ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معمای تنگی نفس اهوازی ها

معمای تنگی نفس اهوازی ها

آفتاب یزد/ متن پیش رو در آفتاب یزد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

طی سال‌های اخیر نفس اهوازی‌ها بارها از طوفان‌های گرد و غبار تنگ شده و به شماره افتاده است حالا که تابستان تمام شده و به نظر می‌رسد اهوازی‌ها از گرد و غبار خلاص شده‌اند، نوبت به باران‌های پاییزی رسیده است چرا که همزمان با اولین روز از بارش باران‌های پاییزی در اهواز،جمع زیادی از مردم این شهر با علائم مشابه اختلالات تنفسی به بیمارستان‌ها مراجعه کردند. این چندمین سالی است که بارش باران‌های پاییزی تعداد زیادی از خوزستانی‌ها را راهی مراکز درمانی می‌کند اما اینکه چه عاملی این اختلالات تنفسی را دراهواز رقم می‌زند مشخص نیست. روز شنبه معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست در واکنش به مشکلات تنفسی مردم در خوزستان گفته بود:«طی پیگیری‌ها با معاون محیط زیست انسانی و مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با توجه به نتایج دستگاه‌های پایش آلودگی هوا ،مسئله باران اسیدی مورد تایید قرار نگرفته، چرا کهPH این باران‌ها عادی است.» وی بیان کرد: «متاسفانه علت اصلی بروز تنگی تنفس در خوزستان تا کنون قطعی نشده است. پس از مشکل سال 92، سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت نفت، فرآوری حدود 30 هزار بشکه نفت سنگین و ترش در داخل شهر اهواز را متوقف کرد تا شاید این مشکل تنفسی پایان یابد. به طور کلی 18 گزینه به عنوان علل این عارضه مطرح و مورد بررسی بوده که در نهایت چهار مورد از آنها شامل آلودگی فلزهای نفتی (دودکش)، سوزاندن مزارع نیشکر، سوزاندن لاستیک و زباله و گرده افشانی گیاهان در اولویت قرار گرفته است. در مجموع و با توجه به بررسی‌های مختلف
روی این بیماران، آلاینده‌های هوای استان و زمان وقوع تنگی نفس، به نظر می‌آید گزینه گرده افشانی گونه‌های گیاهی خاص قوت بیشتری پیدا کرده است. احتمال آن هست که درختچه کناکارپوس که در سطح شهرهای خوزستان به وفور کاشته شده مسبب این مشکلات باشد.»

اما نماینده مردم اهواز در مجلس معتقد است که در خصوص اعلام منشا تنگی نفس مردم اهواز در نخستین بارش باران، مخفی‌کاری می‌شود. ‌ناصر سودانی می گوید: «سه سال است که در نخستین بارش پاییزی، هزاران نفر از مردم اهواز دچار تنگی نفس می‌شوند، قطعا این امر با آلودگی هوا ارتباط دارد، همچنین ریه‌های مردم خوزستان به ویژه اهوازی‌ها از پیش، آمادگی آلرژیک داشته‌اند. در خصوص منشا این تنگی نفس، گمانه‌زنی‌ها، متعدد و متنوع است ولی به نظر می‌رسد این تنگی نفس با تصاعد گازهای ناشی از فعالیت میادین نفتی و گازی پیرامون اهواز مرتبط باشد.»
نماینده اهواز در خانه ملت دلیل دیگر احتمالی بروز مشکلات تنفسی در مردم اهواز را وجود صنایع در داخل شهر و پیرامون آن دانست و گفت: «گمانه‌های دیگری نیز مطرح شده و مراکز درمانی و بهداشتی هشدارهایی را در این خصوص ارائه داده‌اند، اما باید منشا این تنگی نفس از بین برود.» سودانی خاطرنشان کرد:« تاکنون هیچ گزارش جامعی از سوی هیچ نهادی ارائه نشده که علت اصلی مشکلات تنفسی مردم اهواز را مشخص کند؛ باید تلاش کرد در سال آینده این فاجعه تکرار نشود.»
اما محمد درویش، مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص به آفتاب یزد می‌گوید: کارشناسانی از سازمان حفاظت از محیط زیست ، وزارت نفت ، دانشگاه چمران و چند نهاد دیگر دارند این موضوع (علت تنگی نفس مردم اهواز) را با جدیت بررسی می‌کنند و چندین فرضیه رامدنظر قرار دادند ولی نیاز به این است که یک پژوهش همه جانبه‌ای انجام بگیرد تا مطمئن شوند که مهمترین عامل تنگی نفس مردم خوزستان چه بوده است.وی اظهار داشت: آنچه چیزی که تاکنون مسلم شده است اینکه بارانی که در اهواز بارید ، باران اسیدی نبوده و نباید اعلام شود که تنگی نفس مردم اهواز ناشی از باران اسیدی است به این دلیل که تمام سنجنده‌های کنترل آلودگی که در منطقه وجود دارد نشان می‌دهد که هیچ کدام از پارامترهایی که تایید کننده باران اسیدی باشد ،مشاهده و ثبت نشده است.
این فعال محیط زیست ادامه داد: مشکلات تنفسی مردم اهواز فقط در ماه‌های آبان و آذر اتفاق می‌افتد و در مابقی ماه‌های سال حتی با وجود رخداد بارندگی چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد بنابراین خیلی جای نگرانی جدی وجود ندارد. به هر حال کارشناسان دارند بررسی می‌کنند که چه اتفاق خاصی در ماه‌های آبان و آذر رخ می‌دهد که به این مسئله که به نظر می‌رسد نوعی آلرژی باشد دامن می‌زند ، حتی مناطق دیگری از
کره زمین که پوشش گیاهی آن شبیه ، پوشش گیاهی منطقه خوزستان است را نیزبررسی می کنند که این مشکلات تنفسی ،به فصل گرده افشانی گونه‌های گیاهی که در منطقه وجود دارد ارتباط دارد یا خیر.
اسماعیل کهرم، مشاور رئیس سازمان محیط زیست و دیگر فعال محیط زیستی ایران نیزگفت: در ماه‌های آبان و آذر منتظر چنین اتفاقی در اهواز هستیم به خاطر اینکه مسئله‌ای به نام وارونگی هوا را در پیش داریم. وی بیان داشت: در پدیده وارونگی هوا ، گازهایی که در سطح زمین توسط کارخانه‌ها مانند فولاد اهواز ، صنایع یا دود ناشی از خودروها ، تولید می‌شود به ارتفاعات می‌رود و چون یک لایه هوای سرد در ارتفاعات وجود دارد، دوباره این گازها را به پایین برمی‌گرداند و داخل حلق و بینی مردم می‌شود و باعث تنگی نفس می‌شود.کهرم در پاسخ به این سوال که باران اهواز اسیدی بوده است یا خیر؟ گفت: چون در اهواز گازهای مختلفی وجود دارد که تولید اسید کربنیک می‌کنند اما آنقدری نیست که باعث ناهنجاری و بیماری شود، بنابراین گازهای مختلف ناشی از کارخانه فولاد ، صنایع مختلف و گازهای اتومبیل است که باعث تنگی نفس می‌شود و هر سال هم اتفاق می‌افتد. در تهران هم منتظر هستیم که چنین اتفاقی رخ دهد یعنی این دود و دم و آلودگی موجود در تهران به بالا برود و در ارتفاعات با یک جبهه هوای سرد برخورد کند واین آلودگی را به زمین برمی گرداند و باعث تنگی نفس ، بیماری و آسم گردد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X