ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برای سالگرد درگذشت «فرانک کاپرا» فیلمساز و نویسنده ایتالیایی سینما

برای سالگرد درگذشت «فرانک کاپرا» فیلمساز و نویسنده ایتالیایی سینما

بانی فیلم/ فرانک کاپرا نویسنده و کارگردان ایتالیایی یکی از بزرگ ترین کارگردانان خلق آثار کلاسیک در دوران طلایی سینمای هالیوود به شمار می رود. او 18 می 1897 در جزیره سیسیل ایتالیا متولد شد، سیسیل جزیره زیبایی که بزرگ ترین و فعال ترین آتشفشان دنیا در آن جای دارد، گویی انرژی و نیروی خارق العاده این کارگردان بزرگ به مثابه نیروی فعالیست که از محل تولدش سیسیل نشأت می گیرد.
فرانک کاپرا در کودکی با خانواده اش به امریکا مهاجرت کرد. با وجود فقر شدید مالی پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کرد. به دانشگاه راه یافت و به تحصیل رشته‌ مهندسی شیمی در دانشکده‌ فنی مهندسی کالیفرنیا پرداخت، ولی با این وجود پس از آن سراغ صنعت سینما و فیلمساری رفت و با مهندسی دقیق آثارش و هنرمندی و خلاقیت ذاتی خویش، نبوغ خود در هنر هفتم را اثبات و به زیباترین شکل در هالیوود به تصویر کشید. او بنمونه یک انسان سخت کوش برای نیل به اهدافش است. زمانی که در هالیود به کاپرای جوان وقعی نمی نهادند او هرگز پا پس نکشید و مصم متر شد تا خود را به اثبات برساند و به تمام کمپانی های موفق آن دوره و سران هالیود نه تنها خود را ثابت کرد، بلکه نشان داد سرآمد کارگردانان دوره کلاسیک هالیود است . شاید اگر فیلم های کاپرا را از دوران طلایی سینمای هالیوود فاکتور بگیریم وزن بزرگی را از سینمای آن دوران حذف کرده باشیم . بی تردید می توان گفت خوش به حال هالیوودی که کاپرای نابغه و استاد هنر سینما در آن جای گرفت.مهم ترین ویژگی او در فیلم هایش نگاه عمیقا انسانی و خوش‌بینانه او به ارتباط بین آدم ها‌ و اصولا نگاه زیبای او به زندگی است. در دنیای او آدم‌ها با کمک عشق، امید، مهرورزی و صداقت کارهایی بس بزرگ انجام می دهند و حتی اگر در زندگی شان شکست بخورند ناامید نمی شوند و از حرکت باز نمی ایستند. با وجود نگاه خوش‌بینانه کاپرا و اینکه او به شکست اعتقادی ندارد، اما گاهی در آثارش با ظرافتی بی نظیر انتقادهای اجتماعی را حتی در دل طنزی شیرین مطرح می‌کند. دلیل موفقیت این کارگردان توانایی اش در تسخیر ذهن تماشاگر است.
وی کارگردانی را اولین بار در سن 24 سالگی با ساختن فیلم کوتاه تجربه کرد. مهارت کارگردانی بازیگران، پیچیدگی شکل اثر، خلاصه گویی اش در شرح داستان، ریتم فیلم، همه و همه رد پای کاپرا بود که فضای فیلم هایش را تسخیر کرده بود، فیلم های شاهکاری که نام او را در دنیا به عنوان کارگردانی بزرگ و صاحب سبک مطرح و موفقیت های بزرگی از جمله چندین جایزه اسکار را به همراه داشت.
فیلم «آقای دیدز به شهر می رود» درام کمدی رمانتیک، شاهکار درخشانی که کاپرا سال 1936 آن را ساخت برنده یک جایزه اسکار (بهترین کارگردانی) و نامزد چهار جایزه اسکار در بخش های دیگر شد.
فیلم با پلانی از یک اتومبیل که با سرعت بالا در حرکت است شروع می شود، در ادامه می بینیم که مطبوعات اعلام می کنند آقای سمپل سرمایه دار در سانحه تصادف اتومبیل کشته شده و در وصیت نامه اش تمام ثروت 20 میلیون دلاریش را به خواهرزاده اش لانگ فلو دیدز که نقش او را گری کوپر بازی می کند به ارث گذاشته است. آقای دیدز که اهل شهری کوچک است با همراهی وکلای دایی اش به شهر نیویورک برای اداره اموال جدیدش می رود.در نیویورک عده‌ای قصد سوء استفاده مالی از او را دارند و روزنامه نگاران هم به دنبال میلیونر جدید برای درج خبر در مطبوعات هستند. اطرافیانش اجازه ارتباط مطبوعات با آقای دیدز را نمی دهند. در این میان زن روزنامه‌نگاری که نقش او را جین آرتور بازی می کند با نقشه به او نزدیک شده که در نهایت عاشق یکدیگر می‌شوند، درباره او مطالبی سخیف به چاپ می‌رساند. او فقط برای خوراک خبری در روزنامه به تخریب دیدز می پردازد و این خبرهای دروغین آن قدر به دیدز آسیب می رساند که او خسته شده و تصمیم می‌گیرد پولش را به نیازمندان ببخشد و به شهر خود بازگردد.
