ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بانو سیده طیبه ابطحی، همراه و همسنگر شهید هاشمی‌نژاد

 بانو سیده طیبه ابطحی، همراه و همسنگر شهید هاشمی‌نژاد

مهرخانه/ شهید سیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد، از شهدایی بود که عمر خود را نه تنها صرف مبارزه و مجاهده که وقف روشنگری و هدایت افکار عمومی کرد؛ آن هم در فضای خفقان دوران پهلوی دوم. سال‌ها مبارزه مخفیانه، تعقیب و گریز و زندان، به معنای داشتن خانواده‌ای سردرگم، نابه‌سامان و درهم‌ریخته است، اما حضور بانویی مقاوم و راست‌قامت در کنار این مرد بزرگ، نه تنها قوت قلب و حامی مبارزات بود، که سامان‌ده و امنیت‌بخش محیط خانواده نیز بود و این است رمز موفقیت مردان بزرگ!

چندی بود که سید سیدعبدالکریم به قم آمده بود و در محضر شیخ علی کاشانی تلمذ می‌کرد، اما این درس و بحث و تهذیب و عرفان او را از زندگی غافل نساخت. او می‌دانست که تکمیل دینداری در تشکیل خانواده است. در این میان، هم‌هجره‌ای او نیز از تصمیم سید عبدالکریم آگاه شده بود و این‌گونه بود که هر دو، خواهر هم را از یکدیگر خواستگاری کردند. توافقات و صحبت‌های اولیه انجام شد و مراسم عقد در کنار بارگاه سلطان طوس برگزار شد. پدر سید، به دلیل مشکلات و دوری راه، توان حضور در این مراسم را نیافت. آیت‌اللّه سید محمدهادی میلانی؛ استاد سید عبدالکریم، جای خالی پدر را که دید، گفت من امروز به جای او پدری می کنم.

آغاز زندگی
زندگی این زوج چنین آغاز شد؛ با مردی که به قول همسر، بی‌نظیر بود و از همان آغاز زندگی به همسرش گفته بود که «مرز بین من و تو خداست و خدا در زندگی ما حاکم است و من تا زمانی از این زندگی راضی‌ام که خدا راضی باشد.» و زنی که از خانواده‌ای اهل علم بود و مشقات زندگی با مردی مانند سید را به خوبی می‌دانست.

او همراهی صادق و حامی‌ای آرامش‌بخش بود؛ به‌طوری‌که در تمام دوران مبارزات سیاسی سید عبدالکریم، با همه مشکلاتی که درگیر آن بودند، هیچ‌گاه شوهر خویش را ملامت نکرد، توقعات بی‌جا و فزون‌طلبی‌های دنیایی نداشت، خصال نیک و رفتار پسندیده او تأثیرپذیرفته از حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت زینب کبرا (س) بود. او جنس علاقه شوهر را به خوبی درک می‌کرد و معتقد بود: «علاقه‌اش به زن و فرزندانش خیلی زیاد بود، ولی این علاقه در گرو علاقه به خدا بود و باعث نشد که فعالیت‌های عظیم اجتماعی‌اش را کم کند و در کنار ما بماند. این علاقه‌ها حتی باعث نمی‌شد که به علت خطر جدی که هر لحظه در کمینش بود، در بین مردم ظاهر نشود یا کلاس‌های درسش را تعطیل کند.»

دوران مبارزه
روزهای سخت مبارزه؛ یعنی روزهای دوری از خانواده، روزهای اسارت و درگیری و گریز. بانو ابطحی در این‌باره می‌گوید: «زندگی ما از کیفیت بالایی برخوردار نبود، گاهی من اعتراض می‌کردم که لااقل روزهای جمعه را در خانه پیش بچه‌ها بمانید. چرا برای سخنرانی به اطراف خراسان می‌روید؟ به من می‌گفتند: اگر با این همه نیاز که به ماها هست، من نروم، شما حاضرید در روز قیامت این نرفتن‌های مرا جوابگو باشید؟! در پاسخ چنین استدلالی، طبعاً من حرفی برای گفتن نداشتم.

او احساس مسئولیت الهی می‌کرد که باید بیش از توان یک فرد کار کند؛ به‌طوری‌که گاهی مدت‌ها می‌گذشت و خواب او از چند ساعت در شب تجاوز نمی‌کرد و شدیداً خسته می‌شد؛ در چنین شرایطی چگونه می‌توانستم راه را بر او سد کنم و در قیامت جواب‌گو باشم؟ این برای من درس بزرگی بود.»

زندگی خانوادگی
بانو ابطحی، دوران زندگی مشترک و رفتار همسر را چنین شرح می‌دهد: «او هیچ‌وقت اعتراض نمی‌کرد که فرضاً چرا غذا درست نکردی یا چرا فلان غذا را نپختی و هروقت که به دلایلی نمی‌توانستم غذا بپزم، خودشان می‌رفتند آشپزخانه و تخم مرغی درست می‌کردند و با هم می‌خوردیم. در غذادادن به بچه‌ها پیش‌قدم بود و هروقت فرصت می‌کرد، با آنان بازی می‌نمود و سرگرمشان می‌کرد. هیچ‌گاه فکر نمی‌کرد که تمام کارهای خانه به عهده من است و هیچ‌‌گاه از کمک‌کردن به من دریغ نمی‌نمود.»

این احترام به همسر و ساده‌زیستی به حدی بود که یکی از دوستان شهید نقل می‌کند: «شبی از جلسه‌ای برمی‌گشتیم، دیروقت بود؛ برخی از دوستان همراه آن شهید آمده بودند که به منزل سید رسیدند، ایشان به آن‌ها اصرار کردند که داخل خانه بیایید هرچه باشد با هم می‌خوریم؛ ازآن‌جاکه آخر شب بود و همسرشان هم ظاهراً خوابیده بود، آن عالم وارسته حاضر نشد ایشان را بیدار کند. شام آن شب کوکوسبزی بود، شهید هاشمی‌نژاد ظرفی که غذا در آن بود به همراه پارچه‌ای برداشت و آورد جلو دوستان. خیلی بی‌آلایش و ساده نشست و با دوستانش بدون هیچ پیرایه‌ای شام خود را خورد.»

این دوست و همراه توضیح می‌دهد: «اصولاً شهید هاشمی‌نژاد کارهای شخصی‌اش را خودش انجام می‌داد و سعی می‌‌کرد واقعاً کمتر بر اهل خانه کاری را تحمیل کند و آن‌ها را در زحمت قرار دهد. احترام خاصی برای خانواده و نظرات آنان قایل بود و با همسر و فرزندانش با مهربانی و رفتاری آغشته به عواطف قلبی برخورد می‌نمود.»

فرزند شهید نیز که حضور کم پدر در خانه را پررنگ درک کرده است، می‌گوید: «پدرم نسبت به فرزندانش بسیار بااهمیت برخورد می‌کرد. با این‌که از نظر وقت در تنگنا بود، هرچند وقت یک‌بار ما را جمع می‌کرد و گاهی تک‌تک به مسایل شرعی و فکری ما رسیدگی می‌کرد و از نظر درسی و تحصیلی نیز مراقبت می‌نمود.»

شهادت
زندگی سراسر تلاش شهید، در صبح روز 7 مهرماه سال 1360، در دفتر حزب جمهوری اسلامی مشهد، به دست یکی از افراد سازمان منافقین متوقف می‌شود.

بانو ابطحی در این‌باره توصیفات زیبایی دارد: «شهید عزیز ما زیبایی‌های خاصی در تاریخ شهادت داشت؛ زیرا هنگام شهادتش با سال‌روز شهادت نهمین فروغ امامت که فرزند اولش را به نام ایشان نامید، مصادف بود. چهلمین روز شهادتش مقارن با عاشورا شد و سالگرد شهادتش هم تقارن با عید قربان داشت. این شهید تنها به ما تعلق نداشت و مسایل خانوادگی مطرح نبود؛ فقدان ایشان برای من از آن جهت تأثرانگیز است که طبق روایت شریفی، وقتی عالمی می‌میرد شکافی در اسلام ایجاد می‌شود که هیچ‌چیز قادر به پرکردن آن نیست. این‌طور نباشد که بگوییم ما از این شهادت‌ها متأثر نیستیم، بلکه شدیداً هم متأسفیم، اما ناراحتی خود را به صورت کینه‌ای عمیق در قلب‌های خود نگه می‌داریم تا به وسیله آن خرمن زندگی ننگین دشمنان اسلام را از هستی ساقط کرده و بسوزانیم.»

پس از شهادت
اداره زندگی، با نبود همیشگی پدر، مسلماً سخت است و ناراحت‌کننده؛ پدری که مهربان بود و صبور، کوشا بود و همدم. همسر و همراه شهید در این‌باره می‌گوید: «به هنگام شهادتش لحظات سختی بر ما گذشت؛ بس مشکل است که فرزند خردسالی از مادری پدرش را بخواهد و مادر نتواند به او جوابی بدهد. فرزندان کوچکی که مفهوم شهادت را هنوز درک نمی‌کردند. در چنین شرایطی به خاطر بچه‌ها باید خونسردی‌ام را حفظ می‌کردم و بر اوضاع مسلط می‌بودم. مشکلات زیاد بودند،‌ اما الحمدلله با کمک خدا توانسته‌ام تا حدود زیادی آثار سوء‌ این فقدان را در بچه‌ها از بین ببرم. بالاترین وظیفه من تربیت فرزندانی مسلمان و مقاوم بود که ان‌شاءالله و به لطف خدا در آینده نقش مؤثرتری از پدر را ایفا کنند.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X