ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تعادل نوشت: بازتاب گسترده ناکامی مخالفان برجام در کنگره امریکا

تعادل نوشت: بازتاب گسترده ناکامی مخالفان برجام در کنگره امریکا

تعادل/ متن پیش رو در تعادل منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

با اعلام حمایت بابارا میکولسکی سناتور ایالت بالتیمور از توافق هسته‌یی، سی و چهارمین دموکرات هم به جمع حامیان توافق پیوست تا حق وتوی اوباما در مقابل رد شدن احتمالی برجام در کنگره امریکا تضمین شود. این امر حاکی از آن است که جمهوری‌خواهان و مخالفان توافق که هفته‌هاست برای سنگ‌اندازی و مانع‌تراشی در اجرایی‌شدن برجام تلاش داشتند ناکام بمانند. در این میان عده‌یی از کارشناسان معتقد بودند که مهلت 60روزه کنگره برای بررسی توافق هسته‌یی میان ایران و گروه1+5 به نفع جمهوری‌خواهان مخالف توافق است و آنها می‌توانند از این وقفه دوماهه حداکثر استفاده رسانه‌یی را برای مخالفت با برجام داشته باشند، اما آنچه عملا شاهد بودیم، آن بود که تعطیلات یک‌ماهه کنگره باعث شد تا اوباما به پیروزی بزرگ خود در جهت ناکام گذاشتن آنها دست یابد. لازم به ذکر است، در این میان مخالفان توافق از هیچ تلاشی فروگذار نکردند، آنها با هزینه‌های سنگین تبلیغاتی، هیاهوهای فراوان و همچنین متقاعد کردن عده‌یی از دموکرات‌های کنگره مانند چاک شومر، نهایت تلاش خود را انجام دادند، اما در نهایت تیر آنها به سنگ خورد تا آشکار شود، این دیپلماسی و واقع‌گرایی است که حرف آخر را در روابط بین‌الملل می‌زند. در همین راستا با پیروزی اوباما، لابی صهیونیستی آیپک که از قدرتمند‌ترین جریان‌های تاثیرگذار در سیاست امریکاست، متحمل شکستی بی‌سابقه و آشکار شد. این امر باعث شد تا هیمنه شکست‌ناپذیر بودن این جریان از بین رفته و اعتبار سیاسی آن نیز با لطمه‌یی جدی مواجه شود. در همین خصوص مدیر یکی از نهادهای صهیونیستی در امریکا اذعان داشت: تجربه‌یی که قانونگذاران در این زمینه کسب کردند، این بود که راستگرایی افراطی طرفدار اسرائیل، آن‌طور که فکر می‌شد آسیب‌پذیر نیست و موافقان توافق توانستند بدون متحمل شدن تبعات سیاسی به آنها نه‌ بگویند. به زعم کارشناسان تا پیش از این، رژیم صهیونیستی تنها گزینه‌یی بود که همه جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها بر سر حمایت از آن توافق داشتند، اما آنچه طی روزهای گذشته رخ داد باعث شد تا شکاف عمیقی بین آنها و به‌خصوص میان دموکرات‌های یهودی امریکا و لابی آیپک ایجاد شود، و همین امر بهانه‌یی بود تا نشریه نیویورکر برجام را موفقیتی برای عقلانیت اعلام کند.

امریکا برای ادامه تحریم‌ها تنها می‌ماند

در حالی که جان کری وزیر امور خارجه امریکا، رد شدن توافق هسته‌یی را به‌مثابه پاشیده شدن رژیم تحریم‌های چندجانبه ایران و به ضرر سیاست‌های امریکا اعلام کرد، یک سناتور دموکرات امریکایی اذعان داشت: دیپلمات‌های غربی، همگی اتفاق نظر دارند که این توافق، بهترین توافقی است که به دست آمده و به صراحت اعلام کردند که در اعمال تحریم‌های دوباره به امریکا نخواهند پیوست. از سوی دیگر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در گفت‌وگویی با شبکه المیادین، تلاش‌های لابی صهیونیست برای رد شدن برجام در کنگره را در راستای وحشت آنها از آشکار شدن جنایات‌شان دانست. وی تاثیر این لابی بر سیاست‌های امریکا را غیرمنطقی دانست و تاکید کرد: ایران به جهان ثابت کرد که برای دستیابی به یک راه‌حل معقول تلاش می‌کند و اگر طرف مقابل تصمیم عاقلانه‌یی نداشته باشد، دنیا به شکل معقولی با آنها برخورد خواهد کرد.

حمایت 3 سناتور دیگر از توافق

از سوی دیگر، ساعاتی پس از حمایت بابارا میکولسکی از توافق هسته‌یی، سه‌سناتور دموکرات دیگر نیز به جمع موافقان توافق پیوستند تا شمار سناتورهای حامی برجام به 37نفر برسد. در همین خصوص خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد: در این میان حمایت کوری بوکر از توافق بسیار قابل توجه است، زیرا وی از طرف حلقه یهودیان شهر نیوجرسی برای مخالفت با توافق به‌ شدت تحت فشار بود. در همین راستا جو بایدن معاون رییس‌جمهوری امریکا نیز در دفاع از توافقنامه هسته‌یی ایران گفت: اعتبار امریکا در سراسر جهان در معرض خطر است. اگر کنگره با این توافقنامه بین‌المللی مخالفت کند، توانایی رییس‌جمهوری را برای بسیج متحدان برای برخورد با روسیه و چین در آینده تضعیف خواهد کرد. همچنین بریگیته تسیپریس معاون وزیر اقتصاد آلمان توافقنامه هسته‌یی ایران را موجب ترویج صلح و آرامش منطقه‌یی دانست که موجب تحکیم روابط تجاری بین آلمان و ایران و در واقع بخشی از ترویج روند صلح منطقه‌یی می‌شود.

وصله ناچسب حمایت از افراط‌گرایی

شبکه خبری فاکس‌نیوز با اشاره به بیانیه حمایت یکی دیگر از سناتورهای امریکایی از برجام نوشت در شرایط فعلی تنها شانسی که برای جمهوری‌خواهان امریکایی مخالف برجام باقی مانده این است که یکی از دموکرات‌های حامی این توافقنامه با تغییر موضع ناگهانی به جمع مخالفان ملحق شود و امکان تصویب لایحه مخالفت با آن در سنای این کشور را فراهم کنند که درآن صورت هم اوباما همان‌طور که بارها گفته آن را وتو خواهد کرد. همچنین توماس فریدمن، در مقاله‌یی که در ستون دیدگاه روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر کرد، با رد ادعاهای یک مقام سابق نظامی امریکایی، نوشت: وصله حمایت از افراط‌گرایان جهان نه‌تنها به ایرانیان نمی‌چسبد، بلکه توصیف‌کننده یکی از نزدیک‌ترین هم‌پیمانان واشنگتن، یعنی عربستان است. توماس فریدمن در این باره تاکید کرد: ببخشید آقای ژنرال! اما لقب تامین‌کننده ایدئولوژی‌های رادیکال، نه‌تنها متعلق به ایرانیان نیست، بلکه مردم ایران حتی نزدیک به چنین عنوانی هم نیستند. ما امریکایی‌ها هیچگاه سعودی‌ها را بازخواست نمی‌کنیم چون به نفت‌شان اعتیاد داریم و معتادان هرگز به فروشندگان مواد مخدر راست نمی‌گویند. روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز نیز در گزارشی به عنوان «چرا مخالفان توافق اتمی با ایران در برابر اوباما کم آوردند» نوشته که نتیجه این اقدام، تقویت کاخ سفیدی است که اغلب رابطه پرفراز و نشیبی، حتی با دموکرات‌های کنگره داشته و نتیجه دیگر، شکست غیرمنتظره گروه‌های طرفدار اسرائیل در واشنگتن که اغلب تصور می‌شد در زمره پرنفوذترین گروه‌های ذینفع در کنگره هستند.

1+5 آسوده‌خاطر شد

ناکامی مخالفان توافق هسته‌یی در رسانه‌های انگلیسی نیز با بازتاب وسیعی همراه بود. روزنامه فایننشال‌تایمز در گزارشی نوشت: رییس‌جمهوری دموکرات امریکا با کسب آرای کافی و اطمینان از اینکه مخالفان توافق هسته‌یی ایران در کنگره دیگر نمی‌توانند مانع اجرای این توافق تاریخی شوند، به پیروزی بزرگی در سیاست خارجی‌اش دست یافت. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، روزنامه دیلی‌تلگراف نیز در گزارشی با اشاره به حمایت سناتورهای حزب دموکرات از توافق هسته‌یی ایران، نوشت: جمهوری‌خواهان با حمایت لابی اسرائیل هفته‌ها تلاش کرده بودند برای تصویب نشدن توافق هسته‌یی ایران و 6قدرت جهانی، ائتلافی را در کنگره ایجاد کنند. اما تلاش‌های آنها موفقیت‌آمیز نبود و کاخ سفید اکنون حمایت حداقل سناتورها را که برای حفظ این توافق لازم است، به دست آورده است. گرچه کاخ سفید از ابراز خرسندی علنی خودداری کرد اما این خبر، موجب آسودگی باراک اوباما و سفیران کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان در واشنگتن خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X