در پایان هنگامی که عده ای دیدز را به دیوانگی متهم می‌کنند و او را به دادگاه جهت اثبات دیوانگی و تصاحب اموالش می کشانند و در حالی که دیدز از ناراحتی نه وکیلی می گیرد و نه در دادگاه از خودش کوچک ترین دفاعی می کند، زن روزنامه‌نگار به کمکش می‌آید و هر دو در نهایت شاکیان را شکست می دهند.
این اثر دیالوگ های بی نظیری دارد که درباره هر جمله آن می توان ساعت ها به گفت وگو نشست. کاپرا در این فیلم صداقت و عشق را و از طرفی ریاکاری و دشمنی را آنچنان زیبا در دو کفه ترازو قرار می دهد که انگار شرایط زمانه را به تصویر می کشد. کرامت یک انسان صادق و بی آلایش را در مقابل شبه انسان های ریاکار به سخره می گیرد و نتیجه نهایی پیروزی فضیلت را با بازی هنرمندانه گری کوپر نشان می دهد.
فیلم «نمی توانی آن را با خود ببری» درام کمدی زیبایی که کاپرا سال 1938 آن را ساخت، برنده دو جایزه اسکار (بهترین کارگردانی و بهترین فیلم) و نامزدی پنج جایزه اسکار در بخش های دیگر شد.
در این فیلم جمیز استوارت نقش تونی فرزند شخصی ثروتمند را بازی می کند که عاشق آلیس با بازی جین آرتور منشی شرکت پدرش شده و به او پیشنهاد ازدواج می دهد. خانواده تونی به دلیل اختلاف طبقاتی به این ازدواج راضی نیستند. از طرفی پدر تونی که نقش او را ادوارد آرنولد بازی می کند، در اندیشه خریدن خانه قدیمی محل زندگی آلیس برای احداث یک کارخانه است، ولی پدر بزرگ آلیس که نقش او را لایونل بریمور بازی می کند و مالک آن خانه است قصد فروش ندارد. تونی از پدر و مادرش می خواهد که به خانه آلیس جهت آشنایی با خانواده اش بروند و یک شب زودتر از شب مهمانی و سر زده این کار را انجام می دهد که آنها با رفتار عجیب و غریب اشخاص خانه آلیس مواجه و شوکه می شوند. در ادامه پلیس به خانه آنها می آید و همه را دستگیر می کند و رسوایی برای خانواده تونی به بار می آید. آلیس شهر را ترک می کند. تونی نیز کار نزد پدرش را رها می‌کند. تونی با وجود مخالفت ها همچنان به دنبال آلیس است، ولی در نهایت با درایت و راهنمایی پدر بزرگ آلیس تونی رضایت همه را جلب می کند و آن دو با هم ازدواج می‌کنند.
در این فیلم موفق کاپرا بر فلسفه زندگی و هدف آن دست می گذارد و خانواده ای متوسط را به تصویر می کشد که در زندگی به دنبال علائق قلبی شان رفته اند و کاری که دوست دارند را انجام می دهند، خواهری که مدام در حال تمرین رقص باله است، مادری که فقط نمایشنامه می نویسد، پدری که با دوستانش در زیر زمین خانه همواره مشغول اختراع چیزهایی هر چند ساده و مورد پسند خویش است، پدر بزرگی که سازدهنی می زند و از آن الهام می گیرد.آنها انسان های خوش قلبی هستند که پول کمی در می آورند، ولی شاد و خوشبخت هستند و از طرفی دیگر خانواده ثروتمند تونی را به تصویر می کشد، پدری که فقط و فقط به دنبال کسب درآمد بیشتر است و چیزی از زنده بودن و زندگی دستگیرش نمی شود. فیلم به نوعی به انتقاد از زندگی فردی و اجتماعی می پردازد، طبقه ضعیف و قدرتمند با هم مقایسه می‌شوند و در آخر صحبت های پدربزرگ اندیشمند آلیس در پدر تونی اثر کرده و نگرش او به زندگی را در بستر زمان تغییر می دهد و او را با خوشبختی واقعی آشنا می کند.
فیلم «آقای اسمیت به واشنگتن می رود» درام جاودانه و موفق که کاپرا در سال 1939 ساخت، برنده یک جایزه اسکار و نامزدی 10 جایزه اسکار شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده