ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ثبت بالاترین افزایش تراز دریاچه ارومیه

ثبت بالاترین افزایش تراز دریاچه ارومیه

همشهری آنلاین/ نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان شرقی از ثبت تراز دریاچه ارومیه در بالاترین میزان آن خبر داد.

خلیل ساعی روز سه‌شنبه گفت: در زمان حاضر تراز دریاچه ارومیه به 1270.99 سانتی‌متر رسیده که نسبت به پایان شهریور سال گذشته با تراز 1270.08 سانتی‌متر به میزان 91 سانتی‌متر و نسبت به ابتدای فروردین امسال 31 سانتی‌متر افزایش نشان می‌دهد.

وی گفت: این در حالی است که از زمان خشک شدن دریاچه ارومیه تاکنون این تراز برای اولین بار است که ثبت می‌شود.

ساعی بارندگی‌های اخیر، لایروبی 90 کیلومتر مسیرهای منتهی به دریاچه ارومیه، رهاسازی آب پشت سدها و اتصال زرینه‌رود به سیمینه‌رود را از جمله عوامل و اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد.

دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور جهان است که در 19 سال گذشته با بحران شدید کم‌آبی مواجه شد و از پهنه پنج هزار و 700 کیلومتری آن تنها حدود 10 درصد باقی مانده و با تداوم این مشکل هم اکنون در وضع بحرانی قرار گرفته است.

میزان آب موجود در دریاچه ارومیه پیش از وضع بحرانی آن تا 32 میلیارد متر مکعب نیز رسیده بود.

آب این دریاچه بسیار شور است و بیش‌تر از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه‌رود، گدار، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود.

ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال گذشته با برنامه‌های اجرایی مدون در راستای تثبیت وضعیت فعلی دریاچه اقدام‌هایی را آغاز کرده است.

طرح احیای دریاچه ارومیه به عنوان بزرگ‌ترین پهنه آبی داخلی کشور و دومین دریاچه شور جهان در دو مرحله تثبیت و احیا انجام می‌شود که مرحله تثبیت آن سه سال و تا پایان سال آبی آینده برنامه‌ریزی شده و فرایند احیا نیز پس از آن با هدف رسیدن تراز آبی دریاچه به تراز اکولوژیک 1274.1 متری و حجم حدود 14 میلیارد متر مکعبی آغاز می‌شود.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده