ یاد کرد و گفت: برای زنده نگهداشتن این حادثه باید از ظرفیت های موجود در شبکه های مجازی و شبکه های اجتماعی و سازمان های مردم نهاد و NGO ها بهره جست.

حمید محمدی معاون سازمان حج و زیارت نیز در این دیدار بر تعیین راهکاری برای عمل به فرمایشات رهبر معظم انقلاب تأکید کرد و گفت: با کمک نهادهای حقوق بشری، NGO ها و کمپینی متشکل از خانواده های قربانیان می توانیم صدای خودمان را به گوش نهادهای حقوق بشری دنیا برسانیم.

در این دیدار که با حضور دکتر علی باقری معاون بین الملل بعثه مقام معظم رهبری برگزار شد، نمایندگان هر یک از دستگاه ها اقدامات صورت گرفته در خصوص پیگیری فاجعه منا را ارائه کردند.

اوحدی در جمع بندی این جلسه بیان کرد: در خصوص پیگیری حقوقی فاجعه با مذاکراتی که با نماینده محترم ولی فقیه در امور حج و زیارت داشتیم، کارگروهی در این خصوص در بعثه مقام معظم رهبری تشکیل خواهد شد و با توجه به وظیفه و مأموریت دستگاه دیپلماسی کشور به عنوان متولی این موضوع ، تمامی ظرفیت های کارشناسی در خدمت معاونت کنسولی وزارت خارجه خواهد بود.

وی به حضور مسؤولان حج در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اشاره کرد و گفت: ظرفیت هایی نیز در حوزه پیگیری حقوقی فاجعه دراین کمیسیون وجود دارد.

وی در خصوص روند مستند سازی فاجعه در سازمان حج توضیح داد: در ۲۸ استان کشور کار مصاحبه با کاروان ها به اتمام رسیده است.

ربیس سازمان حج بر پرهیز از پراکنده کاری در پیگیری حادثه منا تأکید کرد و گفت: در این راستا باید از همه ظرفیت های موجود دردستگاه های مرتبط بهره بگیریم.

وی همچنین در سخنانش بر لزوم ساماندهی روند اطلاع رسانی واحد و متمرکز فاجعه و پیگیری های صورت گرفته، تأکید کرد.

شایان ذکر است از مجموع جان باختگان ایرانی فاجعه منا تاکنون پیکر ۴۰۰ زائر ایرانی به کشور انتقال یافته و اخیرا پیکرهای ۳ زائر ایرانی از مجموع ۳۶ زائر مفقودی ایرانی فاجعه منا شناسایی شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X