ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعتماد نوشت: رقابت ژنرال‌ها در دومین شهر مذهبی ایران برای ورود به مجلس

اعتماد نوشت: رقابت ژنرال‌ها در دومین شهر مذهبی ایران برای ورود به مجلس

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

شهر قم اگرچه به لحاظ جمعیت، توسعه‌یافتگی و رشد شاخص‌های اقتصادی شهری با درجه اهمیت بالا ارزیابی نمی‌شود اما به واسطه پایگاه سنتی روحانیت، این شهر همیشه در کانون توجهات سیاسی قرار داشته است. در این میان جریان‌های سیاسی کشور نیز هر کدام نهادی روحانی در این شهر دارند که محل تبیین اندیشه‌ها و راهبردهای جریانی خودشان است. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به عنوان دیرپاترین نهاد روحانی ایران به عنوان زعیم اصولگرایان سنتی در این شهر شناخته می‌شود. مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم نیز به دبیرکلی آیت‌الله حسین موسوی تبریزی در طول سالیان گذشته توانسته بخش‌های مهمی از این شهر مذهبی را نمایندگی کند. همچنین موسسه آموزشی، پژوهشی امام خمینی، به ریاست آیت‌الله مصباح‌یزدی کانون هواداران و حامیان جریان پایداری در این شهر است. البته پیش از تاسیس این حزب نوظهور نیز حامیان آیت‌الله مصباح در این موسسه حضور داشتند و تاسیس جبهه پایداری به آنها این امکان را داد تا به صورت تشکیلاتی و سازمان یافته به فعالیت سیاسی بپردازند. به همین دلیل می‌توان گفت حوزه انتخابیه قم در انتخابات آتی مجلس محل زورآزمایی جدی سه جریان اصلاحات، پایداری و اصولگرایی سنتی خواهد بود.

تا امروز در مورد علی لاریجانی گمانه‌زنی‌ها مبتنی بر کاندیداتوری مجدد از شهر قم است. او با توجه به جایگاه نسبتا مناسبی که در میان علما و مراجع تقلید قم دارد بعید است فکر حضور انتخاباتی از حوزه دیگری را داشته باشد. از طرفی متنفذین سنتی قم نیز تمایل دارند رییس دو دوره مجلس دوباره از شهر خودشان راهی بهارستان شود چرا که آنها احتمال می‌دهند در صورت کسب اکثریت اصولگرای مجلس دوباره این لاریجانی باشد که بر صندلی ریاست بنشیند. به همین دلیل حضور لاریجانی در انتخابات از شهر قم برای اصولگرایان سنتی قم که پایگاه خوبی در میان مراجع و روحانیون دارند یک بازی برد- برد خواهد بود و هر دو طرف راضی از میدان خارج می‌شوند.

ستاره دولت روحانی در اندیشه ورود به مجلس
در میان اصلاح‌طلبان نیز تاکنون حضور رضا فرجی دانا، وزیر سابق علوم تحقیقات و فناوری و محمد علی سبحانی سفیر اسبق ایران در اردن و لبنان تقریبا قطعی است و هر دو نفر در برابر درخواست گروه‌ها و اقشار مختلف برای کاندیداتوری از قم مخالفتی ابراز نداشته‌اند. همچنین رایزنی اصلاح‌طلبان قمی با مرتضی حاجی، وزیر آموزش و پرورش دولت اصلاحات نیز به صورت جدی ادامه دارد. اصلاح‌طلبان می‌خواهند در قم با ظرفیتی وارد انتخابات شوند که کوچک‌ترین مجالی برای تندروها باقی نماند. اما اصولگرایان جبهه پایداری که در طول سال‌های اخیر یارگیری‌های موثری در قم کرده‌اند نیز در ائتلاف با برخی چهره‌های دیگر تدارک گسترده‌ای برای قم دیده‌اند. آنها تاکنون روی حجت‌الاسلام ذوالنور، جانشین سابق نماینده ولی‌ فقیه در سپاه و حجت‌الاسلام رضا آشتیانی عراقی اجماع کرده‌اند و به دنبال سومین گزینه مناسب خود هستند. در میان گزینه‌های شناخته شده پایداری باقری‌لنکرانی، وزیر بهداشت دولت احمدی‌نژاد نیز دیده می‌شود. آنها همچنین تلاش دارند تا سعید جلیلی، عضو فعلی شورای عالی امنیت ملی را نیز به حضور در انتخابات از قم راضی کنند. اگرچه تاکنون با پاسخ مثبتی از سوی جلیلی مواجه نشده‌اند اما در مورد باقری لنکرانی کمتر نگرانی دارند و امیدوارند با حضور آیت‌الله مصباح و رایزنی‌های او باقری لنکرانی نیز به جای ورود به انتخابات از شیراز نسبت به ثبت‌نام از حوزه انتخابیه قم اقدام کند. اصلاح‌طلبان که در ماه‌های گذشته نسبت به نحوه سیاست‌ورزی لاریجانی نگاه مثبتی داشته‌اند به دنبال حذف او از معادلات قدرت نیستند اما سابقه درگیری لاریجانی با تندروهای اصولگرا از واقعه ٢٢ بهمن قم تا درگیری‌های صحن علنی مجلس نشان می‌دهد او کار سختی در برابر تخریب‌ها ی این طیف خواهد داشت.

دست خالی پایداری و خرمای نمایندگی
جریان پایداری با توجه به پایگاهی که آیت‌الله مصباح در قم برای خود ساخته است، می‌کوشد تا با حذف لاریجانی گامی مهم به سوی اهداف خود بردارد. با این حال با توجه به فقر چهره‌های رای‌آور در میان پایداری‌ها به نظر می‌رسد آنها کار سختی در حذف لاریجانی داشته باشند. اتفاقی که مطلوب جریان اصلاحات نیز نیست و به همین دلیل ممکن است مرتضی حاجی درخواست‌های برخی گروه‌های اصلاح‌طلب برای ورود به انتخابات از حوزه قم را رد کند. اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند جلوی ورود لاریجانی به مجلس را بگیرند اما در عین حال با او شراکت و ائتلاف نیز نخواهند کرد. قم در ماه‌های آتی عرصه رقابت سه جریان مهم خواهد بود که می‌تواند پیام‌های مهمی در خود داشته باشد. برخی نشانه‌ها در قم نیز حکایت از مسیر پایداری به سمت دوقطبی اصلاح‌طلب - پایداری
دارد. آنها می‌کوشند با تخریب لاریجانی او را از کاندیداتوری منصرف کنند اما اگر از این هدف حداکثری باز بمانند تلاش‌های خود را معطوف به ساخت دو قطبی می‌کنند تا به واسطه آن با حذف لاریجانی چهره سیاسی قم را از شهری سنتی به شهری تندرو بدل کنند. با این حال آنها هنوز نتوانسته‌اند پایگاه اجتماعی درخور توجهی برای خود فراهم کنند. نگاهی به فعالیت‌های آنان نشان می‌دهد بیش از گسترش نفوذ اجتماعی آنها توانسته‌اند با اقدامات تندروانه خود را بر سر زبان‌ها بیندازند و بازیگران سیاسی را نسبت به توان تشکیلات خود دچار خطای بیش‌برآورد کنند. نیم‌نگاهی به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری و حمایت آیت‌الله مصباح و جریان پایداری از سعید جلیلی نشان می‌دهد آنها حداقل تا سال ٩٢ پایگاه اجتماعی اکثریت را در اختیار نداشته‌اند. عملکرد این گروه در طول دو سال گذشته از دولت روحانی نیز اگر منجر به ریزش آرای آنان نشده باشد منجر به رشد چشمگیر حامیان‌شان نیز نشده است. به هر روی نگاه به لیست کاندیداهای احتمالی شهر قم نشان می‌دهد از چهار کابینه هاشمی‌رفسنجانی، سید محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی چهار وزیر برای رسیدن به کرسی‌های سبز پارلمان رقابت خواهند کرد. علی لاریجانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت هاشمی، مرتضی حاجی، وزیر آموزش و پرورش دولت خاتمی، باقری لنکرانی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت احمدی‌نژاد و رضا فرجی دانا، وزیر علوم تحقیقات و فناوری از کابینه روحانی به عنوان جدی‌ترین رقبای انتخاباتی ارزیابی می‌شوند.

*محمد حسین مهرزاد

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X